Мarkaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi
Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Majlisni Komissiya Raisi Z.Nizamxodjayev olib bordi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditasiya qilish hamda Ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditasiyadan o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Markaziy saylov komissiyasi a’zolari majlis kun tartibidagi birinchi masala - Prezidenti saylovida xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditasiya qilish masalasini ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditasiya qilish to‘g‘risidagi MSK qaroriga muvofiq DIIHB YeXHTdan 9 nafar xalqaro kuzatuvchi ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Qayd etish joiz, shu kunga qadar akkreditasiyadan o‘tkazilgan xalqaro kuzatuvchilar soni 12 nafarga yetdi. Qabul qilingan qarorga binoan, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan akkreditasiya qilingan xalqaro tashkilot kuzatuvchilariga belgilangan namunadagi mandatlar tayyorlanadi.
Shuningdek, majlisda ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditasiyadan o‘tkazish to‘g‘risidagi MSK qaroriga muvofiq 25 nafar mahalliy OAV vakili ro‘yxatdan o‘tkazildi. Qayd etish joiz, shu kunga qadar akkreditasiyadan o‘tkazilgan mahalliy OAV vakillari soni 802 nafarni, xorijiy OAV vakillari soni 48 nafarni tashkil etmoqda.

На заседании рассмотрены вопросы аккредитации наблюдателей от международных организаций, которые будут участвовать в выборах Президента Республики Узбекистан, а также проведение аккредитации представителей средств массовой информации.
Члены Центральной избирательной комиссии рассмотрели первый вопрос повестки дня — аккредитацию наблюдателей от международных организаций, которые будут участвовать в выборах Президента.
В соответствии с постановлением ЦИК об аккредитации наблюдателей от международных организаций, которые будут участвовать в выборах Президента Республики Узбекистан зарегистрировано 9 международных наблюдателей БДИПЧ ОБСЕ.
Стоит отметить, на сегодня число аккредитованных международных наблюдателей достигло 12. На основе принятого постановления, Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан подготовлены мандаты по определенному образцу для аккредитованных наблюдателей международных организаций.
Также на заседании, в соответствии с постановлением ЦИК о проведении аккредитации представителей средств массовой информации зарегистрировано 25 представителей местных СМИ. Стоит отметить, что до сегодняшнего дня аккредитацию прошли 802 представителя местных и 48 представителя зарубежных СМИ. В завершение мероприятия по рассмотренным вопросам приняты соответствующие постановления Центральной избирательной комиссии.