Oʻzbekiston Global innovatsion indeks reytingida 7 pogʻona koʻtarildi
20-sentyabr kuni AQSHning Kornel universiteti, Fransiyaning Insead biznes maktabi va Butunjahon intellektual mulk tashkiloti Global innovatsion indeks reytingini eʼlon qildi. Oʻzbekiston Global innovatsion indeks reytingida 132 davlat orasida 86-oʻrinni egalladi. Bundan avval mamlakatimiz reytingda 2020-yil 93-oʻrin va 2015-yilda 122 oʻrinlarni egallagan edi.
Global innovatsion indeksi 20-sentyabr sanasida eʼlon qilgan nashrining nomi “COVID-19 inqirozi orqali innovatsiyalarni kuzatish” boʻlib, hisobot COVID-19 inqirozning global innovatsiya koʻrsatkichlariga taʼsirini baholaydi.
Global innovatsion indeks (The Global Innovation Index) 81 ta koʻrsatkichdan iborat va ular iqtisodiy rivojlanishning turli darajalarida boʻlgan mamlakatlarning innovatsion rivojlanishini tavsiflaydi. Mazkur indeks ikki subindeks koʻrsatkichlarining oʻrtacha qiymatidan kelib chiqib hisoblanadi. Birinchi subindeks innovatsiyalarni joriy etish uchun mavjud resurslar va sharoitlar (Innovation Input) – institutlar, inson kapitali va tadqiqotlar, infratuzilma, ichki bozor va biznesning rivojlanish darajasi kiradi. Ikkinchi subindeks esa innovatsiyalarni joriy etishda erishilgan amaliy natijalar (Innovation Input) – texnologiyalar va bilimlar iqtisodiyotining rivojlanishi hamda ijodiy faoliyat natijalarini oʻz ichiga oladi. https://www.youtube.com/watch?v=CC9S9ca2GS4&t=10s
Mamlakatimiz innovatsiyalarni joriy etish uchun mavjud resurslar va sharoitlar subindeksida oʻtgan yilgi natijalaridan 6 pogʻona koʻtarilib 75 oʻrinni; innovatsiyalarni joriy etishda erishilgan amaliy natijalar subindeksida esa 18 pogʻona koʻtarilib 100-oʻrinni egalladi.
Reytingga koʻra, Oʻzbekistonning dunyo miqyosida kuchli indikatorlari quyidagilar: “Ilm-fan va muhandislik sohasida bitiruvchilar soni” - 7-oʻrin, “Biznesni yoʻlga qoʻyishning soddaligi” - 8-oʻrin, “Mehnat unumdorligi” - 8-oʻrin, “Kapitalni yalpi tarzda toʻplash” - 7-oʻrin, “Taʼlim uchun davlat xarajatlari” - 28-oʻrin.Quyi oʻrta daromad guruhi davlatlari orasida Oʻzbekiston 2021-yil 10-oʻrinni egalladi. Mazkur guruh mamlakatlari orasida Oʻzbekiston institutlar, inson kapitali va tadqiqotlar, infratuzilma, va ichki bozorning rivojlanish darajasi yoʻnalishlarida yetakchi qatorlarini egallab turmoqda.
Global innovatsion indeks reytingida Shveysariya — 1-oʻrin, Xitoy — 12-oʻrin Rossiya — 45-oʻrin, Qozоgʻiston — 79-oʻrin, Qirgʻiziston — 98-oʻrin, Tojikiston — 103-oʻrinni egalladi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tegishli davlat boshqaruv organlari va idoralari hamda xalqaro tashkilotlar bilan yaqin hamkorlikda soʻngi yillarda Oʻzbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini oshirish va Global innovatsion indeks reytingida oʻrnini yaxshilashga qaratilgan salmoqli ishlarni amalga oshirib kelmoqda. Natijada, mamlakatdagi innovatsion faoliyatda tub ijobiy burilishlar xalqaro tashkilotlar tomonidan muntazam tarzda eʼtirof etib kelinmoqda. Reytingning bu yilgi sonida mamlakatimizning Oʻrta Osiyo va Janubiy Osiyo davlatlari ichida 4-oʻrinda ekanligi taʼkidlangan.
Oʻzbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini oshirish va innovatsion rivojlanishda milliy oʻlchamlarni toʻgʻri belgilab olish, mamlakatning xalqaro miqyosda innovatsion rivojlanishini taʼminlash uchun 2019-2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini innovatsion rivojlantirish strategiyasi qabul qilingan va undagi asosiy vazifalardan biri etib 2030-yilga qadar respublikamizni Global innovatsion indeks baholash reytingida yetakchi 50 ta davlat qatoriga kiritilishi qatʼiy belgilab berilgan.

Узбекистан поднялся на 7 позиций в Глобальном индексе инноваций
20 сентября текущего года Корнельский университет США, бизнес-школа Insead во Франции и Всемирная организация интеллектуальной собственности опубликовали рейтинг Глобального индекса инноваций. Узбекистан занял 86-е место из 132 стран в Глобальном индексе инноваций. Ранее наша страна занимала 93 место в 2020 году и 122 место в 2015 году. Глобальный индекс инноваций, опубликованный 20 сентября 2021 г., озаглавлен как «Развитие инноваций в условиях кризиса COVID-19». Это отчет, в котором оценивается влияние кризиса COVID-19 на глобальные показатели инноваций.
Глобальный индекс инноваций (The Global Innovation Index) - исследование, разработанное в сотрудничестве с Корнельским университетом США, бизнес-школой Insead Франции и Всемирной организацией интеллектуальной собственности для оценки уровня инновационного развития в странах.
Глобальный индекс инноваций состоит из 81 показателя, который оценивает инновационное развитие стран с разным уровнем экономического развития. Этот индекс рассчитывается на основе среднего значения двух субиндексов. Первый субиндекс включает доступные ресурсы и условия для внедрения инноваций (Innovation Input) - уровень развития институтов, человеческого капитала и исследований, инфраструктуры, внутреннего рынка и бизнеса. Второй субиндекс включает практические результаты инноваций (Innovation Input) - развитие технологий и экономики знаний, а также результаты творческой деятельности.
В субиндексе имеющихся ресурсов и условий для внедрения инноваций в нашей стране результаты прошлого года поднялись на 6 пунктов и заняли 75 место, а в субиндексе практических результатов внедрения инноваций – мы поднялись на 18 позиций и заняли 100-место соответственно.
Согласно рейтинговым показателям, у Узбекистана следующие сильные индикаторы в мире: «Количество выпускников в области науки и инженерии» - 7 место, «Легкость ведения бизнеса» - 8 место, «Производительность труда» - 8 место, «Валовое накопление капитала» - 7 место, «Государственные расходы на образование» - 28 место.
В 2021 году Узбекистан занял 10-е место среди стран с уровнем дохода ниже среднего. Среди стран этой группы Узбекистан является лидером в индикаторах институты, человеческий капитал и наука, инфраструктура и развитие внутреннего рынка.
В рейтинге глобального индекса инноваций Швейцария заняла 1 место, Китай - 12, Россия - 45, Казахстан - 79, Кыргызстан – 98 и Таджикистан - 103 место.
В последние годы Министерство инновационного развития в тесном сотрудничестве с соответствующими государственными органами и ведомствами и международными организациями работает над улучшением имиджа Узбекистана на международной арене и улучшением его позиций в Глобальном индексе инноваций. В выпуске текущего года отмечается, что наша страна занимает 4-е место среди стран Центральной и Южной Азии.
В целях повышения имиджа Узбекистана на международной арене и установления национальных стандартов инновационного развития, обеспечения инновационного развития страны на международном уровне принята Стратегия инновационного развития Республики Узбекистан на 2019-2021 годы и в качестве ее основных задах определено вхождение Узбекистана в Топ-50 передовых стран в рейтинге Глобального индекса инноваций к 2030 году.