Rossiya federatsiyasi Davlat ro'yxatidan o'tkazish, kadastr va kartografiya Federal xizmati rahbariyati bilan uchrashuv
2021-09-23 | Iqtisodiyot
O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligida Rossiya federatsiyasi Davlat ro'yxatidan o'tkazish, kadastr va kartografiya Federal xizmati (Rosreyestr) rahbariyati bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda tomonlar davlat kadastrini baholash tizimini yaratish bo'yicha loyihani amalga oshirishni muhokama qildilar.
O'zbekiston tomoni tomonidan "uchuvchi" tumanlarda bozorga yaqin ko'chmas mulk ob'ektlarining kadastr qiymatini aniqlash, shuningdek, uni aniqlash metodikasini ishlab chiqish bo'yicha test ommaviy baholarini o'tkazish bo'yicha chora-tadbirlar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Shu bilan birga, ushbu islohotlarni amalga oshirish uchun ma'lumotlar bazasini raqamlashtirishga, shuningdek, mulk solig'i va yer solig'i o'rniga yagona ko'chmas mulk solig'iga o'tish bo'yicha ko'chmas mulk egalari bilan tushuntirish ishlarini tashkil etishga alohida e'tibor qaratilganligi ta'kidlandi.
Shuningdek, mutaxassislar malakasini oshirish, mekansal ma'lumotlarni yaratish bo'yicha tajriba almashish va bu sohada normativ-huquqiy bazani yanada takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Rossiya tomoni kadastr qiymatini aniqlash jarayonida bunday tizimlarni joriy etishdan mekansal ma'lumotlar tizimini yaratish va kutilgan istiqbollarni o'z tajribalari bilan o'rtoqlashdi. Uchrashuv yakunida tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirishga, shu jumladan, butun respublikaning kadastr qiymatiga o'tish va ushbu obyekt bilan band bo'lgan ko'chmas mulk obyekti va yer uchastkasining yagona ko'chmas mulk obyekti sifatida hisobga olinishini ta'minlash bo'yicha loyihani qo'llab-quvvatlashga ko'maklashishga kelishib oldilar.

Встреча с руководством Федеральной службой государственной регистрации, кадастра и картографии Российской Федерации
В Министерстве финансов Республики Узбекистан состоялась встреча с руководством Федеральной службой государственной регистрации, кадастра и картографии (Росреестр) Российской Федерации. В ходе встречи стороны обсудили реализацию проекта по созданию системы государственной кадастровой оценки.
Узбекской стороной было отмечено, что реализуются меры по проведению тестовой массовой оценки по определению кадастровой стоимости объектов недвижимости, приближенной к рыночной в «пилотных» районах, а также по разработке методики ее определения.
Вместе с тем, было подчеркнуто, что для реализации данной реформы, особое внимание обращается на цифровизацию базы данных, а также организацию разъяснительной работы с собственниками объектов недвижимости по переходу на единый налог на недвижимость вместо налога на имущество и земельного налога.
Также, обсуждались вопросы повышения квалификации специалистов, обмен опытом по созданию пространственных данных и дальнейшего совершенствования нормативно-правовой базы в этой области.
Российская сторона поделилась собственным опытом по созданию системы пространственных данных и ожидаемыми перспективами от внедрения такого рода систем в процессе определения кадастровой стоимости.
По итогам встречи стороны предварительно договорились о продолжении двухстороннего сотрудничества, в том числе по оказанию содействия в сопровождении проекта по переходу на кадастровую стоимость всей республики и обеспечения учета объекта недвижимого имущества и земельного участка, занятым этим объектом как единого объекта недвижимости.