O‘zbekiston Prezidenti Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-oktabr kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining videoanjuman shaklidagi navbatdan tashqari yig‘ilishida ishtirok etdi.
Tadbir O‘zbekiston 2020-yil dekabr oyida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi huzuridagi kuzatuvchi davlat maqomini olganidan buyon ushbu integratsiyaviy birlashmaning davlatimiz rahbari ishtirokida o‘tgan uchinchi sammiti bo‘ldi.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tgan sammitda Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, YeOII huzuridagi kuzatuvchi mamlakat - Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Bermudes va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’ati raisi Mixail Myasnikovich qatnashdi.
Yig‘ilish kun tartibidan ko‘p tomonlama iqtisodiy sheriklikni yanada mustahkamlash, shuningdek, savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport-tranzit salohiyatini rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligi, raqamlashtirish, “yashil” iqtisodiyot va boshqa ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha amaliy hamkorlikni ilgari surish masalalari o‘rin oldi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida O‘zbekistonning tabiiy savdo va iqtisodiy hamkorlari – YeOII mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Xususan, pandemiya sharoitlarida mamlakatimizning Tashkilotga a’zo davlatlar bilan tovar ayirboshlash hajmi barqaror ortib borayotgani ta’kidlandi. Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan faol hamkorlik yo‘lga qo‘yildi, qo‘shma Ishchi guruh o‘z faoliyatini boshladi. Bundan tashqari, Yeroosiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlik bo‘yicha istiqbolli loyihalar tayyorlanmoqda.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni yo‘lga qo‘yish borasidagi sa’y-harakatlarni faollashtirish muhim ekanini alohida qayd etib, O‘zbekiston yetakchisi o‘zaro savdoda mavjud to‘siqlarni bartaraf etish, texnik reglament va standartlarni uyg‘unlashtirish, bojxona tartibotlarni raqamlashtirish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xarita”sini ishlab chiqish taklifini ilgari surdi.
O‘zbekiston sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish orqali mintaqalararo qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratishda hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekani qayd etildi. Toshkent shahrida har yili “Innoprom – Markaziy Osiyo” sanoat forumining o‘tkazilishi buning uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Prezidentimiz milliy iqtisodiyotlarning barqaror rivojlanishida muhim omil sifatida transport yo‘laklari tarmog‘i va logistika infratuzilmasini takomillashtirish muhim ekaniga e’tibor qaratdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston tomonidan Rossiya va Qozog‘iston bilan birgalikda yo‘lga qo‘yilayotgan zarur tovarlarni tez fursatda o‘zaro yetkazib berish bo‘yicha “Agroekspress” loyihasiga qo‘shilishga taklif etdi.
Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalalarining alohida dolzarb ahamiyatini hisob olib, O‘zbekiston Prezidenti bu boradagi sa’y-harakatlarni birlashtirish va qo‘shma hamkorlik dasturini ishlab chiqish orqali sohadagi hamkorlikning yangi nuqtalarini izlash muhim ekanini ta’kidladi.
Mamlakatimiz YeOII doirasidagi raqamli transformatsiya jarayonlarida ishtirok etish, amaliy tajriba almashish va ilg‘or texnologiyalarning o‘zaro transferidan manfaatdor ekani qayd etildi.
Davlatimiz rahbari ekologiya masalalariga alohida e’tibor qaratib, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashgan choralar zarur ekanini ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti hamkor mamlakatlarni Orolbo‘yida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududini yaratish bo‘yicha qo‘shma loyihalarda faol ishtirok etishga chaqirdi hamda kelgusi yil sentyabr oyida Nukus shahrida o‘tkaziladigan “Yashil” energetika bo‘yicha xalqaro forumga taklif etdi.
Bundan tashqari, birlashma doirasida yaratilgan Iqlim masalalari bo‘yicha yuqori darajadagi ishchi guruh bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish tashabbusi ilgari surildi.
O‘zbekiston yetakchisi so‘zining yakunida sammit yakunlari YeOII mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik va yaqin sheriklikni ilgari surishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

President of Uzbekistan takes part in the Eurasian Economic Union Summit
On October 14, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in an extraordinary meeting of the Supreme Eurasian Economic Council via videoconference.
The President of Uzbekistan is participating in the summits of this integration association for the third time since Uzbekistan received the status of an observer state in the EAEU in December 2020.
The event, chaired by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, was also attended by the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Cuba – an observer country under the EAEU Miguel Bermúdez and Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Mikhail Myasnikovich.
The agenda of the meeting included issues of further deepening multilateral economic partnership, as well as promoting practical interaction in such priority areas as trade, industrial cooperation, development of transport and transit potential, food security, digitalization, green economy and other spheres.
The President of Uzbekistan in his speech outlined the priorities for the development of mutually beneficial cooperation with the EAEU, the members of which are trade and economic partners of Uzbekistan.
It was noted that in the context of a pandemic, the trade turnover of Uzbekistan with the countries of the Organization is steadily growing. Active interaction with the Eurasian Economic Commission has been established, a Joint Working Group has begun its activities. Promising cooperation projects with the Eurasian Development Bank are being prepared.
The Leader of Uzbekistan, emphasizing the importance of intensifying efforts to build up trade and economic ties, proposed to develop a joint roadmap to eliminate existing barriers, harmonize technical regulations and standards, digitalize customs procedures in mutual trade.
It was noted that Uzbekistan is interested in enhancing cooperation in the creation of interregional value chains by deepening industrial cooperation. New opportunities for this will be opened by the annual holding of the Industrial Forum “Innoprom – Central Asia” in Tashkent.
The President of Uzbekistan noted the importance of improving the network of transport corridors and logistics infrastructure as a key factor in the sustainable development of national economies.
He invited to join the Agroexpress project launched by Uzbekistan jointly with Russia and Kazakhstan, which is designed to ensure quick mutual delivery of the goods in demand.
Taking into account the particular relevance of issues of ensuring food security, the Leader of Uzbekistan noted the importance of consolidating efforts and finding new interaction points in this sphere by developing a joint Program of Cooperation.
The interest of Uzbekistan in participating in the digital transformation process, sharing practical experience and mutual transfer of advanced technologies within the EAEU was also noted.
The Head of the state paid special attention to the environmental agenda and stressed the need for coordinated measures to mitigate the effects of climate change.
The President of Uzbekistan called on partner countries to take an active part in joint projects to create a zone of environmental innovations and technologies in the Aral Sea region, and also invited them to the International Forum on Green Energy, to be held next September in the city of Nukus.
In addition, it was proposed to establish interaction with the High-level Working Group on the Climate Agenda, created within the framework of the Association.
In the conclusion of his speech, the Leader of Uzbekistan expressed confidence that the practical results of the summit would contribute to the promotion of mutually beneficial collaboration and close cooperation with the EAEU countries.