O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklikni jadal rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
2021-10-28 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining Rossiya Federatsiyasiga tashrifi doirasida Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Rossiya hukumatlararo komissiyasi hamraislari – O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov hamda Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri M.Reshetnikov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat o‘rtasida ustuvor yo‘nalishlarda iqtisodiy sheriklikni chuqurlashtirishning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan konstruktiv fikr almashildi.
Aniq investitsiya loyihalari, o‘zaro savdoni oshirish, transport va logistika aloqalarini mustahkamlash hamda bank-moliya sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha takliflar atroflicha ko‘rib chiqildi.
Yangi va eng salohiyatli tashabbuslar, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligi o‘rtasida tashkil etilgan Loyiha ofisi tomonidan ishlab chiqilgan takliflar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Rossiya savdo aylanmasini oshirish uchun ulkan imkoniyatlar borligini qayd etib, tomonlar barcha mavjud to‘siqlarni chuqur va har tomonlama o‘rganishga hamda ularni bartaraf etish mexanizmlarini ishlab chiqishga kelishib oldilar. Bunda texnik qoida va standartlar, sanitariya va fitosanitariya standartlari uyg‘unlashtiriladi, shuningdek, bojxona tartibotlari raqamlashtiriladi.
O‘zaro yuk tashish hajmini oshirish uchun shart-sharoitlarni yaxshilash, jumladan, mavjud bo‘lgan transport yo‘laklaridan foydalanish samaradorligini oshirish hamda ikki davlatni bog‘lovchi yangi yo‘laklarni yaratish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish shakllari belgilab olindi.
Tomonlar yangi “2022-2026-yillar uchun savdo - iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar hamkorlik dasturi”ni qisqa muddatlarda maromiga yetkazish va kelishish bo‘yicha yakdil fikr bildirdilar. Ushbu Dastur aniq chora-tadbirlar, mexanizmlar, muddatlar va mas'ul idoralarni o‘zida mujassam etgan O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishni belgilovchi yagona strategik hujjat bo‘ladi va uni amalga oshirish uchun “Yo‘l xaritasi” bir vaqtning o‘zida ishlab chiqiladi.
Tegishli vazirlik va idoralar rahbarlarini jalb etgan holda munosabatlar asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha mavjud barcha masalalar ustida ish olib borildi, o‘zaro maqbul yechimlar ishlab chiqildi, qo‘shma loyiha va tashabbuslarni ilgari surish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar rejalashtirildi. Uchrashuv yakunida tomonlar ko‘rib chiqilgan hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha munosabatlarni faollashtirishga kelishib oldilar.

Обсуждены вопросы ускоренного развития экономического парнерства между Узбекистаном и Россией
27 октября в рамках пребывания узбекской правительственной делегации в Российской Федерации состоялась встреча сопредседателей Узбекско-Российской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству – заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и министра экономического развития Российской Федерации М.Решетникова.
В ходе встречи состоялся конструктивный обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах углубления экономического партнерства между двумя странами в приоритетных направлениях.
Предметно рассмотрены конкретные инвестиционные проекты, предложения по наращиванию взаимной торговли, укрепления транспортно-логистических связей и развития взаимодействия в банковско-финансовой сфере.
Рассмотрены новые наиболее перспективные инициативы, в том числе предложения, разработанные Проектным офисом, созданным между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством промышленности и торговли Российской Федерации.
Отметив значительный потенциал для увеличения узбекско-российского товарооборота, стороны договорились провести глубокое и всестороннее изучение всех имеющихся барьеров, с выработкой механизмов их устранения, включая гармонизацию технических регламентов и стандартов, санитарных и фитосанитарных норм, а также цифровизацию таможенных процедур.
Определен формат дальнейшего взаимодействия по улучшению условий для наращивания объемов взаимных грузоперевозок, в том числе путем повышения эффективности использования существующих и создания новых транспортных коридоров, связывающих два государства.
Стороны договорились в ускоренном порядке завершить доработку и согласование новой «Программы торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества на 2022-2026 годы» – единого стратегического документа, определяющего дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Россией с одновременной разработкой «Дорожной карты» по его реализации с указанием конкретных мер, механизмов, сроков и ответственных ведомств.
С привлечением руководителей соответствующих министерств и ведомств были проработаны все имеющиеся вопросы по ключевым направлениям сотрудничества, выработаны взаимоприемлемые решения, намечены дальнейшие действия по продвижению совместных проектов и инициатив. По итогам встречи стороны договорились активизировать взаимодействие по рассмотренным направлениям сотрудничества.