Sertifikatlangan diplomli buxgalterlar xalqaro assotsiatsiyasi (ACCA) vakillarining Oʼzbekistonga tashrifi kutilmoqda
2021-11-02 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi moliya vazirligi, O‘zbekiston auditorlar palatasi va Sertifikatlangan diplomli buxgalterlar xalqaro assosiasiyasi (ASSA) o‘rtasida 2020-yil 30-iyul kuni MHXS sohasida mutaxassislarni tayyorlash va xalqaro kasbiy sertifikatlashning zamonaviy tizimini joriy etish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangan.
Mazkur Memorandum doirasida 2021-yil 8-11-noyabr kunlari ASSA vakillari O‘zbekistonga tashrif buyuradi. Tashrif davomida ASSA vakillari bilan bir qator uchrashuvlar rejalashtirilgan. Xususan, ASSA vakillari Moliya vazirligi, oliy ta'lim muassasalari va ASSA akkreditasiyasidan o‘tgan o‘quv markazlari bilan uchrashadi.
Moliya vazirligining ASSA vakillari bilan uchrashuvi doirasida O‘zbekistonda MHXS bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha istiqbolli rejalar, o‘zaro anglashuv Memorandumi bilan tasdiqlangan yo‘l xaritasida nazarda tutilgan vazifalar hamda o‘zaro faoliyatni yanada kengaytirishga bag‘ishlangan masalalar muhokama qilinadi.

В Узбекистане ожидается посещение представителей Международной Ассоциации присяжных сертифицированных бухгалтеров (АССА)
2021-11-02 | Экономика
30 июля 2020 года между Министерством финансов Республики Узбекистан, Палатой аудиторов Узбекистана и Международной Ассоциации присяжных сертифицированных бухгалтеров (АССА) был подписан меморандум о взаимопонимании по внедрению современной системы подготовки кадров и профессиональной сертификации по Международным стандартам финансовой отчетности (МСФО).
В рамках данного Меморандума 8-11 ноября 2021 года представители АССА посетят Узбекистан. В ходе визита запланирован ряд встреч с представителями АССА. В частности, представители ACCA встречаются с представителями Министерства финансов, высшими учебными заведениями и учебными центрами, аккредитованными ACCA.
В рамках встречи Министерства финансов с представителями ACCA будут обсуждены перспективные планы подготовки специалистов в области МСФО в Узбекистане, задачи, поставленные в дорожной карте, утвержденной Меморандумом о взаимопонимании и вопросы, связанные с дальнейшим расширением сотрудничества.