Shavkat Mirziyoyev Xalqaro matematika maktabini borib ko‘rdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qorako‘l tumanidagi Xalqaro matematika maktabi faoliyati bilan tanishdi.
Bu muassasa 2009-yilda ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabi shaklida tashkil etilgan. U yaqin-yaqingacha zamonaviy sharoitga ega emas edi. Ammo bu yerda yo‘lga qo‘yilgan o‘ziga xos ta’lim uslubi oddiy qishloq maktabini mamlakat darajasidagi mashhur ta’lim dargohiga aylantirdi. So‘nggi uch yilda maktab bitiruvchilarining barchasi oliy o‘quv yurtlariga o‘qishga kirdi, xalqaro olimpiadalardan eng ko‘p medal olib kelmoqda. Mamlakatimizning barcha hududlaridan o‘quvchilar kelib o‘qimoqda.
Ushbu ta’lim maskani Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 9-avgustdagi qarori bilan Xalqaro matematika maktabi sifatida qayta tashkil etildi. Sobiq kasb-hunar kolleji binosi kapital ta’mirlanib, maktab ixtiyoriga berildi. Bu yerda barcha sharoitlar yaratilgan. 64 ta xona, sport zallari, kutubxona zamonaviy jihozlangan. O‘quvchilar uchun yotoqxona qurilgan.
Maktabga o‘quvchilar iqtisodiyot, texnika va tabiiy fanlar bo‘yicha Davlat test markazi testlari asosida 7-sinfdan qabul qilinadi. Hozir bu yerda 470 nafar o‘g‘il-qiz o‘qimoqda. Ularga 60 nafardan ziyod malakali o‘qituvchilar saboq berayotir.
Davlatimiz rahbari maktab jamoasi bilan suhbatlashdi.
– Hamma sohalarda katta islohotlarni boshladik. Xorijdan eng zamonaviy texnologiyalarni olib kelyapmiz. Ulardan foydalanish uchun ilm, salohiyatli kadrlar kerak. Sizlar qanchalik bilimli bo‘lsangiz, boshlagan ishlarimiz samarali bo‘ladi, davlatimiz shuncha rivojlanadi. Ta’lim va muallimlarga doimiy e’tibor qaratamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

2021-10-13 | Education
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the International Mathematical School in Karakul districts.
This institution was organized in 2009 in the form of a specialized general education school. Until recently, there were no modern conditions here. But the unique teaching method developed here has turned an ordinary rural school into an educational institution known throughout the country. In the past three years, all graduates of the school have entered universities, and students regularly become winners of international Olympiads. To get an education at school, young people come here from all regions.
By the Resolution of the Cabinet of Ministers of August 9, 2019, this educational institution was transformed into the International Mathematical School. The building of the former vocational college was renovated and transferred to the school. All conditions have been created here: 64 classrooms are modernly equipped, gyms, a library, a dormitory have been built for students.
Education at the school begins from the 7th grade. Admission is carried out based on the tests of the State Testing Center for Economics, Exact and Natural Sciences. Currently, 470 boys and girls study here. They are taught by over 60 qualified teachers.
The Head of the state talked with the school staff.
“We started serious reforms in all areas. We attract the most modern technologies from abroad. To use them, we need education, personnel with potential. The more you know, the more efficiently the work we have begun will progress, the faster the country will develop. We will pay constant attention to education and teachers”, Shavkat Mirziyoyev said.
Projects were also presented to disseminate the experience of the International Mathematical School, to train IT specialists.