Prezident Islom taraqqiyot banki bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha takliflar bildirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-sentabr kuni ushbu anjumanga tashrif buyurdi.
Tadbir avvalida Qur’oni karim oyatlaridan tilovat qilindi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni qutlab, O‘zbekistonning mazkur bank bilan hamkorligi, istiqboldagi muhim masalalar haqida nutq so‘zladi.
– Bankning yillik anjumani Toshkentda o‘tkazilishi o‘ziga xos ramziy ma’noga ega. Biz buni O‘zbekistonning islom dunyosi rivojiga qo‘shgan hissasi, shuningdek, mamlakatda so‘nggi besh yil davomida olib borilayotgan izchil islohotlarning e’tirofi, deb hisoblaymiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Ma’lumki, Islom taraqqiyot banki guruhi 1973 yil tashkil topgan. Bosh qarorgohi Saudiya Arabistonning Jidda shahrida joylashgan. Bugungi kunda bankka 57 ta davlat a’zo bo‘lib, ustav jamg‘armasi 150 milliard dollarga teng.
O‘zbekiston Islom taraqqiyot bankiga 2003-yilda a’zo bo‘lgan. Bugungi kunga qadar jami 2,5 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 30 ta yirik investitsiya loyihasi ma’qullangan. Ular doirasida maktablar, arzon uy-joylar, avtomobil yo‘llari, elektr va ichimlik suvi tarmoqlari qurilib, sog‘liqni saqlash muassasalari zamonaviy jihozlangan.
Prezidentimiz O‘zbekiston zamini asrlar davomida islom olamining buyuk va noyob madaniyati, ilm-fani va ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti markazlaridan biri bo‘lganini ta’kidladi.
Bu an’analarni davom ettirgan holda, mamlakatimizda islom qadriyatlarini asrab-avaylash va yanada rivojlantirish borasida katta ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, so‘nggi yillarda Imom Buxoriy nomidagi xalqaro hadisshunoslik markazi, Islom sivilizatsiyasi markazi va Xalqaro islom akademiyasi tashkil qilindi.
Yangi maktablar, ilm-fan maskanlari barpo etildi. So‘nggi besh  yilda 64 ta yangi oliy ta’lim dargohi ochilib, ularning soni 141 taga yetkazildi. Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikda “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida yoshlarga axborot texnologiyalari bo‘yicha chuqur bilim berilmoqda.
Davlatimiz rahbari koronavirus pandemiyasining iqtisodiy va ijtimoiy oqibatlarini yengib o‘tish masalalariga to‘xtalib o‘tdi. Mamlakatimizda inqirozga qarshi ishlab chiqilgan choralarni o‘z vaqtida qo‘llab-quvvatlagani uchun Islom taraqqiyot bankiga minnatdorlik bildirdi.
Anjuman doirasida Iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish jamg‘armasini tashkil etish bo‘yicha kelishuv imzolangani qayd etildi. Kapitali 500 million dollarga yetkazilishi ko‘zda tutilgan mazkur jamg‘arma orqali kambag‘allikni qisqartirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladigan loyihalar qo‘llab-quvvatlanadi.
Shavkat Mirziyoyev mintaqamizdagi ekologik muammolarni qayd etib, bank boshqaruvchilari e’tiborini Birlashgan Millatlar Tashkiloti sha’feligida tuzilgan trast jamg‘armasi hamda Orolbo‘yi mintaqasida tashkil etilayotgan ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududini qo‘llab-quvvatlash masalalariga qaratdi.
Mintaqamizda savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlarining o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish, yangi transport yo‘laklarini rivojlantirish borasidagi ishlar qayd etib o‘tildi.
Ma’lumki, bugun dunyo mamlakatlari iqlim o‘zgarishi, yirik migratsion jarayonlar, tabiiy resurslar va oziq-ovqat yetishmovchiligi kabi sinovlarga duch kelmoqda. Shundan kelib chiqib, Prezidentimiz  bank faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qator takliflarni bildirdi.
“G‘arbiy Afrikadan Sharqiy Osiyogacha yashil yo‘lak” nomli savdo-iqtisodiy makonni shakllantirish tashabbusi ilgari surildi. Uning amalga oshirilishi o‘zaro savdo va sarmoyaviy aloqalar kengayishga, mamlakatlarning iqtisodiy jihatdan birlashishi va barqaror o‘sishiga xizmat qiladi.
Xalqaro islom savdo-moliya korporatsiyasi hamda Investitsiyalar va eksport kreditlarini sug‘urtalash islom korporatsiyasi tomonidan moliyaviy instrumentlarni kengaytirish lozimligi qayd etildi. Bu erkin savdoni rag‘batlantirish, investitsiyaviy xatarlarni sug‘urtalash, transport va logistika infratuzilmalarini rivojlantirishga hissa qo‘shadi.
Koviddan keyingi davrda a’zo mamlakatlar iqtisodiyotlari rivojlanishiga innovatsion tus berish muhimligi ta’kidlandi. Jumladan, Islom taraqqiyot bankining fan, texnologiya va innovatsiyalar jamg‘armasi imkoniyatlaridan to‘liq foydalanish, qishloq xo‘jaligiga ilg‘or ishlanmalarni joriy qilish orqali oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, qayta tiklanadigan energiya va ekologik texnologiyalarni keng qo‘llash ayniqsa dolzarbdir.

Президент выдвинул предложения по развитию сотрудничества с Исламским банком развития
Глава государства поприветствовал участников и выступил с речью о текущем состоянии и перспективах партнерства с ИБР.
- Глубоко символично, что ежегодное заседание банка проходит в Ташкенте. Мы считаем это признанием вклада Узбекистана в развитие исламского мира, а также последовательных реформ, проводимых в стране за последние пять лет, - сказал Президент.
Группа Исламского банка развития была создана в 1973 году. Штаб-квартира находится в городе Джидде Саудовской Аравии. Сегодня членами группы являются 57 государств, его уставный капитал составляет 150 миллиардов долларов.
Узбекистан стал членом Исламского банка развития в 2003 году. На сегодняшний день одобрено 30 крупных инвестиционных проектов на общую сумму более 2,5 миллиарда долларов, которые охватывают строительство школ, доступного жилья, дорог, сетей электро- и водоснабжение, учреждений здравоохранения.
Президент отметил, что на протяжении многих веков узбекская земля была одним из центров великой и уникальной культуры исламского мира, научного и социально-экономического развития.
В продолжение этих традиций в нашей стране проводится большая работа по сохранению и дальнейшему развитию исламских ценностей. В частности, в последние годы были созданы Международная научная школа хадиса имени Имама Бухари, Центр исламской цивилизации и Международная исламская академия.
Построены новые школы и научные центры. За последние пять лет открыто 64 новых высших учебных заведения, их общее число достигло 141. В сотрудничестве с Объединенными Арабскими Эмиратами в рамках проекта «Один миллион программистов» молодежи предоставляются глубокие знания в области информационных технологий.
Глава нашего государства затронул вопросы преодоления экономических и социальных последствий пандемии коронавируса. Он поблагодарил Исламский банк развития за своевременную поддержку антикризисных мер нашей страны.
Отмечалось, что в рамках заседания подписано соглашение о создании Фонда расширения экономических возможностей Узбекистана. Фонд, капитал которого намечено довести до 500 миллионов долларов, будет поддерживать проекты, направленные на сокращение бедности и развитие предпринимательства.
Шавкат Мирзиёев отметил экологические проблемы в регионе и обратил внимание управляющих банков на вопросы поддержки многопартнерского Трастового фонда под эгидой ООН и Зоны экологических инноваций и технологий, создаваемой в Приаралье.
Подчеркнута работа по расширению торгово-экономических связей в нашем регионе, укреплению взаимосвязанности стран Центральной и Южной Азии, развитию новых транспортных коридоров.
Сегодня мир столкнулся с проблемами, связанными с изменением климата, масштабными миграционными процессами, нехваткой природных ресурсов и продовольствия. В связи с этим Президент внес ряд предложений по совершенствованию деятельности ИБР.
Выдвинута инициатива о создании торгово-экономического пространства «От Западной Африки до Восточной Азии - Зеленый коридор». Ее реализация будет способствовать расширению торговых и инвестиционных связей, сближению и устойчивому росту экономик стран.
Указано на необходимость расширения финансовых инструментов Международной исламской торговой и финансовой корпорацией и Исламской корпорацией по страхованию инвестиций и экспортных кредитов. Это будет способствовать стимулированию свободной торговли, страхованию инвестиционных рисков, развитию транспортно-логистической инфраструктуры.
Подчеркнуто, что в постковидный период важно придать инновационный характер развитию экономик государств-членов. В частности, актуальное значение имеют использование в полной мере возможностей Фонда по науке, технологиям и инновациям Исламского банка развития, обеспечение продовольственной безопасности за счет внедрения передовых разработок в сельском хозяйстве, широкое использование возобновляемых источников энергии и экологических технологий.
Также отмечена необходимость расширения финансирования инвестиционных и инфраструктурных проектов регионального значения.
- Сегодняшний международный форум выведет наше партнерство в рамках банка на качественно новый уровень и внесет значительный вклад в общее благосостояние народов государств-членов, - выразил уверенность Шавкат Мирзиёев.
На мероприятии также выступил президент Исламского банка развития Мухаммад бин Сулейман аль-Джассир.