O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-sentabr kuni ikki tomonlama hukumatlararo komissiyalar yig‘ilishlarini o‘tkazish doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Esenmirat Orazgeldiyevni qabul qildi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Turkmaniston hamkorligini yanada kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Oliy darajadagi muntazam muloqotlar birodar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, ularni aniq mazmun bilan boyitishga xizmat qilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Esenmirat Orazgeldiyev O‘zbekiston yetakchisiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Shuningdek, shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tkazilgan ikki tomonlama hamkorlik va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha qo‘shma hukumatlarlaro komissiyalar yig‘ilishlarining asosiy natijalari to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonda o‘tkaziladigan sammitga puxta va har tomonlama tayyorgarlik ko‘rish, eng avvalo, mazmunli kun tartibini shakllantirish, shuningdek, iqtisodiy kooperatsiya loyihalari va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini ilgari surish muhim ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 сентября принял заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана Эсенмырата Оразгелдиева, находящегося в нашей стране в рамках проведения мероприятий двусторонних межправительственных комиссий.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего расширения узбекско-туркменского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечено, что регулярные контакты на высшем уровне способствуют укреплению отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя братскими странами, их наполнению конкретным содержанием.
Эсенмырат Оразгелдиев искренне поблагодарил лидера Узбекистана за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Он также информировал об основных результатах заседаний совместных межправительственных комиссий по двустороннему сотрудничеству и водохозяйственным вопросам, состоявшихся в эти дни в Ташкенте.
Глава нашего государства подчеркнул важность тщательной и всесторонней подготовки предстоящего саммита в Узбекистане, прежде всего формирования насыщенной повестки, а также продвижения проектов промышленной кооперации в различных отраслях экономики и программ культурно-гуманитарного обмена.