Aziz Abduhakimov: O‘zbekistonning yana bir rezervati YuNESKO ro‘yxatiga kiritildi
Quyi Amudaryo davlat biosfera rezervati YuNESKO butunjahon biosfera qo‘riqxonalari tarmog‘iga kiritildi. Bu haqida Bosh vazir o‘rinbosari, YuNESKO ishlari bo‘yicha komissiya raisi Aziz Abduhakimov Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashkil etilgan infotur doirasida maʼlum qildi.
13-17 sentabr kunlari Abuja shahri (Nigeriya)da o‘tkazilayotgan "Inson va biosfera" dasturining 33-Xalqaro muvofiqlashtirish kengashi doirasida Quyi Amudaryo davlat biosfera rezervatini YuNESKO butunjahon biosfera qo‘riqxonalari tarmog‘iga kiritish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Endi O‘zbekistonning ikki qo‘riqxonasi mazkur Tarmoqda: birinchisi - Chotqol davlat biosfera rezervati (1978-yilda kiritilgan).
Quyi Amudaryo biosfera rezervati Qoraqalpog‘iston Respublikasining Beruniy va Amudaryo tumanlari hududida joylashgan. Markaziy Osiyo o‘rmonlarining 20 foizi va O‘zbekiston o‘rmonlarining 74 foizi mana shu hududga to‘g‘ri keladi. Qo‘riqxonaning umumiy maydoni - 69 ming gektarga yaqin. Rezervatda mavjud 419 turdagi o‘simliklarning 2 turi, 36 turdagi hayvonning 1 tasi, 43 baliq turining 12 tasi va 246 qush turidan 23 turi Qizil kitobga kirgan.
Quyi Amudaryo davlat biosfera rezervatining nominatsion paketi O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi tomonidan Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati va M. Zukkov tabiatni asrash fondi ko‘magida tayyorlangan.
Yangi rezervatning butunjahon biosfera qo‘riqxonalari tarmog‘iga qo‘shilishi YuNESKO bilan o‘zaro hamkorlikni kengaytirish, yaʼni "Inson va biosfera" dasturi doirasida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha texnik qo‘llab-quvvatlash imkonini beradi:
✔️ Inson va tabiiy hodisalar natijasida yuzaga keladigan biosferadagi o‘zgarishlarni va bu o‘zgarishlarning odamlar va atrof-muhitga taʼsirini, xususan iqlim o‘zgarishi sharoitida aniqlash va baholash;
✔️ Tabiiy ekotizimlar va ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlar o‘rtasidagi rivojlanayotgan o‘zaro bog‘liqlikni xususan, biologik va madaniy xilma-xillikning tez yo‘qolishi sharoitida ekotizimlarning inson farovonligi uchun xizmat qilishini o‘rganish va qiyoslash;
✔️ Atrof-muhit o‘zgarishi omili sifatida jadal urbanizatsiyalashuvi va energiya isteʼmoli sharoitida insonning farovonligi va yashash muhitini taʼminlash;
✔️ Ekologik muammolar va yechimlar to‘g‘risida bilim va tajriba almashish va rag‘batlantirish, barqaror rivojlanish uchun ekologik taʼlimni targ‘ib etish.

Азиз Абдухакимов: Ещё один резерват Узбекистана внесен в список ЮНЕСКО
Нижне-Амударьинский государственный биосферный резерват внесен во Всемирную сеть биосферных заповедников ЮНЕСКО. Об этом сообщил заместитель Премьер-министра, председатель Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО А.Абдухакимов в ходе и инфотура, организованного в Республику Каракалпакстан.
В ходе 33-го заседания Международного координационного совета программы ЮНЕСКО «Человек и биосфера» (МКС-МАБ), которая проводится 13-17 сентября с.г. в г.Абудже (Нигерия), принято решение о включении Нижне-Амударьинского государственного биосферного резервата во Всемирную сеть биосферных резерватов ЮНЕСКО (ВСБР). Теперь из Узбекистана два заповедника в данной Сети: первый – Чаткальский государственный биосферный резерват, внесенный в 1978г.
Нижне-Амударьинский биосферный резерват расположен на территории Берунинском и Амударьинском районах Республики Каракалпакстан, на долю которого приходится 20% лесов Центральной Азии и 74% всех лесов Узбекистана. Общая площадь заповедника составляет около 69 тыс. га. В Красную книгу занесены 2 вида из 419 видов растений, 1 вид из 36 видов животных, 12 видов из 43 видов рыб и 23 вида из 246 видов птиц, существующие в резервате.
Номинационный пакет Нижне-Амударьинского государственного биосферного резервата подготовлен Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды при техническом содействии Германского общества международного сотрудничества и Фонда М.Зуккова по охране природы.
Включение нового резервата в ВСБР позволит расширить взаимодействие с ЮНЕСКО, в то есть, получить техническую поддержку в рамках Программы «Человек и биосфера» по таким направлениям, как:
1) выявление и оценка изменений в биосфере в результате деятельности человека и природных явлений, а также влияние этих изменений на человека и окружающую среду, особенно в контексте изменения климата;
2) изучение и сравнение динамических взаимосвязей между природными экосистемами и социально-экономическими процессами, в контексте быстрой утраты биологического и культурного разнообразия;
3) обеспечение благосостояния людей и улучшение среды обитания в условиях быстрой урбанизации и потребления энергии как фактора изменения окружающей среды;
4) обмен передовыми знаниями, навыками и опытом для решения экологических проблем путем выработки продвинутых решений, продвижения экологического образования для устойчивого развития и др.