Eksport va investitsiyaviy faoliyatni faollashtirish masalalari ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzoqov rahbarligida videokonferensiya shaklida Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasining yig‘ilishi o‘tkazildi.
Unda investitsiyaviy va tashqi savdo faoliyatining joriy ko‘rsatkichlari, shuningdek, investitsiyalarni jalb etishni yanada rag‘batlantirish, sanoatni rivojlantirish va eksport salohiyatini oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, mahalliy hokimiyat organlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Tarmoqlar va hududlar kesimida investitsiya dasturlarini amalga oshirish va investitsiya loyihalarining joriy etilishi ko‘rib chiqildi. Shu yilning dastlabki 10 oyida 6,8 mlrd dollarlik to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirilgani ma'lum qilindi. Umumiy qiymati 75,5 trln so‘m bo‘lgan 10 112 ta investitsiya loyihasi ishga tushirildi va natijada 142,8 mingta yangi ish o‘rinlari yaratildi. Yil oxirigacha yana 3145 ta yangi investitsiya loyihasini foydalanishga topshirish hamda jalb etilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar miqdorini 8,1 mlrd dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalarni o‘z vaqtida ishga tushirish va uzluksiz ishlashini ta'minlash maqsadida ularning har biriga vazirliklar, tarmoq birlashmalari, mahalliy hokimliklar rahbarlari biriktirildi. Mutasaddilar loyihalarning amalga oshirilishi ustidan kunlik monitoring olib boradilar va yuzaga kelayotgan muammoli masalalarni hal etishda barcha imkoniyatlarni ishga soladilar.
Mavjud muammolar tahlili va ularning yechimini nazarda tutgan holda to‘la quvvat bilan ishlamayotgan korxonalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rish muhimligi qayd etildi. Mas'ul rahbarlarga ishlab chiqaruvchilarni loyiha quvvatlariga olib chiqish bo‘yicha aniq tadbirlarni mujassam etgan manzilli “Yo‘l xaritalarini” shakllantirish va tasdiqlash topshirildi.
Xuddi shu tartibda eksport faoliyatining ko‘rsatkichlari o‘rganildi. Joriy yilning 1-noyabr holatiga ko‘ra, eksport hajmining ko‘rsatkichi o‘tgan yildagisiga nisbatan 30% ga oshganligi qayd etildi. Tarmoq birlashmalari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlarining eksport hajmini joriy yil oxirigacha rejalashtirilgan ko‘rsatkichlarga yetkazish bo‘yicha chora-tadbirlari to‘g‘risidagi hisobotlari tinglandi. Har bir eksport qiluvchi korxona uchun aniq muddatlar, hajmlar va mahsulot xaridorlari ko‘rsatilgan eksportga yetkazib berish jadvallarini ishlab chiqishga ko‘maklashish, shuningdek, yuzaga kelayotgan muammoli masalalarni zudlik bilan hal etish maqsadida eksportchilar bilan yaqindan hamkorlik qilish mexanizmini yo‘lga qo‘yishga oid ko‘rsatmalar berildi.
Ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilarni gaz va energiya bilan uzluksiz ta'minlash choralarini ko‘rish zarurligi ta'kidlandi. Tijorat banklari rahbarlariga korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq aniq topshiriqlar berildi. O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari faoliyatiga alohida e'tibor qaratildi. Bunda mahalliy mahsulotlarga buyurtmachilarni topish, mahalliy ishlab chiqaruvchilar va xorijiy ishbilarmonlar vakillari o‘rtasida bevosita aloqalarni o‘rnatishga ko‘maklashish, shuningdek, eksportga yetkazib berishni amalga oshirish bilan bog‘liq yuzaga kelayotgan masalalarga tezkor javob berishga urg‘u berildi.
Yig‘ilishda vazirliklar, idoralar, tijorat banklari, mahalliy hokimiyat organlari va xorijdagi diplomatik vakolatxonalar rahbarlari ko‘rib chiqilgan yo‘nalishlar bo‘yicha o‘zilarining kelgusidagi rejalari haqida hisobot berib, belgilangan vazifalarni sifatli va o‘z vaqtida bajarish yuzasidan qo‘shimcha topshiriqlar olishdi.

Рассмотрены вопросы активизации экспортной и инвестиционной деятельности
Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции состоялось заседание Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования. В ходе заседания были обсуждены текущие показатели инвестиционной и внешнеторговой деятельности, а также меры по дальнейшему стимулированию привлечения инвестиций, развития промышленности и наращиванию экспортного потенциала.
В заседании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти, а также дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом.
В разрезе отраслей и регионов был рассмотрен ход реализации инвестиционных программ и имплементации инвестиционных проектов. Было озвучено, что по итогам 10 месяцев текущего года было освоено 6,8 млрд долларов прямых иностранных инвестиций. Введены в эксплуатацию 10 112 инвестиционных проектов общей стоимостью 75,5 трлн сумов, в результате чего было создано 142,8 тысячи новых рабочих мест. До конца года запланировано ввести в эксплуатацию ещё 3145 новых инвестиционных проектов с доведением суммы освоенных прямых иностранных инвестиций до 8,1 млрд долларов. В целях своевременного запуска и обеспечения бесперебойной работы этих проектов, за каждым из них были закреплены руководители министерств, отраслевых объединений и органов местной власти, осуществляющих ежедневный контроль хода реализации и оказывающих всемерную поддержку в решении возникающих проблемных вопросов.
Отмечена важность оказания комплексных мер поддержки предприятиям, работающим не на полную мощность, имея в виду анализ имеющихся проблем и их решение. Ответственным руководителям даны поручения по разработке и утверждению адресных «Дорожных карт», включающих конкретные меры поддержки производителей с целью их вывода на заявленные проектные мощности.
Аналогичным образом были изучены показатели экспортной деятельности. Отмечено, что по состоянию на 1 ноября текущего года объём экспорта на 30% превысил аналогичный показатель прошлого года. Заслушаны отчёты руководителей отраслевых объединений и местных органов власти о дальнейших мерах по дальнейшему наращиванию экспорта с целью доведения его объемов до запланированных показателей к концу текущего года. Даны поручения оказать содействие в разработке графиков экспортных поставок по каждому предприятию-экспортёру с указанием конкретных сроков, объёмов и заказчиков продукции, а также наладить механизм тесного взаимодействия с экспортерами в целях оперативного решения возникающих проблемных вопросов.
Подчёркнута необходимость принятия мер по непрерывному обеспечению газо- и энергоснабжением производителей и экспортеров. Конкретные поручения в части оказания финансовой поддержки предприятий были даны руководителям коммерческих банков. Отдельное внимание было уделено работе дипломатических миссий Узбекистана за рубежом в части поиска потенциальных заказчиков отечественной продукции, оказанию поддержки в налаживании прямых связей между местными производителями и представителями зарубежных деловых сообществ, а также оперативного реагирования на возникающие вопросы, связанные с осуществлением экспортных поставок.
В ходе заседания руководители министерств, ведомств, коммерческих банков, органов местной власти и дипломатических представительств за рубежом доложили о дальнейшей работе по рассмотренным направлениям и получили дополнительные инструкции по качественной и своевременной реализации поставленных задач.