Toshkentda O‘zbekiston-Turkmaniston iqtisodiy forumi bo‘lib o‘tdi
Toshkentda Turkmaniston Prezidentining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi arafasida O‘zbekiston-Turkmaniston iqtisodiy forumi bo‘lib o‘tdi.
Xorijiy delegatsiyaga Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari E.Orazgeldiev, O‘zbekiston delegatsiyasiga esa O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov boshchilik qildi.
Tadbirda asosiy vazirlik, idora, tarmoq birlashmalari va assosiasiyalari, savdo - sanoat palatalari rahbarlari, shuningdek, ikki mamlakat ishlab chiqaruvchilari va tadbirkorlari, jami 100 nafardan ortiq ishtirokchilar qatnashdi.
Ikki mamlakat delegatsiyalari rahbarlari o‘z chiqishlarida ikki Davlat rahbarlarining sa'y-harakatlari tufayli erishilgan O‘zbekiston-Turkmaniston iqtisodiy hamkorligi rivojlanishining jadal sur'atlarini qayd etdilar. Jumladan, so‘nggi bir necha yil ichida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aylanmasi 3 barobar oshdi va barqaror o‘sishda davom etmoqda. Joriy yilning dastlabki 8 oyida pandemiyaning iqtisodiyotga salbiy ta'siriga qaramasdan o‘zaro savdo hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 25% o‘sishni ko‘rsatdi.
E.Orazgeldiev Turkmaniston qishloq va suv xo‘jaligi, sanoat, energetika, savdo, transport va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga ustuvor ahamiyat berayotganini ta'kidladi. Sanoat kooperatsiyasi, raqamlashtirish, innovasion texnologiyalar va ikki davlatni bog‘lovchi transport-logistika yo‘nalishlarini rivojlantirish sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari qayd etildi.
O‘zbekiston tomoni ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning ishga solinmagan salohiyatidan to‘liq foydalanish uchun ikki mamlakat iqtisodiyotlarining mavjud resurslari va imkoniyatlarini safarbar qilish dolzarbligini qayd etdi. Shu nuqtai nazardan, yirik investisiya loyihalarini amalga oshirish va o‘zaro manfaatli savdo bitimlarini tuzishni ko‘zlagan holda, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha birgalikda samarali ishlarni olib borishga doir muntazam muloqot o‘rnatish muhimligi ta'kidlandi.
O‘zbekiston va Turkmaniston iqtisodiyotlarining qiyosiy afzalliklarini hisobga olgan holda ikki mamlakat hududida qo‘shma korxonalar tashkil etish hamda uzluksiz qo‘shilgan qiymat zanjirlarini shakllantirish orqali sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. Bu yo‘nalishda avtomobilsozlik, elektrotexnika va charm-poyabzal sanoati, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, qurilish materiallari ishlab chiqarish hamda boshqa tarmoqlarda erishilgan muvaffaqiyatlar qayd etildi.
Delegatsiyalar rahbarlari so‘zlarining yakunida forum ishtirokchilarini qo‘shma loyihalar va savdo bitimlarini amalga oshirish yuzasidan aniq kelishuvlarga erishish maqsadida faol hamkorlik qilishga chaqirdi.
Forum davomida ikki mamlakat turli tarmoqlarining investisiyaviy, sanoat va savdo salohiyatini ochib beruvchi taqdimotlar o‘tkazildi. Shuningdek, tadbir ishtirokchilari “Made in Uzbekistan” sanoat ko‘rgazmasiga tashrif buyurib, unda o‘zbek ishlab chiqaruvchilarining mahsulotlari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar. Bundan tashqari, ikki mamlakat tadbirkorlari bir qator V2V uchrashuvlarini o‘tkazib, hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va istiqbolli sohalarda aniq loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Forum yakunida qishloq xo‘jaligi, kimyo, to‘qimachilik, elektrotexnika, charm-poyabzal, oziq-ovqat va farmasevtika sanoati, vinochilik, avtomobilsozlik hamda qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida qator investisiyaviy bitimlar va savdo shartnomalari imzolandi.

В Ташкенте состоялся Узбекско-Туркменский экономический форум
В Ташкенте в преддверии визита Президента Туркменистана в Республику Узбекистан состоялся Узбекско-Туркменский экономический форум.
Иностранную делегацию возглавил заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Э.Оразгельдыев, а узбекскую – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
В мероприятии приняли участие руководители ключевых министерств, ведомств, отраслевых объединений и ассоциаций, торгово-промышленных палат, а также производители и предприниматели двух стран – всего более 100 человек.
В ходе выступлений главы делегаций двух стран отметили динамичный характер развития узбекско-туркменского экономического партнерства, достигнутый благодаря усилиям Глав двух государств. Так, за последние несколько лет товарооборот между двумя странами вырос в 3 раза и продолжает неуклонно расти. Даже несмотря на негативное воздействия пандемии на экономику за первые 8 месяцев текущего года объем взаимной торговли продемонстрировал рост на 25% по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Э.Оразгельдыев подчеркнул, что Туркменистан придает приоритетное значение развитию двустороннего сотрудничества в сферах сельского и водного хозяйства, промышленности, энергетики, торговли, транспорта и охраны окружающей среды. Были отмечены перспективы активизации взаимодействия в областях промышленной кооперации, цифровизации, инновационных технологий и развития транспортно-логистических маршрутов, связывающих два государства.
Узбекской стороной была отмечена актуальность мобилизации имеющихся ресурсов и возможностей экономик двух стран для полноценного использования имеющегося незадействованного потенциала двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. В данном контексте была подчеркнута важность налаживания регулярного диалога для эффективной совместной работы по созданию благоприятных условий для налаживания практического сотрудничества деловых кругов двух стран, имея в виду реализацию крупных инвестиционных проектов и заключение взаимовыгодных торговых соглашений.
Особое внимание было уделено развитию промышленной кооперации посредством создания совместных предприятий на территории двух стран и формирования непрерывных цепочек создания добавленной стоимости с учетом сравнительных преимуществ экономик Узбекистана и Туркменистана. Отмечен успех, достигнутый в данном направлении в таких сферах как автомобилестроение, электротехническая и кожевенно-обувная промышленность, переработка сельскохозяйственной продукции, производство строительных материалов и другие отрасли.
В завершение выступлений главы делегаций призвали участников форума к активному взаимодействию в целях достижения твердых договоренностей по реализации совместных проектов и торговых соглашений.
В ходе форума были представлены презентации, раскрывающие инвестиционный, промышленный и торговый потенциал различных отраслей двух стран. Также участники мероприятия получили возможность посетить отраслевую выставку «Made in Uzbekistan», где они смогли наглядно ознакомиться с продукцией узбекских производителей. Помимо этого, предприниматели двух стран провели ряд В2В-встреч, в ходе которых обсуждались возможности налаживания делового сотрудничества и реализации конкретных проектов в перспективных направлениях.
По итогам форума был подписан ряд инвестиционных соглашений и торговых контрактов в сферах сельского хозяйства, химической, текстильной, электротехнической, кожевенно-обувной, пищевой и фармацевтической промышленности, виноделия, автомобилестроения и производства строительных материалов.