O‘zbekiston - Koreya iqtisodiy hamkorligi jadallashmoqda
Videokonferensiya shaklida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari ­– investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov hamda Koreya Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – iqtisodiyot va moliya vaziri Xong Nam Ki o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Muloqotda koronavirus tarqalishiga qarshi kurashishda hamkorlik qilish, investitsiyalar va savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish shuningdek, qator ikki tomonlama tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomoni pandemiyaga qarshi kurashda O‘zbekistonga ko‘rsatilayotgan yordam, xususan, “COVID-19 qarshi tezkor choralar dasturi”ni amalga oshirishga O‘zbekistonga 5 million dollarlik qo‘shimcha grant taqdim etish bo‘yicha qaror qabul qilingani uchun Koreya Hukumatiga minnatdorlik bildirdi.
Investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Jumladan, ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari ekspertlari tomonidan hozirgi vaqtda o‘rganilayotgan o‘zaro manfaatli yangi investitsiyaviy loyihalar shakllantirilgani ma'lum qilindi.
Koreya Eksimbanki, Iqtisodiy taraqqiyot jamg‘armasi (EDCF) va Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) bilan hamkorlikda hayotga tatbiq etilayotgan loyihalar ijrosini yanada jadallashtirishga doir navbatdagi tadbirlar rejalashtirildi. O‘zbekistonda istiqbolli loyihalarni suveren kafolatlarni taqdim etmasdan amalga oshirish maqsadida Iqtisodiy taraqqiyotga ko‘maklashish jamg‘armasi (EDPF) bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Koreya o‘rtasida Erkin savdo to‘g‘risida bitim loyihasini tayyorlash yuzasidan olib borilayotgan ishlar muhokama qilindi. Tomonlar yuzaga kelayotgan masalalar bo‘yicha kelishuvga erishish hamda hujjatni yaqin vaqtda imzolashga tayyorlash bo‘yicha harakatlarni faollashtirish niyatida ekanliklarini bildirdilar.
Joriy yil oxirigacha Seul shahrida ikki mamlakat Bosh vazirlari o‘rinbosarlarining Kengashi hamda Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya Hukumatlararo qo‘mitasining yig‘ilishlarini, shuningdek, O‘zbekiston va Koreya ishbilarmon doiralari ishtirokida biznes-forum o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunida ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralarini jalb etgan holda muhokama qilingan yo‘nalishlar bo‘yicha qo‘shma tadbirlarni faollashtirishga oid kelishuvga erishildi.

Узбекско-корейское экономическое партнерство набирает обороты
Видеоконференции состоялись переговоры между заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаковым и заместителем Премьер-министра – министром экономики и финансов Республики Корея Хонг Нам Ки.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы взаимодействия в борьбе с распространением коронавируса, углубления инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, и подготовки к проведению ряда двусторонних мероприятий.
Узбекской стороной была выражена признательность Правительству Кореи за оказываемую Узбекистану помощь в борьбе с пандемией, в частности, за решение предоставить Узбекистану дополнительный грант в размере 5 млн долларов для реализации «Программы экстренного реагирования на COVID-19».
Рассмотрены возможности для расширения инвестиционного сотрудничества: было озвучено, что в настоящее время сформирован пакет новых инвестиционных проектов, представляющих взаимный интерес сторон, который изучается экспертами соответствующих министерств и ведомств двух стран.
Намечены дальнейшие шаги по ускорению имплементации согласованных проектов, реализуемых совместно с Эксимбанком Кореи, Фондом экономического развития (EDCF) и Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA). Также рассмотрены возможности для налаживания сотрудничества с Фондом содействия экономическому развитию (EDPF) с целью реализации перспективных проектов в Узбекистане без предоставления суверенных гарантий.
Обсужден ход совместной работы по подготовке проекта Соглашения о свободной торговле между Узбекистаном и Кореей. Выражена приверженность активизации усилий по согласованию имеющихся вопросов и подготовке документа к подписанию в ближайшее время.
Также рассмотрены вопросы, связанные с проведением до конца текущего года в г.Сеуле заседаний Совета заместителей Премьер-министров двух стран, Узбекско-Корейского Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству, а также бизнес-форума с участием деловых кругов Узбекистана и Кореи.
По итогам переговоров достигнута договоренность об активизации совместной работы по обсужденным направлениям сотрудничества с привлечением профильных министерств и ведомств двух стран.