Shavkat Mirziyoyev Xalqaro matematika maktabini borib ko‘rdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qorako‘l tumanidagi Xalqaro matematika maktabi faoliyati bilan tanishdi.
Bu muassasa 2009-yilda ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabi shaklida tashkil etilgan. U yaqin-yaqingacha zamonaviy sharoitga ega emas edi. Ammo bu yerda yo‘lga qo‘yilgan o‘ziga xos ta’lim uslubi oddiy qishloq maktabini mamlakat darajasidagi mashhur ta’lim dargohiga aylantirdi. So‘nggi uch yilda maktab bitiruvchilarining barchasi oliy o‘quv yurtlariga o‘qishga kirdi, xalqaro olimpiadalardan eng ko‘p medal olib kelmoqda. Mamlakatimizning barcha hududlaridan o‘quvchilar kelib o‘qimoqda.
Ushbu ta’lim maskani Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 9-avgustdagi qarori bilan Xalqaro matematika maktabi sifatida qayta tashkil etildi. Sobiq kasb-hunar kolleji binosi kapital ta’mirlanib, maktab ixtiyoriga berildi. Bu yerda barcha sharoitlar yaratilgan. 64 ta xona, sport zallari, kutubxona zamonaviy jihozlangan. O‘quvchilar uchun yotoqxona qurilgan.
Maktabga o‘quvchilar iqtisodiyot, texnika va tabiiy fanlar bo‘yicha Davlat test markazi testlari asosida 7-sinfdan qabul qilinadi. Hozir bu yerda 470 nafar o‘g‘il-qiz o‘qimoqda. Ularga 60 nafardan ziyod malakali o‘qituvchilar saboq berayotir.
Davlatimiz rahbari maktab jamoasi bilan suhbatlashdi.
– Hamma sohalarda katta islohotlarni boshladik. Xorijdan eng zamonaviy texnologiyalarni olib kelyapmiz. Ulardan foydalanish uchun ilm, salohiyatli kadrlar kerak. Sizlar qanchalik bilimli bo‘lsangiz, boshlagan ishlarimiz samarali bo‘ladi, davlatimiz shuncha rivojlanadi. Ta’lim va muallimlarga doimiy e’tibor qaratamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

Шавкат Мирзиёев посетил Международную математическую школу
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Международной математической школы в Каракульском районе.
Это учреждение было организовано в 2009 году в форме специализированной общеобразовательной школы. До недавнего времени здесь не было современных условий. Но выработанная здесь уникальная методика обучения превратила обычную сельскую школу в известное на всю страну учебное заведение. В последние три года все выпускники школы поступили в вузы, а учащиеся регулярно становятся победителями и призерами международных олимпиад. Чтобы получить образование в школе, молодежь приезжает сюда со всех регионов.
Постановлением Кабинета Министров от 9 августа 2019 года данное учебное заведение было преобразовано в Международную математическую школу. Здание бывшего профессионального колледжа было отремонтировано и передано школе. Здесь созданы все условия: современно оборудованы 64 класса, спортивные залы, библиотека, для учащихся построено общежитие.
Обучение в школе начинается с 7-класса, прием осуществляется на основе тестовых испытаний Государственного центра тестирования по экономике, точным и естественным наукам. В настоящее время здесь учатся 470 мальчиков и девочек. Им преподают более 60 квалифицированных преподавателей.
Глава государства побеседовал с коллективом школы.
- Мы начали серьезные реформы во всех сферах. Привлекаем из-за рубежа самые современные технологии. Для их использования нужны образование, кадры с потенциалом. Чем больше вы знаете, тем эффективнее будет продвигаться начатая нами работа, тем быстрее будет развиваться страна. Образованию и учителям мы будем уделять постоянное внимание, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же представлены проекты по распространению опыта Международной математической школы, подготовке IT-специалистов.