“Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida bojxona sohasida amalga oshirilgan loyihalar bo‘yicha hisobot berildi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalar yuzasidan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o'rinbosari O. Pekos qatnashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2020-yil 5-oktabrdagi PF–6079-son Farmoniga muvofiq Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan raqamlashtirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishi belgilandi.
Mazkur uchrashuvda Davlat bojxona qo‘mitasi xodimlari tomonidan raqamlashtirish bo‘yicha loyihalarning amalga oshirilish holati hamda ularni o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash bo‘yicha hisobot berildi.
Uchrashuvda “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida Davlat bojxona qo‘mitasi tizimida joriy etilgan avtomatlashtirilgan axborot tizimlari bilan tanishib chiqilib, ularning samaradorligini oshirish va kelgusida bajariladigan vazifalar muhokama qilindi.

Представлена информация о реализованных проектах по цифровизации в таможенной сфере
В Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций прошла встреча, посвященная вопросам реализации проектов по цифровизации с участием Государственного таможенного комитета.
В мероприятии принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций О. Пекось.
В соответствии с Указом Президента от 5 октября №УП-6079 «Об утверждении Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» и мерах по ее эффективной реализации» определен ряд проектов по цифровизации, осуществляемых со стороны Государственного таможенного комитета. На встрече сотрудники Государственного таможенного комитета представили информацию о состоянии дел и своевременной реализации проектов по цифровизации в этой сфере.
На встрече в рамках Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» участники ознакомились с автоматизированными информационными системами, внедренными в систему Государственного таможенного комитета, обсуждены вопросы по повышению их эффективности и дальнейшие задачи.