O’zbekiston delegatsiyasining Afg’onistonga amaliy tashrifi to’g’risida
2021-yilning 7-oktabr kuni O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Afg’oniston muvaqqat hukumat rahbarining siyosiy masalalar bo’yicha o’rinbosari Mulla Abdul Kabir boshchiligidagi Afg’oniston rahbariyati vakillari bilan muzokaralar o’tkazdi.
Uchrashuvda Afg’oniston Bosh vazirining iqtisodiy masalalar bo’yicha o’rinbosari A.Hanafiy, transport va fuqaro aviatsiyasi, umumiy ishlar, energetika va suv resurslari vazirlari ham ishtirok etdi.
Tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Mavlaviy Amirxon Muttaki bilan alohida muzokaralar olib borildi.
Tomonlar mamlakatdagi mavjud vaziyat, Afg’oniston xalqiga gumanitar va boshqa turdagi yordam ko’rsatish bo’yicha sa’y-harakatlar, shuningdek, mamlakatda energetika va transport sohalarida yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar.
Afg’oniston muvaqqat hukumati a’zolari O’zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga afg’on xalqining orzu-intilishlariga qaratayotgan ulkan e’tibori, oziq-ovqat inqirozining oldini olishda ko’rsatgan yordami uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Afg’oniston tomoni O’zbekiston Prezidentining Afg’oniston yangi hokimiyati bilan konstruktiv va o’zaro maqbul muloqot o’rnatishga qaratilgan siyosatini, shuningdek, xalqaro hamjamiyatga Afg’onistonning xorijdagi muzlatilgan aktivlariga nisbatan qo’yilgan cheklovni olib tashlash chorlovini yuqori baholadi.
Afg’oniston delegatsiyasi a’zolari O’zbekiston hukumatiga “Mozori-Sharif” xalqaro aeroporti faoliyatini tiklash, O’zbekiston – Afg’oniston chegarasining uzluksiz ishlashi, u orqali mamlakatga doimiy ravishda oziq-ovqat va boshqa turdagi birlamchi tovarlar yetkazib berishdagi ko’rsatilayotgan yordam uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Tomonlar yaqin orada Termiz shahrida savdo-iqtisodiy masalalarini, jumladan, “Surxon – Puli-Xumri” elektr uzatish tarmoqlari va “Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar” yo’nalishi bo’ylab temir yo’l qurish loyihalarini amalga oshirish masalalarini muhokama qilish uchun qo’shma muzokaralar o’tkazish to’g’risida kelishib oldilar.
Afg’oniston tomoni ushbu loyihalarni amalga oshirishga jalb qilingan o’zbekistonlik mutaxassislarning xavfsizligini ta’minlashga tayyorligini ma’lum qildi.
Birodar O’zbekiston xavfsizligiga Afg’oniston hududidan hech qanday tahdid bo’lmasligi rasmiy Kobul tomonidan qat’iy bildirildi.

О рабочем визите делегации Узбекистана в Афганистан
7 октября 2021 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым провела в г.Кабуле переговоры с руководством Афганистана во главе с заместителем главы временного правительства по политическим вопросам Муллой Абдулом Кабиром.
Во встрече также приняли участие вице-премьер по экономическим вопросам А.Ханафи, министры транспорта и гражданской авиации, общественных работ, энергетики и водного хозяйства Афганистана.
Состоялись отдельные переговоры с и.о. Министра иностранных дел Мавлави Амирхоном Муттаки.
Стороны обсудили текущую ситуацию в стране, усилия по оказанию народу Афганистана гуманитарной и иной помощи, а также реализацию на территории страны крупных инфраструктурных проектов в сфере энергетики и транспорта.
Члены временного правительства Афганистана выразили искреннюю признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за огромное внимание к чаяниям афганского народа, неоценимую гуманитарную помощь в целях предотвращения масштабного продовольственного кризиса.
Афганская сторона дала высокую оценку политике Президента Узбекистана по выстраиванию конструктивного и взаимоприемлемого диалога с новыми властями Афганистана, а также призыву главы Узбекистана к международному сообществу разморозить активы Афганистана за рубежом.
Члены афганской делегации выразили глубокую благодарность Руководству Узбекистана за содействие в восстановлении деятельности международного аэропорта г.Мазари-Шарифа, бесперебойном функционировании узбекско-афганской границы, через которую на постоянной основе доставляются в страну продовольствие и другие товары первой необходимости.
Сторонами достигнута договоренность о проведении в ближайшее время совместных переговоров в г.Термезе по обсуждению вопросов торгово-экономического характера, в том числе по реализации проектов строительства ЛЭП «Сурхан – Пули-Хумри» и железной дороги по маршруту «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Выражена готовность афганской стороны обеспечить безопасность узбекских специалистов, задействованных в осуществлении указанных проектов.
Официальным Кабулом было также твердо заявлено, что с территории Афганистана никогда не будет исходить какая-либо угроза безопасности братского Узбекистана.