II Xalqaro baxshichilik festivali ishtirokchilariga
Barchangizni yangilanayotgan O‘zbekistonimizning kundan-kunga chiroy ochib borayotgan, bag‘rikeng Qoraqalpog‘iston diyorida, go‘zal Nukus shahrida o‘tkazilayotgan II Xalqaro baxshichilik san’ati festivalining tantanali ochilishi bilan chin yurakdan muborakbod etaman.
Bugungi san’at bayramida qatnashayotgan YuNESKO, AYSESKO, TURKSOY, MDHning Ijroiya qo‘mitasi, Madaniy yodgorliklarni saqlash va restavratsiya qilish bo‘yicha xalqaro tadqiqot markazi kabi nufuzli tashkilotlardan tashrif buyurgan martabali mehmonlarga, dunyoning turli davlatlaridan kelgan 260 nafardan ziyod xalq ijodiyoti namoyandalari, san’at va madaniyat arboblari, ommaviy axborot vositalari xodimlariga samimiy minnatdorchilik bildiraman.
Xalq og‘zaki ijodiyotining eng qadimiy turlaridan bo‘lgan baxshichilik san’ati yuksak gumanizm g‘oyalarini, tinchlik va do‘stlik, adolat va haqiqat kabi ezgu fazilatlarni mahorat bilan tarannum etadi. Shu bois ham, baxshi, oqin va jirovlar azaldan xalq qalbining kuychilari, turli millat va elatlarni birlashtiradigan olijanob insonlar sifatida ardoqlab kelinadi.
Ushbu noyob san’atning umumbashariy ahamiyati Termiz shahrida 2019-yili bo‘lib o‘tgan I Xalqaro baxshichilik san’ati festivalida yana bir bor o‘z tasdig‘ini topdi, desak, ayni haqiqat bo‘ladi.
Men xalq ijodiyotini insoniyatning bolalik qo‘shig‘i, har qaysi milliy madaniyatning hayotbaxsh chashmasi deb bilaman. Bu qo‘shiqlarni sof va bezavol holatda saqlash, hamisha mag‘rur yangrashini ta’minlash barchamizning nafaqat vazifamiz, balki muqaddas burchimizdir.
Bugun o‘z ishini boshlayotgan festivalimiz ayni shunday ezgu maqsadlarimizning amaliy ifodasi ekanini ta’kidlamoqchiman.
Keyingi yillarda biz baxshichilik san’atining ilmiy-nazariy va amaliy asoslarini chuqur o‘rganish va o‘rgatishga alohida e’tibor qaratmoqdamiz. Bu borada fidoyi folklorshunos olimlarimiz boshlagan muhim ishlar izchil davom ettirilmoqda.
Mamlakatimizda 2019-yili tuzilgan Respublika baxshichilik san’ati markazi hamda Baxshichilik san’atini rivojlantirish jamg‘armasi samarali faoliyat olib bormoqda. Ushbu yo‘nalishda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Surxondaryo, Qashqadaryo, Xorazm viloyatlarida davlat ansambllari, boshqa hududlarda esa viloyat ansambllari tashkil etildi.
Yurtimizdagi bolalar musiqa va san’at maktablarida, Nukus shahridagi opera va baxshichilik san’ati maktabida milliy folklor san’ati keng o‘rgatilmoqda. Shuningdek, yaqinda tashkil etilgan Yunus Rajabiy nomidagi o‘zbek milliy musiqa instituti tarkibida baxshichilik bo‘limi ochilganini ham qayd etish lozim. Mazkur yo‘nalishda dars berayotgan o‘qituvchilar uchun O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat institutida malaka oshirish kurslari yo‘lga qo‘yildi.
“O‘zbek xalq dostonlari”, “O‘zbek xalq qo‘shiqlari” nomli darsliklar, ko‘p tomlik “Qoraqalpoq folklori” to‘plami chop etildi. Shu bilan birga, 100 tomlik “O‘zbek xalq ijodi yodgorliklari” majmuasi nashr etilmoqda.
Xalq og‘zaki ijodiyotini keng targ‘ib etish maqsadida axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan, televideniye va internet imkoniyatlaridan samarali foydalanish, folklor asarlarining audio va video variantlarini ko‘paytirishga alohida ahamiyat qaratilmoqda.
Bu yo‘nalishda olib borilayotgan xayrli ishlarni davom ettirgan holda, milliy baxshichilik san’atini YuNESKOning nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritish choralari ko‘rilmoqda.
Qadrli festival ishtirokchilari!
Biz bugungi nufuzli san’at anjumanini ko‘hna va navqiron qoraqalpoq o‘lkasida o‘tkazayotganimiz bejiz emas, albatta.
Qoraqalpog‘iston deganda, avvalo, mardlarga vatan bo‘lgan, mehnatkash va olijanob el yashaydigan betakror diyor ko‘z o‘ngimizda namoyon bo‘ladi. Bu zamindagi Tuproqqal’a, Ayozqal’a, Katta Guldursunqal’a, Ellikqal’a kabi noyob obidalar qadimiy sivilizatsiya va madaniyatning tarixiy ildizlaridan dalolat beradi. Ularni bir bora ko‘rgan, bepoyon kengliklarda baxshi va jirovlardan doston va termalar tinglagan inson bu diyorga umrbod maftun bo‘lib qoladi.
Xalqimizning fidokorona mehnati bilan Qoraqalpog‘iston bugungi kunda O‘zbekistonning obod hududlaridan biriga, zamonaviy ilm-fan, madaniyat va turizm maskaniga, mana endi, xalqaro baxshichilik san’ati markaziga aylanib borayotgani barchamizni quvontiradi.
San’at va musiqani chin dildan sevadigan, ijod ahlini yuksak qadrlaydigan qoraqalpoq eli ushbu anjumanni katta shodu xurramlik bilan kutib olmoqda.
Bugungi san’at va nafosat bayramini baland saviyada o‘tkazish uchun astoydil mehnat qilgan barcha-barcha insonlarga, mehmondo‘st Qoraqalpoq ahliga chin yurakdan tashakkur bildiraman.
Aziz mehmonlar!
Sizlarning ishtirokingizda ochilayotgan ushbu festival dunyodagi nufuzli san’at anjumanlari qatoridan mustahkam o‘rin egallaydi, deb ishonaman.
Festival doirasida o‘tkaziladigan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya ishiga ham muvaffaqiyatlar tilayman.

Участникам II Международного фестиваля искусства бахши
От всей души поздравляю вас с торжественным открытием II Международного фестиваля искусства бахши в Узбекистане, гостеприимном каракалпакском крае, замечательном городе Нукусе, который с каждым днем становится все краше.
Выражаю искреннюю признательность, участвующим в сегодняшнем празднике искусства высоким гостям из таких авторитетных международных организаций, как ЮНЕСКО, АЙСЕСКО, ТЮРКСОЙ, Исполнительный комитет СНГ, Международный исследовательский центр по сохранению и реставрации памятников культуры, прибывшим из разных стран мира более 260 представителям народного творчества, деятелям культуры и искусства, работникам средств массовой информации.
Искусство бахши, воспевающее высокие идеалы гуманизма, такие вечные ценности, как мир и дружба, доброта и справедливость, является одним из самых древних видов устного народного творчества. И поэтому испокон веков во всем мире почитают сказителей, бахши, акынов и жировов как благородных выразителей души народа, объединяющих своим искусством разные страны и нации.
Общечеловеческое значение этого уникального культурного явления еще раз подтвердил состоявшийся в 2019 году в Термезе I Международный фестиваль искусства бахши.
Я воспринимаю народное творчество как прекрасную песню, зародившуюся на заре человечества, животворный источник культуры каждого народа. Сохранить его чистоту и немеркнущее значение, создать все условия для дальнейшего развития этого удивительного, завораживающего искусства – не только наша задача, но и священный долг.
Уверен, что открывающийся сегодня фестиваль послужит достижению именно таких благородных целей.
В последние годы мы уделяем особое внимание глубокому изучению научно-теоретических и практических основ искусства бахши. Начатая нашими учеными-фольклористами важная работа в этом направлении последовательно продолжается.
Созданные в 2019 году в стране Республиканский центр искусства бахши и Фонд развития искусства бахши ведут плодотворную деятельность. Государственные ансамбли искусства бахши организованы в Республике Каракалпакстан, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Хорезмской областях, областные ансамбли – в других регионах.
Во всех детских школах музыки и искусства, а также в Нукусской школе оперы и искусства бахши глубоко изучают этот вид фольклора. В недавно созданном Узбекском национальном институте музыкального искусства имени Юнуса Раджаби открыто отделение искусства бахши. Для преподавателей этого профиля действуют курсы повышения квалификации при Государственном институте искусств и культуры Узбекистана. Изданы учебники «Узбекские народные дастаны», «Узбекские народные песни» и многотомный сборник «Каракалпакский фольклор». Кроме того, выпускается серия книг «Памятники узбекского устного народного творчества» из 100 томов.
В целях широкой популяризации национального фольклорного творчества особое внимание уделяется эффективному использованию возможностей информационно-коммуникационных технологий, телевидения и интернета, выпуску аудио- и видеозаписей.
В настоящее время ведется работа по включению национального искусства бахши в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Глубокий смысл имеет то, что сегодняшний авторитетный форум искусства мы проводим на древней и вечно молодой каракалпакской земле.
Когда мы говорим о Каракалпакстане, прежде всего представляем себе неповторимый край, где живет мужественный и трудолюбивый народ, обладающей большой душевной щедростью. Расположенные на этой земле уникальные исторические памятники Тупраккала, Аязкала, Катта Гулдурсункала, Элликкала свидетельствуют о существовавшей здесь древней цивилизации и культуре. Кто хотя бы раз жизни видел эти памятники, слушал дастаны и песни бахши и жировов, звучащие над бескрайними просторами, навсегда полюбит этот край.
Всех нас радует, что благодаря самоотверженному труду нашего народа сегодня Каракалпакстан становится одним из благоустроенных регионов Узбекистана, современным центром науки, культуры и туризма, а теперь и искусства бахши.
Талантливый каракалпакский народ, высоко ценящий музыку и искусство, людей творчества, встречает этот форум с большой теплотой.
Искренне благодарю гостеприимный народ Каракалпакстана, всех, кто активно трудился для того, чтобы сегодняшний праздник культуры и искусства прошел на высоком уровне.
Уверен, что II Международный фестиваль искусства бахши, открывающийся при вашем участии, займет достойное место среди мировых форумов культуры.
Желаю успешной работы международной научно-практической конференции, организованной в рамках фестиваля.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность участвующим в сегодняшних торжествах уважаемым послам иностранных государств, представителям международных организаций.