Afg‘onistonga qo‘shni mamlakatlar maxsus vakillarining ("Guruh-6") onlayn uchrashuvi haqida
2021-yilning 5-sentabr kuni Pokiston tomonining tashabbusi bilan O‘zbekiston, Tojikiston, Turkmaniston, Pokiston, Eron va Xitoyning Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakillari virtual shaklda muzokaralar o‘tkazdi.
Tomonlar afg‘on inqirozini tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha mintaqaviy sa’y-harakatlarni birlashtirish, tez fursatlarda mamlakatda keng vakillik asosida inklyuziv hukumat tuzish, inson huquqlari, jumladan, ayollar va milliy ozchilik huquqlarini ta’minlash muhimligini ta’kidladilar.
Toliblar tomonidan Afg‘onistonda xalqaro terroristik tashkilotlar faoliyatiga hamda ushbu mamlakat hududidan qo‘shni davlatlarga har qanday tahdidlarga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarish muhimligiga e’tibor qaratildi.
Afg‘onistonga har tomonlama ko‘maklashish, xususan, pandemiya davrida insonparvarlik yordami ko‘rsatish va oziq-ovqat inqiroziga yo‘l qo‘ymaslik borasidagi chora-tadbirlar yuzasidan atroflicha fikr almashildi.

Об онлайн-встрече («Группы-6») спецпредставителей стран-соседей Афганистана
5 сентября 2021 года по инициативе пакистанской стороны состоялись переговоры в виртуальном формате специальных представителей Узбекистана, Таджикистана, Туркменистана, Пакистана, Ирана и Китая по Афганистану.
Стороны отметили важность консолидации региональных усилий по мирному урегулированию афганского кризиса, скорейшего создания в стране инклюзивного правительства на основе широкого представительства, обеспечения прав человека, в том числе женщин и национальных меньшинств.
Акцентировано внимание на важности выполнения талибами своих обязательств по недопущению деятельности международных террористических организаций в Афганистане и каких-либо угроз с территории этой страны соседним государствам.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями о приоритетных направлениях оказания Афганистану всемерного содействия, в частности гуманитарной помощи в период пандемии и недопущения продовольственного кризиса.