Islom taraqqiyot banki bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Islom taraqqiyot banki Prezidenti Muhammad Sulaymon al-Jassir bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida hamkorlikning bugungi holati, qo‘shma loyihalar amalga oshirilishi, shuningdek, O‘zbekiston va ITB o‘rtasidagi munosabatlarni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash, ta'lim, infratuzilmaviy qurilish, sog‘liqni saqlash va qishloq joylarda hayot sifatini yaxshilash sohalarida 6 ta yangi investitsiya loyihasini kelishish borasida ishlarni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasi, Xalqaro Islom savdo-moliya korporatsiyasi hamda Investitsiyalar va eksport kreditlarini sug‘urtalash Islom korporatsiyasi kabi ITB va uning sho‘'ba tashkilotlarining O‘zbekistonda tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini oshirish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga urg‘u bergan holda qo‘shma loyihalar portfelini kengaytirishga oid o‘zaro manfaatli hamkorlikni kuchaytirishga tayyorligi bildirildi.
Bundan tashqari, tomonlar joriy yilning 1-sentyabridan 4-sentyabriga qadar Toshkentda bo‘lib o‘tadigan ITB Boshqaruvchilar Kengashining Yillik anjumaniga tayyorgarlik ko‘rish ishlarini muhokama qildilar. ITB Prezidenti anjuman va u bilan bog‘liq tadbirlar yuqori saviyada tashkil etilayotgani uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorlik bildirdi.
Uning qayd etishicha, mazkur tadbir xalqaro hamjamiyat hamda ITBga a'zo mamlakatlarning ishbilarmonlik doiralari vakillarida katta qiziqish uyg‘otdi: hozirgi paytga kelib uchrashuvda ishtirok etish uchun 2 mingdan ortiq kishi ro‘yxatdan o‘tgan va ularning soni o‘sishda davom etmoqda. Tadbirda Bankka a'zo 57 mamlakatdan 2500 dan ortiq vakillar, shuningdek, xalqaro tashkilotlar va taraqqiyot institutlari vakillari qatnashishlari kutilmoqda.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar o‘zaro munosabatlarning muhokama qilingan yo‘nalishlari doirasida hamkorlikni yanada kuchaytirish yo‘llarini belgilab oldilar.

Обсуждены перспективы расширения сотрудничества с Исламским банком развития
Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Президентом Исламского банка развития Мухаммадом Сулейманом аль-Джассером.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние сотрудничества, ход имплементации совместных проектов, а также перспективы углубления партнерства между Узбекистаном и ИБР.
Была достигнута договоренность об активизации работы по согласованию 6 новых инвестиционных проектов в сферах поддержки малого и среднего бизнеса, образования, инфраструктурного строительства, здравоохранения и повышения качества жизни в сельской местности.
Озвучена готовность ИБР и его дочерних организаций, таких как Исламская корпорация по развитию частного сектора, Международная исламская торгово-финансовая корпорация и Исламская корпорация страхования инвестиций и экспортного кредитования, к расширению взаимовыгодного сотрудничества, имея в виду наращивание портфеля совместных проектов в Узбекистане с акцентом на развитие предпринимательства, повышение занятости и социальную поддержку населения.
Помимо этого, стороны обсудили ход подготовки к проведению Ежегодного заседания Совета управляющих ИБР, которое состоится в г.Ташкенте с 1 по 4 сентября текущего года.  Президент ИБР выразил признательность узбекской стороне за высокий уровень организации заседания и сопутствующих мероприятий.
Им было отмечено, что данное мероприятие вызвало большой интерес со стороны международного сообщества и представителей бизнеса из стран-членов ИБР: по состоянию на текущий момент для участия в заседании зарегистрировались более 2 тысяч человек и их число продолжает расти. Ожидается, что в мероприятии примут участие более 2500 представителей из 57 стран-членов Банка, а также представители международных организаций и институтов развития.
По итогам встречи стороны определили формат дальнейшего взаимодействия в рамках обсужденных направлений сотрудничества.