O‘zbekiston Prezidentiga samimiy qutlovlar
Mamlakatimizda 2021-yil 24-oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan saylovda Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga qayta saylangani munosabati bilan uning nomiga xorijiy davlatlar va hukumatlar rahbarlaridan samimiy tilaklar bildirilgan qutlovlar kelmoqda.
Hurmatli Shavkat Miromonovich!
Sizni davlat rahbari saylovida ishonchli g‘alabaga erishganingiz bilan chin dildan qutlayman.
Ovoz berish natijalari Sizning yuksak siyosiy obro‘ingizni, O‘zbekistonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va uning manfaatlarini xalqaro maydonda himoya qilishga qaratilgan siyosatingiz qo‘llab-quvvatlanayotganini to‘la-to‘kis tasdiqladi.
Siz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga katta shaxsiy hissangizni qo‘shyapsiz. Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan bundan buyon ham sherikligimizni turli sohalarda kengaytirishimiz, mintaqa va global kun tartibidagi dolzarb masalalarni hal etishda konstruktiv hamkorlik qilishimizga ishonaman. Bu, hech shubhasiz, Rossiya va O‘zbekistonning do‘st xalqlari manfaatlariga javob beradi, Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash maqsadlariga mos keladi.
Chin qalbimdan davlat lavozimidagi faoliyatingizga muvaffaqiyatlar, mustahkam sog‘lik va baxt-saodat tilayman.
Vladimir Putin,
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti
Hurmatli Prezident janoblari!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga qayta saylanganingiz munosabati Xitoy Hukumati va xalqi nomidan hamda shaxsan o‘z nomimdan Sizga samimiy tabriklarim va eng ezgu tilaklarimni bildirishga ijozat bergaysiz.
Sizning davlat rahbari sifatidagi faoliyatingiz davrida mamlakat jadal rivojlanishga erishdi, yangi qiyofa kasb etmoqda hamda shu orqali Markaziy Osiyoda barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlashga muhim hissa qo‘shmoqda. Sizning rahbarligingizda O‘zbekiston davlat qurilishining barcha sohalarida yangi muvaffaqiyatlarga albatta erishadi, deb ishonaman.
Diplomatik munosabatlarimiz o‘rnatilganidan buyon Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik muttasil mustahkamlanib bormoqda. Men Xitoy-O‘zbekiston munosabatlarini rivojlantirishga katta e’tibor qaratmoqdaman hamda diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yo‘lida Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik solnomasida Siz bilan birgalikda yangi sahifa ochish uchun barcha sa’y-harakatlarni qaratishga tayyorman.
Sizga mustahkam sog‘lik va barcha ishlaringizda muvaffaqiyatlar tilayman.
Do‘st O‘zbekistonga ravnaq va qudrat, xalqingizga baxt-saodat va farovonlik tilayman.
Janobi Oliylari,
Prezident saylovidagi yorqin g‘alabangiz munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib ikkinchi muddatga saylanganingiz mamlakat xalqining Sizning rahbarligingiz va rahnamoligingiz ostida amalga oshirilayotgan islohotlarga bo‘lgan ishonchi ramzidir. Bu O‘zbekistonning demokratik yo‘lda erishgan ulkan muvaffaqiyatlarini ham aks ettiradi.
Sizning qayta saylanganingiz haqidagi xabarni men katta mamnuniyat ila qabul qildim, chunki bu shaxsan biz uchun O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish yo‘lidagi hamkorlikni davom ettirish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Ikkimiz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash yo‘lida jadal ishlaganimiz juda quvonarlidir, bu esa, o‘z navbatida, yuqori darajadagi muntazam siyosiy almashinuvlar, ikki tomonlama aloqalarimizning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha, xususan, koinot, fuqarolik atom energetikasi, ta’lim va boshqa sohalarda o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirishda yangi yo‘nalishlarni ochib berdi. Ko‘p tomonlama forumlar doirasidagi hamkorligimiz ham namunali bo‘ldi.
Sizga ikkinchi Prezidentlik muddatingizda muvaffaqiyatlar tilayman va Siz bilan yaqindan hamkorlik qilishdan umidvorman. Fursatdan foydalanib, Sizga va oila a’zolaringizga mustahkam sog‘lik, baxt va farovonlik tilayman.
Narendra Modi,
Hindiston Respublikasi Bosh vaziri
Respublika Prezidentligiga qayta saylanganingiz munosabati bilan Sizga ushbu yuksak lavozimdagi vakolatlarni bajarishda katta muvaffaqiyatlar tilayman.
Ishonchim komil, Italiya tomonidan yuqori qiziqish bilan qaralayotgan O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasi yaqin besh yilda yanada rivojlanish uchun barcha imkoniyatlarga ega bo‘ladi. Shu ma’noda, mamlakatingizning yuksak marralarni ko‘zlovchi islohotlarni amalga oshirish hamda Toshkent va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashda davom etamiz.
O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi munosabatlar a’lo darajada ekanining dalili sifatida Samarqand shahrida navbatdagi “Italiya – Markaziy Osiyo” vazirlar uchrashuvining tashkil etilganini mamnuniyat bilan qayd etib, Sizga va barcha yurtdoshlaringizga farovonlik va ravnaq tilaklarimni yo‘llayman.
Serdjo Mattarella,
Italiya Respublikasi Prezidenti
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib qayta saylanganingiz munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga samimiy tabrik va ezgu tilaklarimni yo‘llashdan behad mamnunman.
Fursatdan foydalanib, Siz, Janobi Oliylariga sihat-salomatlik va baxt-saodat, do‘st O‘zbekiston xalqi va hukumatiga doimiy taraqqiyot va ravnaq tilab qolaman.
Yuksak ehtiromimni qabul qilgaysiz.
Shayx Xalifa bin Zoid Ol Nahayon,
Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib qayta saylanganingiz munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga do‘stona tabrik va birodarona tilaklarimni yo‘llashdan behad mamnunman.
Fursatdan foydalanib, Siz, Janobi Oliylariga mustahkam sog‘liq, omonlik va baxt-saodat, do‘st O‘zbekiston xalqi va hukumatiga davomiy rivoj va ravnaq tilab qolaman.
Yuksak ehtiromimni qabul qilgaysiz,
Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum,
Birlashgan Arab Amirliklari Vitse-prezidenti,
Bosh vaziri, Dubay Amirligi hokimi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylanganingiz munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga samimiy tabrik va iliq tilaklarimni yo‘llashdan bag‘oyat xursandman.
Fursatdan foydalanib, Siz, Janobi Oliylariga mustahkam sog‘lik va baxt-saodat, do‘st O‘zbekiston xalqi va hukumatiga bardavom ravnaq va farovonlik tilab qolaman.
Chuqur ehtiromimni qabul qilgaysiz.
Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon,
Birlashgan Arab Amirliklari Qurolli kuchlari
Oliy bosh qo‘mondoni o‘rinbosari, Abu Dabi valiahdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylanganingiz munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga samimiy tabrik va iliq tilaklarimni yo‘llashdan benihoya mamnunman.
Fursatdan foydalanib, Siz, Janobi Oliylariga sog‘lik-omonlik va baxt-saodat, do‘st O‘zbekiston xalqi va hukumatiga ravnaq va taraqqiyot tilab qolaman.
Shayx Mansur bin Zoid Ol Nahayon,
Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri o‘rinbosari, Prezident ishlari bo‘yicha vaziri
Siz Janobi Oliylariga iliq salomlarimni yo‘llagan holda Sizga sihat-salomatlik va omonlik, do‘st O‘zbekiston xalqiga taraqqiyot va ravnaq tilashdan behad mamnunman.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib qayta saylanganingiz munosabati bilan Siz Janobi Oliylariga samimiy tabriklarimni izhor etishdan bag‘oyat xursandman. Bu esa xalqingizning Sizga bo‘lgan ishonchini aks ettiradi. Qodir Allohdan Sizga mamlakatingiz xizmatida ulkan muvaffaqiyatlar, yurtingizga tinchlik-osoyishtalik va farovonlik ato etishini so‘rayman. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari o‘rtasidagi do‘stlik aloqalari yanada rivojlanishini tilab qolaman.
Shayx Sayf bin Zoid Ol Nahayon
Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri o‘rinbosari, ichki ishlar vaziri
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib qayta saylanganingiz munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga samimiy tabriklarimizni izhor etish bizga katta mamnuniyat baxsh etadi.
Kelgusi lavozimingiz davomida halqlarimiz farovonligi yo‘lida ikki tomonlama hamkorlik munosabatlarimizni yanada mustahkamlashga bo‘lgan sodiqligimizni yana bir bor tasdiqlaymiz.
Fursatdan foydalanib, do‘st O‘zbekiston halqining yanada taraqqiyoti va farovonligi yo‘lidagi intilishlarini ro‘yobga chiqarishida muvaffaqiyatlar tilab qolamiz.

Искренние поздравления Президенту Узбекистана
От глав иностранных государств и правительств поступают послания с сердечными поздравлениями и теплыми пожеланиями в связи с переизбранием Шавката Мирзиёева на пост Президента Республики Узбекистан на выборах, состоявшихся 24 октября 2021 года.
Искренне поздравляю Вас с убедительной победой на выборах главы государства.
Итоги голосования в полной мере подтвердили Ваш высокий политический авторитет, а также поддержку Вашего курса, направленного на социально-экономическое развитие Узбекистана и защиту его интересов на международной арене.
Вы вносите большой личный вклад в упрочение отношений стратегического партнерства и союзничества между нашими странами. Уверен, что совместными усилиями мы будем и впредь наращивать практическое сотрудничество в различных сферах, конструктивно взаимодействовать в решении актуальных вопросов региональной и глобальной повестки дня. Это, несомненно, отвечает интересам дружественных народов России и Узбекистана, идет в русле обеспечения мира, стабильности и безопасности в Центральной Азии.
От души желаю Вам успехов в государственной деятельности, а также крепкого здоровья и благополучия.
В связи с Вашим переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан позвольте мне от Правительства и народа Китая, а также от себя лично выразить Вам искренние поздравления и наилучшие пожелания.
За годы Вашего пребывания во власти страна добилась стремительного прогресса, приобретает новый облик и тем самым вносит важный вклад в поддержание стабильности и развитие Центральной Азии. Уверен, что под Вашим руководством Узбекистан непременно достигнет новых успехов во всех сферах государственного строительства.
С момента установления дипломатических отношений непрерывно углубляется многоплановое сотрудничество между Китаем и Узбекистаном. Уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений, и пользуясь случаем 30-летия установления дипотношений в следующем году, готов с Вами приложить совместные усилия, чтобы открыть новую страницу в летописи китайско-узбекского всестороннего стратегического партнерства на благо двух стран и народов.
Желаю Вам крепкого здоровья и успехов во всех начинаниях.
Желаю дружественному Узбекистану процветания и могущества, а его народу — счастья и благополучия.
Примите самые сердечные поздравления в связи с Вашей яркой победой на президентских выборах. Ваше переизбрание на пост Президента Республики Узбекистан символизирует доверие народа страны к Вашему руководству, а также к реформам, проводимым под Вашим началом. Это также демонстрирует большие успехи Узбекистана на пути демократического развития.
Я с большой радостью воспринял весть о Вашем переизбрании, поскольку оно открывает для нас с Вами новые возможности работать вместе для дальнейшего развития индийско-узбекских отношений. Очень приятно, что мы оба активно работали над укреплением стратегического партнерства между нашими странами, что привело к регулярным политическим обменам на высоком уровне, углублению взаимодействия во всех сферах нашего двустороннего сотрудничества и открыло новые направления взаимодействия, такие как космос, гражданская атомная энергетика, образование и другие области. Наше сотрудничество в рамках многосторонних форумов также было образцовым.
Хочу пожелать Вам успехов во время Вашего второго срока на посту Президента и рассчитываю на тесное сотрудничество с Вами. Пользуясь случаем, желаю также Вам и Вашей семье крепкого здоровья, счастья и благополучия.
Примите, Ваше Превосходительство, уверения в моем самом высоком уважении.
Нарендра Моди,
Премьер-министр Республики Индия
По случаю Вашего переизбрания на пост Президента республики хочу искренне пожелать Вам успехов в выполнении полномочий на этом высоком посту.
Я верю, что в ближайшие пять лет Узбекистан и регион Центральной Азии, на которые Италия смотрит с повышенным интересом, будут иметь все возможности для дальнейшего развития. В этом контексте мы продолжаем поддерживать усилия, предпринимаемые Вашей страной по проведению амбициозных реформ, а также укреплению связей Ташкента с Европейским Союзом.
Выражая удовлетворение организацией очередной совместной Министерской конференции «Италия – Центральная Азия» в Самарканде, что является свидетельством отличного уровня отношений, которые объединяют Узбекистан и Италию, направляю Вам и всем Вашим согражданам наилучшие пожелания благополучия и процветания.
Серджо Маттарелла,
Президент Итальянской Республики
Мне доставляет огромную радость выразить Вам, Ваше Превосходительство, сердечные поздравления и теплые пожелания в связи с Вашим переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительства, крепкого здоровья и счастья, а народу и правительству дружественного Узбекистана – постоянного развития и процветания.
Примите мои заверения в высочайшем к Вам уважении.
Шейх Халифа бин Заид Аль Нахаян,
Президент Объединенных Арабских Эмиратов
С великой радостью направляю Вам, Ваше Превосходительство, дружеские поздравления и братские пожелания по случаю Вашего переизбрания на пост Президента Республики Узбекистан.
Пользуясь случаем, хочу пожелать Вам, Ваше Превосходительство, крепкого здоровья, благополучия и счастья, а народу и правительству дружественного Узбекистана – постоянного прогресса и процветания.
Шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум,
Вице-президент, Премьер-министр
Объединенных Арабских Эмиратов,
правитель эмирата Дубай
Мне доставляет большое удовлетворение выразить Вам, Ваше Превосходительство, сердечные поздравления и теплые пложения в связи с Вашим переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительство, крепкого здоровья и счастья, а народу и правительству дружественного Узбекистана – долговечного процветания и благополучия.
Шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахаян,
Заместитель Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Объединенных Арабских Эмиратов,
наследный принц Абу-Даби
Очень рад направить Вам, Ваше Превосходительство, искренние поздравления и сердечные пожелания в связи с Вашим переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Пользуясь случаем, желам Вашему Превосходительству крепкого здоровья и благополучия, а народу и правительству дружественного Узбекистана – процветания и прогресса.
Шейх Мансур бин Заид Аль Нахаян,
заместитель Премьер-министра,
министр по делам Президента
Объединенных Арабских Эмиратов
С большим удовольствием передаю Вашему Превосходительству мои сердечные приветствия и желаю Вам крепкого здоровья и благополучия, а дружественному народу Узбекистана - успехов и процветания.
Мне доставляет большое удовольствие выразить Вашему Превосходительству искренние поздравления с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан. Это отражает доверие вашего народа к Вам Я прошу Всемогущего Аллаха даровать Вам большие успехи в служении своей стране, мира и процветания вашему народу. Желаю также дальнейшего развития отношений дружбы между Республикой Узбекистан и Объединенными Арабскими Эмиратами.
Шейх Сейф бин Заид Аль Нахаян,
министр внутренних дел
Нам доставляет огромное удовольствие выразить Вам, Ваше Превосходительство, наши искренние поздравления по случаю переизбрания на пост Президента Республики Узбекистан.
Вновь подтверждаем нашу приверженность дальнейшему укреплению двустороннего сотрудничества во благо наших народов.
Пользуясь случаем, желаем дружественному узбекскому народу успехов в реализации его устремлений к дальнейшему развитию и процветанию.