“Zakovat” o‘yinlari yoshlar o‘rtasida ommaviy ma’rifiy harakatga aylantiriladi
Buxoro viloyati Romitan tumanidagi “Bukhara Desert Oasis” nomli turizm maskanida “Zakovat” intellektual o‘yinining final bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Bu yerga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashrif buyurib, bahsni kuzatdi.
Finalda Xorazm va Navoiy viloyati jamoalari o‘ynadi. Yakunda xorazmliklar g‘olib bo‘ldi.
Tadbir so‘ngida Prezident Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
- Sizlarning mana shunday jo‘shqinligingiz, bilimga intilishingiz uchun tashakkur aytaman, - dedi davlat rahbari. - Biz keyingi yillarda ta’limga alohida e’tibor qaratib, qarorlar qabul qilganimiz, kitob o‘qishni rag‘batlantirganimiz natijasini bugungi yoshlarda ko‘rib, quvonaman. Men sizlar bilan faxrlanaman!
Prezident ushbu musobaqa Buxoroda o‘tayotganiga alohida urg‘u berdi. Bu zamindan Imom Buxoriy, Ibn Sino, Abduxoliq G‘ijduvoniy, Bahouddin Naqshband, Muhammad Narshaxiy, Abdurauf Fitrat kabi ko‘plab buyuk allomalar yetishib chiqqanini qayd etib, bugungi yoshlar ularga munosib voris bo‘lishiga ishonch bildirdi.
- Biz xalqimizni rozi qilish, inson qadri baland bo‘lgan jamiyat qurish yo‘lini tanladik! Bunga erishishda bizga kim asosiy tayanch bo‘ladi? Albatta, siz kabi bilimli va vatanparvar yoshlar, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu yil “Zakovat” intellektual o‘yini tashkil etilganiga 20 yil to‘ldi. Prezident bilimdon yoshlarga sharoit yaratish uchun ko‘plab tashabbuslarni bildirdi. Avvalo, mamlakatimiz yoshlaridagi ilmga intilish va intellektual salohiyatni inobatga olib, “Zakovat” o‘yinlari ommaviy ma’rifiy harakatga aylantiriladi.
Harakatni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun har yili 50 milliard so‘m mablag‘ ajratiladi. Har bir maktab, har bir oliygohda “Zakovat” klubi faoliyati barcha yo‘lga qo‘yiladi. G‘oliblar uchun “Zakovat” stipendiyasi joriy qilinadi. Toshkentda alohida bino va Intellektual o‘yinlar shaharchasi barpo etiladi. Viloyatlarda esa “Intellektual parklar”, Bo‘stonliq tumanidagi Yoshlar oromgohida “Intellektual maktab” tashkil qilinadi.
Yangi yildan boshlab talaba yoshlar o‘rtasida birinchi marta Prezident sovrini uchun Intellektual olimpiada o‘tkaziladi. Dunyo tan olgan olimlar, jumladan, Nobel mukofoti sohiblari bilan uchrashuvlar o‘tkazib boriladi.
Yosh avlodning intellektual salohiyatini oshirishga qaratilgan kompyuter va mobil o‘yinlarni yaratgan dasturchilarga maxsus grant va subsidiyalar ajratiladi.
- Zahmatli mehnati orqali orzu-umidlari ushalgan inson – eng baxtli insondir. Shuning uchun doimo balandlarga intiling, ezgu maqsadingiz uchun kurashing. Doimo o‘qing-o‘rganing, o‘zingizga ishoning, kashfiyotlar qiling, yangiliklar yarating, oldinga dadil qadam tashlang, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz farmoniga muvofiq, “Zakovat” klubiga asos solgan Abdurasul Abdullayev hamda final bosqichi g‘oliblari davlat mukofotlari bilan taqdirlandi.

Игры «Заковат» станут массовым интеллектуальным движением молодежи
В туристическом комплексе “Bukhara Desert Oasis” в Ромитанском районе Бухарской области состоялся финал интеллектуальной игры «Заковат».
Мероприятие посетил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, он вместе с собравшимися понаблюдал за ходом состязания.
Финал, в котором соревновались команды Хорезмской и Навоийской областей, завершился победой хорезмцев.
В завершение глава государства выступил с речью.
- Признателен вам за эту энергичность, стремление к знаниям, - сказал он. - Смотрю на сегодняшнюю молодежь и радуюсь тому, что уделяемое нами в последние годы особое внимание образованию, принимаемые решения, стимулирование чтения книг дают свои результаты. Я горжусь вами!
Лидер нашей страны особо отметил выбор Бухары местом проведения игр, ибо эта земля взрастила многих великих ученых, таких как Имам Бухари, Ибн Сино, Абдухалик Гиждувани, Бахоуддин Накшбанд, Мухаммад Наршахи, Абдурауф Фитрат. Президент выразил уверенность, что нынешняя молодежь станет их достойными преемниками.
- Мы избрали путь обеспечения лучшей жизни нашему народу, построения общества, в котором честь и достоинство человека являются высшей ценностью. На кого мы можем опереться при достижении тех огромных целей, которые мы перед собой поставили? Конечно же, на такую образованную и патриотичную молодежь, как вы, - сказал глава государства.
В этом году интеллектуальной игре «Заковат» исполняется 20 лет. Президент в своем выступлении выдвинул множество инициатив по созданию условий для образованной молодежи. Прежде всего, учитывая тягу к знаниям и интеллектуальный потенциал молодежи нашей страны, игры «Заковат» будут превращены в массовое интеллектуальное движение. На финансовую поддержку движения ежегодно будет выделяться 50 миллиардов сумов. Деятельность клуба будет организована во всех регионах, даже в самых отдаленных районах. Для победителей будет учреждена стипендия "Заковат". В Ташкенте построят отдельное здание для клуба и Городок интеллектуальных игр, а в регионах - интеллектуальные парки, а также Интеллектуальная школа на базе молодежного лагеря в Бостанлыкском районе.
В следующем году среди студенчества будет проведена первая Интеллектуальная олимпиада на приз Президента. Будут организованы встречи с учеными с мировым именем, в том числе с нобелевскими лауреатами.
Предусматриваются специальные гранты и субсидии программистам, создающим программные продукты и мобильные игры, направленные на повышение интеллектуального потенциала подрастающего поколения.
- Человек, достигший своей мечты через упорный труд - самый счастливый человек. Поэтому всегда стремитесь покорять высоты, боритесь за свою благую цель. Постоянно постигайте знания, верьте в себя, открывайте и создавайте новое, уверенно идите вперед, - призвал Шавкат Мирзиёев.
Указом Президента основатель клуба «Заковат» Абдурасул Абдуллаев и победители финального этапа награждены государственными наградами.