2021-10-18 | Madaniyat
Bu muassasa shaharning diqqatga sazovor maskanlaridan biri. 1958-yil foydalanishga topshirilgan binoning o‘zi bir tarixiy asar. O‘tgan yillar mobaynida bu yerdan ko‘plab iste’dodli san’atkorlar yetishib chiqqan.
Joriy yilda madaniyat saroyi ta’mirlandi. Bino va favvora asl holini saqlagan holda restavratsiya qilindi. Zamonaviy sovutish va isitish tizimi, ovoz kuchaytirish moslamalari o‘rnatildi. To‘garak xonalari zarur mebel va jihozlar bilan ta’minlandi. Shu tariqa, bu yer yana odamlarning, ayniqsa, yoshlarning sevimli maskaniga aylandi. Bugungi kunda “Besh tashabbus” doirasida tashkil etilgan to‘garaklarda 300 dan ziyod o‘g‘il-qiz shug‘ullanmoqda.
Prezidentimiz bu yerda yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi, mashg‘ulotlar jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Madaniyat saroyida 700 o‘ringa mo‘ljallangan konsert zali bor. Shu yerda bolajonlar kuy-qo‘shiqlar ijro etdi.
Davlatimiz rahbari ularning o‘qish va ijodiga muvaffaqiyat tilab, ustozlariga minnatdorlik bildirdi. Mutasaddilarga madaniyat saroyi faoliyatini kengaytirish, to‘garaklar va ijodiy jamoalarni doimiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyevning Toshkent viloyatiga safari yakunlandi, davlatimiz rahbari Toshkent shahriga qaytib keldi.

Дворец культуры получил современные условия
Здание учреждения, построенное в 1958 году, является одним из достопримечательностей города, уникальным памятником архитектуры. Дворец культуры взрастил целую плеяду талантливых артистов.
В этом году во Дворце культуры прошел ремонт. Здание и фонтан были отреставрированы с воссозданием первоначального облика. Установлены современные системы кондиционирования воздуха и отопления, звукоусиливающее оборудование. Кружки обеспечены необходимой мебелью и оборудованием. Благодаря этому дворец вновь стал излюбленным местом населения, особенно молодежи. Сегодня в кружках, организованных в рамках Пяти инициатив, занимаются более 300 детей.
Президент ознакомился с созданными здесь условиями, понаблюдал за занятиями.
Во Дворце культуры есть концертный зал на 700 мест. Здесь дети дали небольшой концерт.
Глава государства пожелал им успехов в учебе и творчестве, выразил благодарность их наставникам. Ответственным лицам даны указания по расширению деятельности дворца культуры, постоянной поддержке кружков и творческих коллективов.
На этом поездка главы государства в Ташкентскую область завершилась, Президент вернулся в город Ташкент.