Respublika oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan, ilmiy-tadqiqot faoliyati bilan shug‘ullanayotgan iqtidorli yoshlarni yanada qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida
2021-09-10 | Hujjatlar
Talaba yoshlarni o‘z ustida muntazam ishlash va ilmiy-tadqiqot faoliyati bilan shug‘ullanishga undash, ularning iste’dodlarini namoyon etish va ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish, bilimli va iqtidorli yoshlarni yanada qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab:
a) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasi kvotasi:
tayanch doktoranturada tahsil olayotgan doktorantlar va magistratura bosqichi talabalari uchun ikki barobarga oshirilib, tegishlicha 10 ta
va 22 ta etib;
bakalavriat bosqichi talabalari uchun esa har bir oliy ta’lim muassasasiga 1 tadan etib belgilansin;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan iqtidorli talabalarni rag‘batlantirish maqsadida O‘zbekiston Qahramoni, O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston xalq yozuvchisi To‘lepbergen Qaipbergenov hamda O‘zbekiston Qahramoni, O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston xalq shoiri Ibroyim Yusupov nomli davlat stipendiyalari joriy etilsin;
v) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari davlat oliy ta’lim muassasalarining qo‘shma ta’lim dasturlari asosida tahsil olayotgan hamda respublikada faoliyat yurituvchi xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarining filiallari va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlari bakalavriat bosqichi talabalari uchun ham tatbiq etilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari tanlovlarining dastlabki bosqichi oliy ta’lim muassasasi tomonidan o‘tkaziladi va tanlovning navbatdagi bosqichiga tavsiya etiladigan talabgorlar tegishli oliy ta’lim muassasasining professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirokida aniqlanadi;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari tanlovlari Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan tartibga muvofiq Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligida tashkil etiladigan komissiyalar tomonidan o‘tkaziladi;
qo‘shma ta’lim dasturi asosida davlat oliy ta’lim muassasasini, respublikada faoliyat yurituvchi xorijiy oliy ta’lim tashkilotining filialini yoki nodavlat oliy ta’lim tashkilotini tamomlagan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yoki nomli davlat stipendiyasi sohibi bo‘lgan talabalar ham davlat oliy ta’lim muassasasi magistraturasiga bakalavriatning ta’lim yo‘nalishiga mos va turdosh mutaxassislik bo‘yicha kirish imtihonlarisiz qo‘shimcha davlat granti asosida qabul qilinadi.
3. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi:
bir oy muddatda Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar ixtisosliklari ro‘yxati hamda Oliy ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari klassifikatoriga muvofiq ta’lim sohalarini inobatga olgan holda tayanch doktoranturada tahsil olayotgan doktorantlar va magistratura bosqichi talabalari uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hamda bakalavriat bosqichi talabalari uchun nomli davlat stipendiyalarining tanlov yo‘nalishlari ro‘yxatini tasdiqlasin;
har yili bakalavriat bosqichi talabalari uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari kvotalari bo‘yicha takliflarni oliy ta’lim muassasalari kesimida Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritib borsin;
tizimida oliy ta’lim muassasasi mavjud vazirlik va idoralar bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari tanlovlarining dastlabki bosqichi oliy ta’lim muassasalari tomonidan shaffof, adolatli va yuqori saviyada o‘tkazilishini ta’minlasin.
4. Mazkur Farmonda belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun zarur mablag‘lar 2021 yilda O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjetidan birinchi darajali byudjet mablag‘larini taqsimlovchi sifatida tegishli vazirlik va idoralarga ajratilgan mablag‘lar doirasida moliyalashtiriladi, 2022 yildan boshlab esa Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutiladi.
5. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 1993-yil 5-fevraldagi “O‘zbekistonning o‘quvchi yoshlarini rag‘batlantirish choralari to‘g‘risida”gi PF–555-son Farmoniga ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
6. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
7. Mazkur Farmon ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri A.X. Toshkulov hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi direktori M.M. Karimov belgilansin.
Farmon ijrosini nazorat qilish, mas’ul vazirlik va idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish Bosh vazir o‘rinbosari B.A. Musayev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О дальнейшей поддержке одаренной молодежи, обучающейся и занимающейся научно-исследовательской деятельностью в высших образовательных учреждениях республики
2021-09-10 | Документы
В целях мотивации студенческой молодежи к регулярной работе над собой и занятию научно-исследовательской деятельностью, раскрытия ее талантов и развития творческих способностей, дальнейшей поддержки образованной и талантливой молодежи, а также обеспечения исполнения задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения»:
1. Начиная с 2021/2022 учебного года:
а) установить квоту Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан:
для докторантов, обучающихся в базовой докторантуре, и студентов ступени магистратуры, увеличив в два раза, в количестве 10 и 22 соответственно;
для студентов бакалавриата – по одной в каждом высшем образовательном учреждении;
б) в целях стимулирования одаренных студентов, обучающихся в высших образовательных учреждениях в Республике Каракалпакстан, учредить государственные стипендии имени Героя Узбекистана, народного писателя Узбекистана и Каракалпакстана Тулепбергена Каипбергенова и имени Героя Узбекистана, народного поэта Узбекистана и Каракалпакстана Ибройима Юсупова;
в) внедрить Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии также для студентов бакалавриата, обучающихся по совместным образовательным программам государственных высших образовательных учреждений, а также в функционирующих в республике филиалах зарубежных высших образовательных организаций и негосударственных высших образовательных организациях.
предварительный этап конкурса на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии проводится высшим образовательным учреждением, претенденты, рекомендуемые на очередной этап конкурса, определяются при участии профессоров-преподавателей и студентов соответствующего высшего образовательного учреждения;
конкурсы на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии проводятся согласно утвержденному Кабинетом Министров порядку комиссиями, создаваемыми в Министерстве высшего и среднего специального образования;
студенты-лауреаты Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан и государственных именных стипендий, окончившие государственное высшее образовательное учреждение на основе совместной образовательной программы, функционирующие в республике филиал зарубежной высшей образовательной организации или негосударственную высшую образовательную организацию, также принимаются в магистратуру государственного высшего образовательного учреждения по соответствующему направлению образования бакалавриата и смежной специальности без вступительных экзаменов на основе дополнительного государственного гранта.
3. Министерству высшего и среднего специального образования:
в месячный срок в соответствии с Перечнем специализаций научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, а также Классификатором направлений и специальностей высшего образования утвердить с учетом образовательных сфер перечень направлений конкурса на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан для докторантов, обучающихся в базовой докторантуре, и студентов ступени магистратуры, а также государственные именные стипендии для студентов бакалавриата;
ежегодно вносить в Кабинет Министров на утверждение предложения по квотам на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии в разрезе высших образовательных учреждений;
совместно с министерствами и ведомствами, имеющими в своей системе высшее образовательное учреждение, обеспечить проведение предварительного этапа конкурсов на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии высшими образовательными учреждениями на основе прозрачности, справедливости и на высоком уровне.
4. Средства, необходимые для реализации определенных
в настоящем Указе мер, финансируются в рамках средств, выделенных соответствующим министерствам и ведомствам из республиканского бюджета Республики Узбекистан на 2021 год в качестве распределителя бюджетных средств первого уровня, с 2022 года – предусматриваются в параметрах Государственного бюджета.
5. Внести изменения в Указ Президента Республики Узбекистан от 5 февраля 1993 года № УП–555 «О мерах поощрения учащейся молодежи Узбекистана» согласно приложению.
6. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
7. Возложить на министра высшего и среднего специального образования Тошкулова А.Х. и директора Государственного центра тестирования при Кабинете Министров Каримова М.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Контроль за исполнением Указа, осуществление координации деятельности ответственных министерств и ведомств возложить на заместителя Премьер-министра Мусаева Б.А. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.