Bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2017-202-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, shuningdek, ehtiyojmand oilalarning farzandlarini, chin yetimlarni, og‘ir kasallikka chalingan va nogironligi bo‘lgan bolalarni davolash, ularning ta’lim olishini, uy-joy bilan ta’minlanishini hamda kasb egallashlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida:
1. Oliy Majlis palatalari va Vazirlar Mahkamasining Bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamoat fondini (keyingi o‘rinlarda – Bolalar jamoat fondi) tashkil etish va unga muassislik qilish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2. Quyidagilar Bolalar jamoat fondining eng muhim vazifalari etib belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin:
og‘ir vaziyatga tushgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalarni aniqlash va ularga manzilli ijtimoiy va moddiy yordam ko‘rsatish tadbirlarini tashkil etish va moliyalashtirish;
bolalarning hayoti uchun xavf soluvchi og‘ir, surunkali hamda kam uchraydigan (orfan) kasalliklarga o‘z vaqtida tashxis qo‘yish va ularni respublikada yoki zarur hollarda xorijiy davlatlarda davolash uchun tibbiy, ijtimoiy va moliyaviy yordam ko‘rsatishning qo‘shimcha mexanizmlarini joriy etish;
ehtiyojmand oilalarning farzandlari hamda imkoniyati cheklangan bolalarni bepul dori vositalari, tibbiy va protez-ortopedik buyumlar bilan ta’minlash;
jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalarni ta’lim olishlarida ko‘maklashish, shu jumladan, maxsus o‘quv adabiyotlar va o‘quv qurollari bilan ta’minlash;
nogironligi bo‘lgan bolalarni ijtimoiy moslashtirish, ularga qiziqishlaridan kelib chiqib kasb-hunar o‘rgatish va ularni uy sharoitida o‘zini o‘zi band qilishi uchun asbob-uskunalar bilan ta’minlash;
og‘ir tashxisli kasalliklari bo‘lgan bolalarni parvarish qilayotgan kam ta’minlangan oilalarni homiylikka olish;
nogironligi bo‘lgan bolalarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga doir, shu jumladan, ularga yuqori texnologik ixtisoslashgan reabilitatsion tadbirlarni tashkil etish va moliyalashtirish.
Bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamoat fondining Vasiylik kengashi tarkibi 1-ilovaga muvofiq;
Bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi Vasiylik kengashining yordamchi organi sifatida Ekspertlar guruhi tarkibi 2-ilovaga muvofiq;
Bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi ijro direksiyasiнинг boshqaruv xodimlari cheklangan soni 10 nafar bo‘lgan tuzilmasi 3-ilovaga muvofiq;
Bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi ijro direksiyasi tomonidan jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik yordamlarini olish bo‘yicha murojaatlarni qabul qilish va ko‘rib chiqish sxemasi 4-ilovaga muvofiq ma’qullansin.
4. Ma’lumot uchun qabul qilinsinki:
Bolalar jamoat fondi boshqaruvining yuqori organi uning muassislari umumiy yig‘ilishi hisoblanib, ushbu yig‘ilish har yili kamida bir marta o‘tkaziladi;
Bolalar jamoat fondining Vasiylik kengashi Bolalar jamoat fondi boshqaruvining umumiy yig‘ilishlari oralig‘idagi rahbar organidir;
Bolalar jamoat fondi ijrochi direktori lavozimga Bolalar jamoat fondining Vasiylik kengashi tomonidan muassislar umumiy yig‘ilishi taqdimnomasiga muvofiq tayinlanadi va lavozimidan ozod qilinadi;
Bolalar jamoat fondi ijro direksiyasining shtat birliklarini saqlash bilan bog‘liq xarajatlar uning shakllantirilgan mablag‘lari hisobidan qoplab boriladi.
5. Bolalar jamoat fondining asosiy pul mablag‘lari quyidagilar hisobiga shakllantiriladi:
Davlat byudjeti hisobidan 2021-2022 yillarda mablag‘larni amalda o‘zlashtirilishiga qarab 100 milliard so‘m miqdoridagi beg‘araz moliyaviy yordam;
jismoniy va yuridik shaxslarning ixtiyoriy xayriyalari;
davlat, xorijiy va xalqaro tashkilotlar, chet davlatlar ajratadigan grantlar;
kraudfanding mexanizmlari orqali kelib tushgan mablag‘lar;
vaqtincha bo‘sh turgan mablag‘larni tijorat banklari depozitlariga joyлaштиришdaн olingan daromadlar;
qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) Bolalar jamoat fondi Vasiylik kengashining (B.Musayev) asoslangan hisob-kitoblariga muvofiq Bolalar jamoat fondining asosiy vazifalarini amalga oshirish uchun zarur mablag‘larning Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini ta’minlasin.
Bolalar jamoat fondiga homiylik qilingan mablag‘lar soliq bazasini aniqlashda chegirib tashlanadigan xarajatlar jumlasiga kiritiladi;
Bolalar jamoat fondi soliqlarning barcha turlaridan ozod etiladi (ijtimoiy soliq bundan mustasno).
7. Belgilansinki, 2024-yil 1-yanvarga qadar davolanishga muhtoj bo‘lgan bolalar uchun belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxatlar bo‘yicha Bolalar jamoat fondi tomonidan olib kelinadigan dori vositalari, tibbiyot uskunalari va protezlash vositalari bojxona to‘lovlaridan (qo‘shilgan qiymat solig‘i va bojxona rasmiylashtiruvi yig‘imlaridan tashqari) ozod qilinadi.
8. Bolalar jamoat fondiga:
o‘z mablag‘larini oluvchilar kesimida, shu jumladan, ularning shaxsini ochiqlamagan holda yoshi, jinsi, ijtimoiy holati hamda moliyalashtirish manbai kesimida, shuningdek, Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar va ularning ijrosi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni hisobot oyining yakuni bilan keyingi oyning 25-sanasiga qadar rasmiy veb-saytiga joylashtirib borish;
o‘z mablag‘lari xarajatlari masalalarini muhokama qilishga jamoatchilikni jalb etish;
faoliyatining auditorlik tekshiruvi natijalari hisobotini keng jamoatchilikka, shu jumladan, ommaviy axborot vositalari, fuqarolik jamiyati institutlari, xalqaro va boshqa tashkilotlarga taqdim etib borish tavsiya etilsin.
9. Bolalar jamoat fondi Vasiylik kengashi (B.Musayev):
a) 2021-yil 20-oktyabrga qadar Bolalar jamoat fondi ijro direksiyasini yuqori malakali kadrlar bilan to‘ldirish hamda Bolalar jamoat fondi ustavini tasdiqlash choralarini ko‘rsin;
b) 2021-yil 15-noyabrga qadar manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda keng jamoatchilik fikrini va ilg‘or xorijiy tajribani hisobga olgan holda, shu jumladan, quyidagilarni nazarda tutuvchi “Bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqsin va belgilangan tartibda Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritilishini ta’minlasin:
Bolalar jamoat fondining maqomi, faoliyati kafolatlari, huquq
va majburiyatlari;
Bolalar jamoat fondining davlat organlari va tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorligi;
Bolalar jamoat fondi faoliyatini moliyaviy ta’minlash va mablag‘laridan foydalanish tartibi;
Bolalar jamoat fondiga homiylik qilgan shaxslarga imtiyoz va preferensiyalar berish hamda uning faoliyatini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish tartibi;
v) 2021-yil 1-dekabrga qadar Bolalar jamoat fondi hisobidan uning platformasi va yagona elektron bazasi faoliyatini yo‘lga qo‘ysin hamda Bolalar jamoat fondi faoliyati to‘g‘risidagi batafsil ma’lumotlarning platformada joylashtirib borilishini va ommaviy axborot vositalari orqali keng targ‘ib etilishini ta’minlasin.
10. Toshkent shahar hokimligi (J.Artikxodjayev) Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A.Ortiqov) bilan birgalikda bir oy muddatda Bolalar jamoat fondini tekin foydalanish huquqi asosida uning faoliyatini samarali tashkil etish uchun zarur sharoitlarga ega bo‘lgan maqbul binoga joylashtirsin.
11. Yoshlar ishlari agentligi Moliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sog‘liqni saqlash vaziri A.M. Xadjibayev, xalq ta’limi vaziri Sh.X.Shermatov, bandlik va mehnat munosabatlari vaziri N.B. Xusanov hamda moliya vaziri T.A. Ishmetov belgilansin.
Qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari B.A. Musayev zimmasiga yuklansin.

О мерах по организации деятельности общественного фонда по поддержке детей
В целях обеспечения исполнения задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения», а также лечения детей из нуждающихся семей, круглых сирот, детей, страдающих тяжелыми заболеваниями, и детей с инвалидностью, поддержки получения ими образования, обеспечения жильем и овладения профессией:
1. Одобрить предложение палат Олий Мажлиса и Кабинета Министров о создании при их учредительстве Общественного фонда по поддержке детей (далее – Детский общественный фонд).
2. Принять к сведению, что важнейшими задачами Детского общественного фонда определены:
организация и финансирование мероприятий по выявлению детей, оказавшихся в сложной ситуации и нуждающихся в социальной защите, оказанию им адресной социальной и материальной помощи;
внедрение дополнительных механизмов оказания медицинской, социальной и финансовой помощи для своевременной диагностики тяжелых заболеваний, представляющих угрозу для жизни детей, хронических и редких (орфанных) заболеваний, лечения их в республике или при необходимости – в зарубежных государствах;
обеспечение детей из нуждающихся семей и детей с ограниченными возможностями лекарственными средствами, медицинскими и протезно-ортопедическими изделиями на бесплатной основе;
оказание содействия в получении образования детьми с отклонениями в физическом и психическом развитии, в том числе обеспечение специальной учебной литературой и учебными принадлежностями;
социальная адаптация детей с инвалидностью, обучение профессиям исходя из их интересов и обеспечение оборудованием для их самозанятости в домашних условиях;
попечительство над малообеспеченными семьями, осуществляющими уход за детьми с диагнозом тяжелых заболеваний;
организация и финансирование мероприятий по социальной поддержке детей с инвалидностью, в том числе оказание им высокотехнологичной специализированной реабилитационной помощи.
3. Одобрить:
Состав Попечительского совета Общественного фонда по поддержке детей согласно приложению № 1;
Состав Экспертной группы в качестве вспомогательного органа Попечительского совета Общественного фонда по поддержке детей согласно приложению № 2;
Структуру исполнительной дирекции Общественного фонда по поддержке детей с предельной численностью управленческого персонала 10 человек согласно приложению № 3;
Схему приема и рассмотрения обращений физических и юридических лиц на получение спонсорской помощи со стороны исполнительной дирекции Общественного фонда по поддержке детей согласно приложению № 4.
высшим органом правления Детского общественного фонда является общее собрание его учредителей, которое проводится не реже одного раза в год;
Попечительский совет Детского общественного фонда является руководящим органом в период между общими собраниями правления Детского общественного фонда;
исполнительный директор Детского общественного фонда назначается на должность и освобождается от должности Попечительским советом Детского общественного фонда по представлению общего собрания учредителей;
расходы, связанные с содержанием штатных единиц исполнительной дирекции Детского общественного фонда, покрываются за счет его сформированных средств.
5. Основные денежные средства Детского общественного фонда формируются за счет:
Государственного бюджета, исходя из фактического освоения средств в 2021–2022 годах, в виде безвозмездной финансовой помощи в размере 100 миллиардов сумов;
добровольных пожертвований физических и юридических лиц;
грантов, выделяемых государственными, зарубежными и международными организациями, зарубежными государствами;
средств, поступивших посредством механизмов краудфандинга;
доходов, полученных от размещения временно свободных средств на депозитах коммерческих банков;
иных источников, не запрещенных актами законодательства.
Министерству финансов (Ишметов Т.) обеспечить предусмотрение в параметрах Государственного бюджета средств, необходимых для реализации основных задач Детского общественного фонда в соответствии с обоснованными расчетами Попечительского совета Детского общественного фонда (Мусаев Б.).
средства, пожертвованные в Детский общественный фонд, относятся к вычитываемым расходам при определении налоговой базы;
Детский общественный фонд освобождается от всех видов налогов (за исключением социального налога).
7. Установить, что на срок до 1 января 2024 года освобождаются от таможенных платежей (за исключением налога на добавленную стоимость и сборов за таможенное оформление) лекарственные средства, медицинское оборудование и протезные изделия, ввозимые Детским общественным фондом по перечням, утверждаемым в установленном порядке, для детей, нуждающихся в лечении.
8. Рекомендовать Детскому общественному фонду:
размещение на официальном веб-сайте сведений в разрезе получателей его средств, в том числе в разрезе возраста, пола, социального положения и источника финансирования, без разглашения их личности, а также о средствах, выделяемых из Государственного бюджета, их расходовании, до 25-го числа месяца, следующего за отчетным;
привлечение общественности к обсуждению вопросов, связанных с расходованием его средств;
представление отчета о результатах аудиторской проверки своей деятельности широкой общественности, в том числе средствам массовой информации, институтам гражданского общества, международным и другим организациям.
9. Попечительскому совету Детского общественного фонда (Мусаев Б.):
а) до 20 октября 2021 года принять меры по укомплектованию исполнительной дирекции Детского общественного фонда высококвалифицированными кадрами, а также утверждению устава Детского общественного фонда;
б) до 15 ноября 2021 года совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами с учетом мнения широкой общественности и передового зарубежного опыта разработать и обеспечить внесение в Законодательную палату Олий Мажлиса в установленном порядке проекта закона «Об Общественном фонде по поддержке детей», в том числе предусматривающего:
статус, гарантии деятельности, права и обязательства Детского общественного фонда;
взаимодействие Детского общественного фонда с государственными органами и организациями;
порядок финансового обеспечения деятельности и использования средств Детского общественного фонда;
порядок предоставления льгот и преференций лицам, спонсировавшим Детский общественный фонд, а также государственной поддержки и стимулирования его деятельности;
в) до 1 декабря 2021 года наладить за счет Детского общественного фонда функционирование его платформы и единой электронной базы, а также обеспечить регулярное размещение на платформе подробной информации о деятельности Детского общественного фонда и широкое освещение через средства массовой информации.
10. Хокимияту города Ташкента (Артыкходжаев Ж.) совместно с Агентством по управлению государственными активами (Ортиков А.) в месячный срок разместить Детский общественный фонд в здании с необходимыми условиями для эффективной организации его деятельности на основе права безвозмездного пользования.
11. Агентству по делам молодежи совместно с Министерством финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
12. Возложить на министра здравоохранения Хаджибаева А.М., министра народного образования Шерматова Ш.Х., министра занятости и трудовых отношений Хусанова Н.Б. и министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение исполнения постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 марта 2022 года.