Qadimiy masjidda muzey tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 8-oktabrdagi farmoyishiga muvofiq, qatag‘on qurbonlarining xotirasini abadiylashtirish va merosini o‘rganish bo‘yicha ko‘p ishlar qilinmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda qatag‘on qurbonlari muzeyi tashkil etildi.
Qashqadaryodagi muzey Odina masjidida joylashtirilgan. Bu chuqur ma’noga ega. Chunki u tarixiy bino.
Odina masjidi 1386-yilda Sohibqiron Amir Temur tomonidan bunyod etilgan. 1868-yili Chor Rossiyasi bosqini davrida masjidning ayvon qismi to‘pga tutilib, vayron qilingan. Mustabid tuzum davrida dastlab omborxonaga, 1938-yildan qamoqxonaga aylantirilgan.
- Mustabid tuzum davrida xalqimizning qadr-qimmati, insoniy sha’ni va g‘ururi oyoqosti qilingan. Shunday tabarruk joyning qamoqxonaga aylantirilgani ham bunga misol. Biz bugun mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lashga alohida e’tibor qaratayapmiz. O‘tganlar hurmatini ham joyiga qo‘yishimiz kerak. Bu yerda Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi tashkil etilgani - tarixiy adolatning tiklanishi, - dedi Prezident.
Muzey 11 ta bo‘limdan iborat. Ularda Turkiston o‘lkasida olib borilgan mustamlakachilik siyosati va qatag‘onlarni aks ettiruvchi noyob tarixiy fotosuratlar, xaritalar, ashyolar va boshqa manbalar aks ettirilgan.
Shuningdek, muzeyda yoshlar klubi hamda kutubxona tashkil qilingan.
Davlatimiz rahbari shu yerda jurnalistlarning savollariga javob berdi.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga tashrifini yakunlab, Buxoroga yo‘l oldi.

В древней мечети организован музей
В соответствии с распоряжением Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2020 года проводится масштабная работа по увековечиванию памяти и изучению наследия жертв репрессий. Музеи, посвященные их памяти, организованы в Республике Каракалпакстан и во всех областях.
В Кашкадарье такой музей размещен в мечети Одина - месте с уникальной историей.
Мечеть Одина была построена в 1386 году Сахибкираном Амиром Темуром. В 1868 году, во время вторжения войск царской России, айван мечети был обстрелян из пушек и разрушен. При тоталитарном режиме мечеть была превращена сперва склад, а в 1938 году - в тюрьму.
- При тоталитарном строе честь и достоинство нашего народа, человеческая гордость были попраны. Примером тому является и превращение такого священного места в тюрьму. Сегодня мы в нашей стране уделяем особое внимание возвышению чести и достоинства человека. Мы должны воздать должное памяти предков. Создание здесь музея памяти жертв репрессий - это восстановление исторической справедливости, - сказал Президент.
Музей состоит из 11 разделов, в которых экспонируются уникальные фотографии, карты, предметы и другие исторические источники, рассказывающие о колониальной политике и репрессиях в Туркестанском крае.