Yevrosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan hamkorlikni yanada kengaytirish yo‘llari belgilab olindi
Moskva shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi (EIK) Kengashi raisi M.Myasnikovich bilan uchrashdi.
O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqiga (EOII) a'zo davlatlar bilan o‘zaro hamkorligi doirasidagi munosabatlarning hozirgi holati va mushtarak vazifalarni hal etish mexanizmlari muhokama qilindi. Tomonlar o‘zaro manfaatli iqtisodiy sheriklik, teng huquqlilik va milliy manfaatlarni hisobga olish tamoyillariga, shuningdek, O‘zbekistonning YeOII mamlakatlari bilan o‘zaro munosabatlarni yanada kengaytirishi uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishga doir qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirishga sodiqligini bildirdilar.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, savdo tartibotlarini soddalashtirish va raqamlashtirish, sanitariya, fitosanitariya va veterinariya sohasida me'yor va standartlarni takomillashtirish, transport yo‘laklarini diversifikatsiya qilish, texnologiyalar bilan almashish hamda ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish kabi yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirishning dolzarbligi qayd etildi.
O‘zbekiston va YeOIIga a'zo davlatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish maqsadida YeIK bilan hamkorlik qilish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni birgalikda ishlab chiqishga kelishildi. Unda savdo, sanoat, bojxona va soliq ma'muriyatchiligi, texnik jihatdan tartibga solish, sanitariya va fitosanitariya standartlari, energetika, farmasevtika, mehnat migratsiyasi va boshqa sohalarda YeIKning tegishli bo‘linmalari hamda mamlakatimiz vazirliklari va idoralari o‘rtasidagi hamkorlikning aniq chora-tadbirlari aks etadi.
Shuningdek, tomonlar YeOIIga a'zo mamlakatlarning salohiyatli investorlarini sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish va qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirishga jalb etish bo‘yicha birgalikda ish olib borishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida belgilangan vazifalarni hal etish hamda kelishilgan tashabbus va hamkorlik yo‘nalishlarini ilgari surish bo‘yicha birinchi darajali tadbirlar belgilab olindi.

Намечены пути дальнейшего расширения взаимодействия с Евразийской экономической комиссией
В Г.Москве состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с председателем Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) М.Мясниковичем.
Обсуждены текущее состояние сотрудничества и механизмы решения общих задач в рамках взаимодействия Узбекистана со странами-членами Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Выражена взаимная приверженность принципам взаимовыгодного экономического партнерства, равноправия и учета национальных интересов, а также реализации совместных мер по созданию дополнительных возможностей для более тесного взаимодействия Узбекистана со странами ЕАЭС.
Отмечена актуальность развития сотрудничества по таким направлениям как развитие промышленной кооперации, упрощение и цифровизация торговых процедур, совершенствование действующих санитарных, фитосанитарных и ветеринарных норм и стандартов, диверсификация транспортных коридоров, трансфер технологий и партнерство в области экологии и защиты окружающей среды.
Достигнута договоренность о совместной разработке «Дорожной карты» по взаимодействию с ЕЭК в целях наращивания торгово-экономических связей между Узбекистаном и государствами-членами ЕАЭС, которая будет включать в себя конкретные меры по сотрудничеству профильных министерств и ведомств страны с соответствующими подразделениями ЕЭК по таким направлениям, как торговля, промышленность, таможенное и налоговое администрирование, техническое регулирование, санитарные и фитосанитарные стандарты, энергетика, фармацевтика, трудовая миграция и другие сферы.
Также стороны договорились совместно работать над привлечением потенциальных инвесторов из стран-членов ЕАЭС к налаживанию промышленной кооперации и реализации совместных инвестиционных проектов.
По итогам встречи были обозначены первоочередные меры по решению поставленных задач и продвижению согласованных инициатив и направлений сотрудничества.