Qadimiy masjidda muzey tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 8-oktabrdagi farmoyishiga muvofiq, qatag‘on qurbonlarining xotirasini abadiylashtirish va merosini o‘rganish bo‘yicha ko‘p ishlar qilinmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda qatag‘on qurbonlari muzeyi tashkil etildi.
Qashqadaryodagi muzey Odina masjidida joylashtirilgan. Bu chuqur ma’noga ega. Chunki u tarixiy bino.
Odina masjidi 1386-yilda Sohibqiron Amir Temur tomonidan bunyod etilgan. 1868-yili Chor Rossiyasi bosqini davrida masjidning ayvon qismi to‘pga tutilib, vayron qilingan. Mustabid tuzum davrida dastlab omborxonaga, 1938-yildan qamoqxonaga aylantirilgan.
- Mustabid tuzum davrida xalqimizning qadr-qimmati, insoniy sha’ni va g‘ururi oyoqosti qilingan. Shunday tabarruk joyning qamoqxonaga aylantirilgani ham bunga misol. Biz bugun mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lashga alohida e’tibor qaratayapmiz. O‘tganlar hurmatini ham joyiga qo‘yishimiz kerak. Bu yerda Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi tashkil etilgani - tarixiy adolatning tiklanishi, - dedi Prezident.
Muzey 11 ta bo‘limdan iborat. Ularda Turkiston o‘lkasida olib borilgan mustamlakachilik siyosati va qatag‘onlarni aks ettiruvchi noyob tarixiy fotosuratlar, xaritalar, ashyolar va boshqa manbalar aks ettirilgan.
Shuningdek, muzeyda yoshlar klubi hamda kutubxona tashkil qilingan.
Davlatimiz rahbari shu yerda jurnalistlarning savollariga javob berdi.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga tashrifini yakunlab, Buxoroga yo‘l oldi.

Museum in the ancient mosque
President Shavkat Mirziyoyev visited Kashkadarya Regional Museum “In Memory of the Victims of Repression”.
Large-scale work is being carried out to perpetuate the memory and study the heritage of the victims of repression under the order of the President of the Republic of Uzbekistan of October 8, 2020. Museums dedicated to their memory are organized in the Republic of Karakalpakstan and all regions.
In Kashkadarya, such a museum is located in Odina mosque – a place with a unique history.
The Odina Mosque was built in 1386 by Sakhibkiran Amir Temur. In 1868, during the invasion of the troops of Tsarist Russia, the terrace of the mosque was fired upon from cannons and destroyed. Under the totalitarian regime, the mosque was first turned into a warehouse, and in 1938 – into a prison.
“Under the totalitarian system, the honor and dignity of our people, human pride were violated. An example of this is the transformation of such a sacred place into a prison. Today, in our country, we pay special attention to raising the honor and dignity of a person. We must pay tribute to the memory of our ancestors. The creation of a museum here in memory of victims of repression is the restoration of historical justice”, the President said.
The museum consists of 11 sections, which display unique photographs, maps, objects and other historical sources telling about the colonial policy and repressions in the Turkestan region.
A Young Historians Club and a library are also organized at the museum.
During the visit, the Head of the state answered questions from journalists.
Thereupon, President Shavkat Mirziyoyev completed his trip to Kashkadarya region and left for Bukhara.