O‘zbekiston bilan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti o‘rtasidagi munosabatlarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
2021-10-25 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov prezident saylovlarining xalqaro kuzatuvchisi sifatida O‘zbekistonda bo‘lib turgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) Bosh kotibi Xusrav Noziri bilan uchrashuv o‘tkazdi.
IHT rahbari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovlari yuksak siyosiy, huquqiy va tashkiliy saviyada o‘tganligini ta'kidladi hamda aholining saylov jarayonida faol ishtirok etganligini alohida qayd etdi. Unga ko‘ra, saylovlar xalqaro standart va me'yorlarga to‘la mos ravishda tashkil etildi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston va IHT o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishning bugungi holati va istiqbollari ham muhokama qilindi. Xususan, IHT hududida savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, mintaqa ichida sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, o‘zaro sayyohlik oqimlarini ko‘paytirish va madaniy-gumanitar loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.

Обсуждены вопросы расширения сотрудничества Узбекистана с Организацией экономического сотрудничества
2021-10-25 | Экономика
Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Генеральным секретарем Организации экономического сотрудничества (ОЭС) Хусравом Нозири, находящимся в Узбекистане в качестве международного наблюдателя за выборами Президента.
Руководитель ОЭС подчеркнул, что выборы Президента Республики Узбекистан состоялись на высоком политико-правовом и организационном уровне. Он отдельно отметил активную вовлеченность населения к избирательному процессу. По его оценкам, выборы организованы в полном соответствии с международными стандартами и нормами.
В ходе встречи были также обсуждены текущее состояние и перспективы углубления сотрудничества Узбекистана с ОЭС. В частности, рассмотрены вопросы укрепления торгово-экономических связей в регионе ОЭС, расширения внутрирегиональной промышленной кооперации, наращивания взаимных туристических потоков и реализации культурно-гуманитарных проектов.