Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari o‘rganilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzoqov boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining bugungi holatini o‘rganish, investitsiyalar jalb etilishini rag‘batlantirish hamda sanoat va eksport salohiyatini yuksaltirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish maqsadida mazkur hududga yo‘l oldi.
Belgilangan vazifalarni amalga oshirish uchun har bir yo‘nalish bo‘yicha alohida kichik guruhlar tuzildi. Ularning vazifasi joylarga chiqib, vaziyatni o‘rganish, yuzaga kelayotgan muammolarni aniqlash hamda ularni hal etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishdan iborat bo‘ladi.
Hududiy investitsiya dasturining amalga oshirilishi o‘rganildi. Tuman va shaharlar kesimida mavjud masalalar ko‘rib chiqilib, mutasaddi rahbarlarga ularni hal etish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi.
Komissiya tashrifi davomida aniqlangan muammoli masalalarni hal etishda tadbirkorlarga amaliy ko‘mak berish bo‘yicha Hukumat komissiyasining oldingi ko‘rsatmalarining bajarilishi ko‘rib chiqildi. Vazirlik, idora va tijorat banklarining ayrim rahbarlariga tegishli topshiriqlarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi yuzasidan tanqidiy e'tirozlar bildirildi hamda faoliyatlarida kuzatilgan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tezkor va samarali chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi. Tadbirkorlar va investitsiya loyihalari tashabbuskorlariga moliyaviy resurslarni o‘z vaqtida ajratish zarurligiga alohida e'tibor qaratildi.
Investitsiyaviy loyihalarni shakllantirish, moliyalashtirish manbalarini aniqlash hamda ularni hayotga tatbiq etish jarayonlariga tizimli yondashish, shuningdek, ishga tushirilgan korxonalar va sanoat ob'ektlari faoliyatini monitoring qilish asosida ishlab chiqilgan investitsiyalar va eksport faoliyatini rag‘batlantirishning yangi ishlab chiqilgan mexanizmi taqdim etildi. Yangi mexanizm mamlakatimiz tuman va shaharlarining iqtisodiy va sanoat salohiyatidan to‘la foydalanishga, ularning jadal va bir me'yorda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini rag‘batlantirishga qaratilgan.
Yangi mexanizm doirasida Nukus shahri va respublikaning barcha 16 ta tuman hokimliklari huzurida foydalanilmayotgan yer uchastkalari, bino va inshootlar, tabiiy va infratuzilmaviy resurslarni hisobga olgan holda ishga solinmagan imkoniyatlarni tahlil qiluvchi loyiha guruhlari tashkil etiladi. Ularning tahlili asosida loyiha guruhlari tuman va shaharlarni rivojlantirish strategiyasi va konsepsiyalarini ishlab chiqadilar. Loyiha guruhlarining faoliyatini muvofiqlashtirish O‘zbekiston Respublikasi Strategik rivojlanish agentligi huzurida tashkil etilgan Loyiha ofisi tomonidan amalga oshiriladi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish markazi mutaxassislari shakllangan strategiya va rivojlanish konsepsiyalari asosida u yoki bu tumanning o‘ziga xos xususiyatlari va iqtisodiy salohiyatiga moslashtirilgan istiqbolli investitsiyaviy takliflarni shakllantiradilar.
Investorlar va loyihalarni moliyalashtirish manbalarining tanlovi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi tomonidan mahalliy hokimiyat organlari hamda mamlakatning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari bilan birgalikda mahalliy tadbirkorlar va xorijiy kompaniyalar o‘rtasida amalga oshiriladi. Bunda, O‘zbekiston Respublikasining To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi tomonidan tadbirkorlarning yirik loyihalarini birgalikda moliyalashtirish imkoniyatlari ham nazarda tutilmoqda.
Yig‘ilish yakunida tegishli rahbarlarga yangi mexanizmni amalda joriy etish, shuningdek, hududda samarali ishlarni tashkil qilish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berildi.

Изучаются вопросы социально-экономического развития Республики Каракалпакстан
Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Республику Каракалпакстан для изучения текущего состояния социально-экономического развития региона и выработки мер по дальнейшему стимулированию привлечения инвестиций и увеличению промышленного и экспортного потенциала.
Для реализации поставленной задачи были сформированы отдельные подгруппы по каждому направлению, функцией которых будет являться выезд на места, изучение текущей ситуации, выявление имеющихся проблем и выработка предложений по их решению.
Изучен ход имплементации региональной инвестиционной программы. В разрезе районов и городов были рассмотрены имеющиеся вопросы, а ответственным руководителям даны адресные поручения по их решению.
Рассмотрен ход исполнения поручений Правительственной комиссии по оказанию практической поддержки предпринимателям в решении выявленных в ходе визита Комиссии проблемных вопросов. Отдельным руководителям министерств, ведомств и коммерческих банков были даны критические замечания в части своевременного и качественного выполнения соответствующих поручений и поручено принять оперативные и действенные меры по устранению недостатков в работе. Особый акцент был сделан на необходимости своевременного выделения финансовых ресурсов предпринимателям и инициаторам инвестиционных проектов.
Был презентован новый разработанный механизм по стимулированию инвестиционной и экспортной деятельности, построенный на основе системного подхода к процессам разработки, поиска источников финансирования и реализации инвестиционных проектов, а также последующего мониторинга деятельности введённых в строй предприятий и промышленных объектов. Механизм направлен на полноценное использование экономического и промышленного потенциала районов и городов страны, стимулирование их ускоренного и равномерного социально-экономического развития.
В рамках нового механизма при хокимиятах г.Нукуса и всех 16 районов региона будут созданы проектные группы, которые будут проводить анализ имеющихся незадействованных возможностей, имея в виду неиспользуемые земельные участки, здания и сооружения, природные и инфраструктурные ресурсы. На базе данного анализа проектными группами будут разрабатываться стратегии и концепции развития районов и городов. Координация деятельности проектных групп будет осуществляться Проектным офисом, создаваемым при Агентстве стратегического развития Республики Узбекистан.
Специалисты Центра разработки инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли, основываясь на выработанных стратегиях и концепциях развития, будут формировать перспективные инвестиционные предложения, адаптированные к специфике и экономическому потенциалу того или иного района.
Отбор инвесторов и источников финансирования проектов будет осуществляться среди местных предпринимателей и иностранных компаний местными органами власти совместно с Агентством по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций и внешней торговли, а также дипломатическими представительствами страны за рубежом. При этом предусматривается возможность софинансирования крупных проектов предпринимателей со стороны Фонда прямых инвестиций Республики Узбекистан.
По итогам заседания соответствующим руководителям были даны дополнительные поручения по практическому внедрению нового механизма, а также организации эффективной работы в регионе.