O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishi borasidagi keyingi qadamlar muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Jahon savdo tashkiloti (JST) Bosh direktori o‘rinbosari Syanchen' Chjan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishi bo‘yicha muzokara jarayonining hozirgi holati hamda bu boradagi hamkorlik doirasida navbatdagi tadbirlar muhokama qilindi.
Syanchen' Chjan O‘zbekiston Rahbariyatining mamlakatning JSTga a'zo bo‘lishi jarayonini faollashtirish borasidagi sa'y-harakatlariga yuqori baho berdi. Unga ko‘ra, O‘zbekistonning tashabbuskorligi tufayli Tashkilot bilan hamkorlik jadal tus oldi. Shuningdek, u joriy yilning avgust oyida yangi lavozimni egallaganidan beri tashrif buyurgan birinchi mamlakat O‘zbekiston ekanini ta'kidladi.
O‘zbekiston uchun JSTga a'zo bo‘lish mamlakatni ko‘p tomonlama savdo tizimiga yanada integratsiyalashga qaratilgan ustuvor masala hisoblanadi.
Mamlakat Hukumati savdo-sotiqni erkinlashtirish, JST bitimlari tamoyillari va qoidalari asosida tashqi savdoni isloh qilish tizimlarini modernizasiya qilish, xorijiy investitsiyalarni rag‘batlantirish, shuningdek, barqaror iqtisodiy o‘sishni ta'minlash bo‘yicha jahonning eng yaxshi amaliyotlarini joriy etishga oid sa'y-harakatlarni davom ettirishga sodiq ekanligi ta'kidlandi.
Tomonlar joriy yil oxirigacha O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishi bo‘yicha Ishchi guruhning 5-yig‘ilishini o‘tkazish bo‘yicha hamkorlikning amaliy masalalarini muhokama qildilar. Tashkilot rahbariyati ushbu tadbirni o‘tkazishda va umuman O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishi jarayonida har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini bildirdi. Zarur hujjatlarni tayyorlashda JST Kotibiyati va uning xalqaro ekspertlari tomonidan O‘zbekistonga ko‘rsatilayotgan texnik yordamni kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены дальнейшие шаги по вступлению Узбекистана в ВТО
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с заместителем Генерального директора Всемирной торговой организации (ВТО) Сянчэнь Чжаном.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние переговорного процесса по вступлению Узбекистана в ВТО,
а также дальнейшие шаги по взаимодействию в данной области.
Сянчэнь Чжан высоко оценил усилия Руководства Узбекистана по активизации процесса вступления страны в ВТО. По его словам, благодаря инициативным мерам узбекской стороны, сотрудничество с Организацией обрело динамичный и интенсивный характер. Также им было отмечено, что Узбекистан – первая страна, которую он посещает с момента вступления в новую должность в августе текущего года.
Для Узбекистана вступление в ВТО является приоритетной задачей, направленной на дальнейшую интеграцию страны в многостороннюю торговую систему.
Подчеркивалось, что Правительство страны привержено продолжению реализации мер по либерализации торговли, модернизации системы реформирования внешней торговли на основе принципов и правил соглашений ВТО, поощрению иностранных инвестиций, а также внедрению лучших мировых практик в целях обеспечения устойчивого экономического роста.
Стороны обсудили практические вопросы взаимодействия по проведению до конца текущего года 5-го заседания Рабочей группы по присоединению Узбекистана к ВТО. Руководством Организации была выражена готовность оказать всестороннюю поддержку в проведении данного мероприятия и в целом в процессе присоединения Узбекистана к ВТО. Достигнута договоренность о расширении технического содействия Узбекистану со стороны Секретариата ВТО и его международных экспертов в подготовке необходимых документов.
По итогам встречи стороны обозначили взаимную готовность к активизации совместной работы для ускоренного продвижения всех вопросов, связанных с переговорным процессом.