Мarkaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi
Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Majlisni Komissiya Raisi Z.Nizamxodjayev olib bordi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditasiya qilish hamda Ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditasiyadan o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Markaziy saylov komissiyasi a’zolari majlis kun tartibidagi birinchi masala - Prezidenti saylovida xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditasiya qilish masalasini ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditasiya qilish to‘g‘risidagi MSK qaroriga muvofiq DIIHB YeXHTdan 9 nafar xalqaro kuzatuvchi ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Qayd etish joiz, shu kunga qadar akkreditasiyadan o‘tkazilgan xalqaro kuzatuvchilar soni 12 nafarga yetdi. Qabul qilingan qarorga binoan, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan akkreditasiya qilingan xalqaro tashkilot kuzatuvchilariga belgilangan namunadagi mandatlar tayyorlanadi.
Shuningdek, majlisda ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditasiyadan o‘tkazish to‘g‘risidagi MSK qaroriga muvofiq 25 nafar mahalliy OAV vakili ro‘yxatdan o‘tkazildi. Qayd etish joiz, shu kunga qadar akkreditasiyadan o‘tkazilgan mahalliy OAV vakillari soni 802 nafarni, xorijiy OAV vakillari soni 48 nafarni tashkil etmoqda.

Тhe next meeting of the central election commission
During the meeting there were discussed the issues of accreditation of observers from international organizations that will participate in the presidential elections of the Republic of Uzbekistan, as well as the accreditation of media representatives.
The members of the Central Election Commission considered the first issue on the agenda — the accreditation of observers from international organizations that will participate in the presidential elections.
In accordance with the CEC resolution on accreditation of observers from international organizations that will participate in the presidential elections of the Republic of Uzbekistan, 9 OSCE / ODIHR international observers have been registered.
It is worth noting that today the number of accredited international observers has reached 12. On the basis of the adopted resolution, the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan has prepared mandates according to a certain model for accredited observers of international organizations.
Also at the meeting, in accordance with the CEC resolution on the accreditation of media representatives, 25 representatives of local media were registered. It is worth noting that until today, 802 representatives of local and 48 representatives of foreign media have been accredited.
At the end of the event, the relevant resolutions of the Central Election Commission were adopted on the issues considered.