O‘zbekiston yashil iqtisodiyotga o‘tishida hamkorlikni kengaytirish mavzusida davra suhbati
Joriy yilning 23-sentyabrda Toshkent shahridagi City Palace mehmonxonasida gibrid formatda vazirlik va davlat tashkilotlari, taraqqiyot bo'yicha hamkorlar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirokida "O'zbekiston yashil iqtisodiyotga o'tishida hamkorlikni kengaytirish" mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi.
«Davra suhbati Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot dasturi va Jahon banki ko'magida Yashil iqtisodiyotni targ'ib qilish va joriy etish bo'yicha idoralararo kengashning texnik kotibiyati vazifasini bajaruvchi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tomonidan tashkil etildi.
Ushbu "davra suhbati" ning maqsadi O'zbekistonning 2030-yilgacha va undan keyin "yashil iqtisodiyot" ga o'tish jarayonida hukumatning ustuvor yo'nalishlarini namoyish etish, bu yo'nalishdagi xalqaro hamkorlar bilan o'zaro munosabatlarni muhokama qilish, shuningdek, keyingi qadamlarni kelishish, yashil iqtisodiyotning strategik asoslarini ishlab chiqish, shu jumladan "Yashil iqtisodiyot" strategiyasini amalga oshirish istiqbollarini tahlil etishdan iborat edi.
O'zbekistonda "yashil iqtisodiyot" ni rivojlantirish bo'yicha ishlar 2020-yil boshida, 2019-yil oktyabr oyida "2019-2030-yillarda O'zbekiston Respublikasini yashil iqtisodiyotga o'tish strategiyasi" tasdiqlanganidan keyin boshlandi. Bu strategiya energiya samaradorligini oshirish, qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish, resurslar samaradorligi va ekinlar hosildorligini oshirish hamda erlar degradatsiyasini kamaytirish hisobiga mamlakatda issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishni nazarda tutadi. Jahon hamjamiyati yashil tiklanishga chaqirmoqda va aylanma iqtisodiyotga o'tish, biologik xilma -xillikni saqlash, shahar infratuzilmasini rejalashtirish, qishloq xo'jaligini rivojlantirish va biznesda ekotizim xizmatlaridan uzoqroq foydalanish, issiqxona gazlari chiqindilarining oldini olish va o'zgaruvchan iqlimga moslashish orqali tabiiy resurslardan barqaror foydalanish uchun moliyaviy resurslarni safarbar qilgan. Bundan tashqari, COVID-19 pandemiyasi va global sog'liqni saqlash inqirozi aholi salomatligi, iqlim va tabiat o'rtasidagi aloqani mustahkamlab, yashil iqtisodiyotni qurishga kuchli turtki berdi.
Davra suhbati davomida muhokama qilish uchun Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘alikni qisqartirish vazirining birinchi o'rinbosari Ilhom Norqulov "O'zbekistonni yashil iqtisodiyotga o'tishning ustuvor yo'nalishlari va rejalari" va "Yashil iqtisodiyotga o‘tish strategik asoslarini qo'llab-quvvatlash bo'yicha keyingi qadamlar" mavzularida, shuningdek, BMT Taraqqiyot dasturining O'zbekiston Respublikasidagi rezident missiyasi o'rinbosari Doyna Muntyanu "O'zbekistonda yashil rivojlanish sohasidagi rivojlanish bo'yicha sheriklar / XMT tashabbuslarini xaritalash" mavzusida ma'ruzalar qildilar. Xalqaro taraqqiyot tashkilotlari va moliya institutlari tabiiy resurslardan barqaror va oqilona foydalanish, shu jumladan qishloq er resurslarini, qishloq xo'jaligini rivojlantirish, iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida biologik xilma -xillikni saqlash va parnik gazlarini kamaytirish, sanoatni modernizatsiya qilish, ifloslanishni kamaytirish, muqobil energiya manbalaridan foydalanish masalalarini alohida ta’kidlagan holda hukumatning yashil iqtisodiyotga o'tishning asosiy ustuvor yo'nalishlariga amalda va rejalashtirilgan jarayonlarga qo‘shayotgan hissalarini namoyish qildilar.
BMT Taraqqiyot dasturining O'zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska BMT Taraqqiyot dasturining tabiiy resurslar va atrof-muhitga bosimni kamaytirishiga e'tibor berib, hukumatning yaxshi rejalashtirilgan, barqaror va yashil iqtisodiyotni tiklash harakatlarini qo'llab-quvvatlashini ta'kidladi.
Tadbir so'ngida ishtirokchilar "yashil" iqtisodiyotda barcha xalqaro sheriklarning ishini muvofiqlashtirish va birlashtirishni takomillashtirish, yagona "kirish nuqtasi" ni yaratish va manfaatdor tomonlarning mamlakatning keyingi o'n yillikdagi yashil taraqqiyoti jarayonida yaqin hamkorlikni ta'minlash bo'yicha fikr almashdilar.

Круглый стол по обсуждению укрепления сотрудничества для перехода Узбекистана к «зелёной» экономике
23 сентября 2021 года в гостинице «City Palace» в г. Ташкенте в гибридном формате состоялся «круглый стол по теме: «Укрепление сотрудничества для перехода Узбекистана к «зелёной» экономике» с участием представителей министерств, ведомств, партнеров по развитию и международных организаций.
«Круглый стол» организован Министерством экономического развития и сокращения бедности, которое выступает в качестве технического секретариата Межведомственного совета по продвижению и внедрению «зеленой» экономики, при поддержке Программы развития ООН и Всемирного банка.
Целью данного «круглого стола» явилось представление приоритетов Правительства в процессе перехода Узбекистана к «зеленой экономике» до 2030 года и далее, обсуждение взаимодействия с международными партнерами в данном направлении, а также согласование дальнейших шагов для разработки Стратегических рамок по Зеленой экономике, включая реализацию Стратегии Зеленой экономики.
Работа по развитию «зеленой экономики» в Узбекистане была начата еще в начале 2020 года, после утверждения «Стратегии перехода Республики Узбекистан к зеленой экономике на период 2019-2030 годов» в октябре 2019 года. Эта стратегия предусматривает сокращение выбросов парниковых газов в стране за счет повышения энергоэффективности, расширения использования возобновляемых источников энергии, повышения эффективности использования ресурсов и урожайности сельскохозяйственных культур, а также сокращения деградации земель.
Глобальное сообщество призывает к «зелёному» восстановлению и мобилизовало финансовые ресурсы для устойчивого использования природных ресурсов через переход к циркулярной экономике замкнутого цикла, сохранения биоразнообразия, более дальновидного использования услуг экосистем при планировании городской инфраструктуры, развитии сельского хозяйства, и ведении бизнеса, а также для предотвращения выбросов парниковых газов и адаптации к меняющемуся климату.
Кроме того, пандемия COVID-19 и глобальный кризис здравоохранения усилил связь между общественным здоровьем, климатом и природой, дав сильнейший импульс к построению «зеленой» экономики.
На обсуждение в ходе «круглого стола» первым заместителем министра экономического развития и сокращения бедности Ильхом Норкуловом были представлены презентации по темам: «Приоритеты и планы по переходу Узбекистана к зеленой экономике» и «Следующие шаги по поддержке Стратегических рамок перехода к зеленой экономике», а также заместителем постоянного представительства ПРООН в Республике Узбекистан Дойна Мунтяну на тему «Отображение инициатив партнеров по развитию/МФО в области зеленого развития в Узбекистане».
Международные организации по развитию и финансовые институты озвучили действующие и планируемые свои вклады в ключевые приоритеты Правительства по переходу к «зеленой» экономике, отдельно отметив на вопросы по устойчивому и рациональному использования природных ресурсов, в том числе развитие сельских регионов, эффективное и бережное использование водно-земельных ресурсов, сельское хозяйство, сохранение биоразнообразия, а также сокращение парниковых газов во всех секторах экономики, модернизацию промышленности, сокращения загрязнений, использование альтернативных источников энергии.
Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска подчеркнула, что ПРООН поддержит усилия правительства по восстановлению лучшего, более устойчивого общества и «зеленой» экономики, одновременно уделяя внимание снижению нагрузки на природные ресурсы и окружающую среду.
В завершении мероприятия участники обменили мнениями по улучшению координации и унификации работы всех международных партнеров по «зеленой» экономике, созданию единой «точки входа» и обеспечению тесного сотрудничества всех заинтересованных сторон в процессе «зеленого» развития страны на ближайшее десятилетие.