O‘qigan, izlangan, kasb egallagan odam qadrli bo‘ladi - Prezident
Markaz davlatimiz rahbarining 2020-yil 11-avgustdagi “Kambag‘al va ishsiz fuqarolarni tadbirkorlikka jalb qilish, ularning mehnat faolligini oshirish va kasb-hunarga o‘qitishga qaratilgan hamda aholi bandligini ta’minlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq tashkil etilgan. Bu yerda mehnat bozori talablari asosida xizmat ko‘rsatish, qurilish, qishloq xo‘jaligi va texnika sohalardagi o‘ttizga yaqin kasbga tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan. O‘quv va mashg‘ulot xonalari tegishli uskuna, kompyuter, mulyaj va boshqa jihozlar bilan ta’minlangan.
Davlatimiz rahbari markazdagi mashg‘ulotlarni ko‘zdan kechirdi, yoshlar bilan suhbatlashdi.
- Ishsiz fuqarolarimizni kasb-hunarli qilib, hayotga yo‘llanma berish uchun mana shunday sharoitlarni tashkil qilayapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Bundan unumli foydalanib, kasbni yaxshi o‘rgansangiz, sizlar ish emas, ish sizlarni izlaydi, daromadingiz yuqori bo‘ladi. Nechchi yoshga kirishidan qat’i nazar, o‘qigan, izlangan, kasb egallagan odam qadrli bo‘ladi. Men sizlarning shunday qadrli bo‘lishingizni istayman.
Iqtisodiyot tarmoqlarida malakali mutaxasislarga talab oshib borayotgani, bu yerda o‘qigan yoshlar kelgusida ishga olinishi qayd etildi.
- Juda katta-katta korxonalar quryapmiz, ko‘pida chet eldan kelgan mutaxassislar ishlayapti. Bizning maqsadimiz - o‘zimizning yoshlarni ishlatish, xalqimizga oylik berish. Buning uchun vaqtni bekor o‘tkazmay, o‘zlaringni ham, ustozlaringni ham qiynab, kasbni mukammal egallashingiz kerak, - dedi Prezident.
Muassasa davlat-xususiy sheriklik tizimida ishlaydi. Davlat sharoit yaratib, ilmiy va moddiy jihatdan ta’minlaydi. Mashg‘ulotlarni amaliyotchilar, tadbirkorlar, zavodlar vakillari olib boradi va keyinchalik bitiruvchilarni ishga oladi. Monomarkaz diplomi kasb-hunar maktablari diplomi bilan bir xil darajaga ega.

Человека начитанного, умелого, профессионала своего дела всегда будут ценить - Президент
Центр создан в соответствии с постановлением главы государства 11 августа 2020 года «О дополнительных мерах, направленных на привлечение к предпринимательству, повышение трудовой активности и профессиональное обучение бедных и безработных граждан, а также обеспечение занятости населения». Здесь организовано обучение исходя из требований рынка около тридцати профессиям в области услуг, строительства, сельского хозяйства и техники. Учебные и практические классы оснащены необходимым оборудованием, компьютерами, муляжами и другим инвентарем.
Глава государства понаблюдал за практическими занятиями, побеседовал с молодежью.
- Мы создаем такие условия, чтобы наши безработные граждане овладевали профессией и заняли достойное место в жизни, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Пользуйтесь этим с умом, хорошо усвойте профессию, и тогда не вы будете искать работу, а она будет искать вас, у вас будет высокий доход. Человека начитанного, умелого, профессионала своего дела всегда будут ценить независимо от его возраста. Желаю вам, чтобы вы стали такими ценными людьми.
Отмечалось, что в отраслях растет потребность в квалифицированных специалистах, поэтому прошедшие в центре обучение имеют высокие перспективы дальнейшего трудоустройства.
- Мы строим большие предприятия, во многих из них работают специалисты из-за рубежа. Наша цель - сделать так, чтобы работала наша молодежь, зарплату получал наш народ. Поэтому не теряйте времени зря, не давайте поблажек ни себе, ни своим наставникам, пока не овладеете профессией в совершенстве, - сказал Президент.
Учреждение работает на основе государственно-частного партнерства. Государство создает условия, оказывает научную и материальную поддержку. Занятия проводят практики, предприниматели, представители заводов, которые затем нанимают выпускников.
Диплом моноцентра равносилен диплому, выдаваемому по итогам за трех лет обучения в профессиональных школах.