O‘zbekiston Prezidenti Eron Prezidenti bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish yo‘llarini muhokama qildi
2021-09-17 | Siyosat
Dushanbe shahriga tashrifning birinchi kungi dasturi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Eron Prezidentini yuksak davlat lavozimiga saylangani bilan yana bir bor samimiy qutlab, mas’uliyatli faoliyatiga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Joriy yil boshidan o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari izchil o‘sib borayotgani kuzatilmoqda. Qishloq xo‘jaligi, parrandachilik, baliqchilik, oziq-ovqat sanoati va boshqa tarmoqlarda biznes loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Savdo-iqtisodiy aloqalar sur’atini davom ettirish va yangi “o‘sish nuqtalari”ni aniqlash maqsadida qo‘shma Hukumatlararo komissiya ishini faollashtirishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, “yo‘l xarita”si asosida sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish istiqbollari hamda ikki mamlakat tranzit salohiyatini samarali ishga solish imkoniyatlari vakolatli idoralar darajasida puxta o‘rganiladi.
Davlat rahbarlari mintaqa kun tartibidagi masalalarni, shu jumladan Afg‘onistonda vujudga kelayotgan vaziyatdan kelib chiqqan holda ko‘rib chiqdilar.

Президент Узбекистана обсудил с Президентом Ирана пути расширения практического сотрудничества
В рамках первого дня программы пребывания в городе Душанбе Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Исламской Республики Иран Ибрахимом Раиси.
В начале беседы глава нашего государства еще раз искренне поздравил Президента Ирана с его избранием на высший государственный пост, пожелав больших успехов в ответственной деятельности.
Особое внимание было уделено вопросам расширения практического взаимодействия.
С начала года отмечается устойчивый рост показателей взаимной торговли. Успешно осуществляются бизнес-проекты в области сельского хозяйства, птицеводства и рыбоводства, пищевой промышленности и других отраслях.
В целях поддержки динамики торгово-экономических связей и определения новых «точек роста» достигнута договоренность об активизации деятельности совместной Межправительственной комиссии.
Кроме того, на уровне уполномоченных ведомств будут тщательно изучены перспективы усиления промышленной кооперации на основе “дорожной карты”, а также возможности эффективного задействования транзитного потенциала двух стран.
Главы государств также рассмотрели вопросы региональной повестки, в том числе в контексте складывающейся ситуации в Афганистане.