O‘zbekiston Xalqaro Islom Akademiyasida Rossiya Federatsiyasi tomonidan O‘zbekistonga qaytarilgan XIII–XIX asrlarga oid qimmatbaho madaniy boyliklarni Islom sivilizatsiyasi markazini rivojlantirish jamg'armasiga topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining jamoat va diniy tashkilotlar bilan hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi - Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Sh. Minovarov, Bosh vaziri o‘rinbosari – Turizm va sport vaziri A. Abduhakimov, Davlat bojxona qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari U.Kodirov ishtirok etishdi.
Taʼkidlanishicha, madaniy meros boyliklarini asrab-avaylash va uni kelajak avlodga yetkazish mexanizmlarini ishlab chiqish, O‘zbekistondan noqonuniy olib chiqib ketilgan madaniy boyliklarni (amaliy sanʼat buyumlari va kitoblar va boshqa noyob buyumlar) yurtimizga qaytarish, bu boradagi mutasaddilarning masʼuliyatini oshirishning ahamiyati alohida taʼkidlandi.
Bosh vazir o‘rinbosari - turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov: “Yuqoridagi qo‘lyozma kitoblar va sopol buyumlari O‘zbekistonga oid tarixiy, badiiy va muzey qiymatiga ega madaniy boyliklar hisoblanadi.
Hozirgi kungacha ushbu noyob madaniy boyliklar O‘zbekiston Davlat sanʼat muzeyida o‘rnatilgan tartibda o‘ralgan holda maxsus qutilarda saqlanib kelindi.
Bugun qaytarilgan madaniy boyliklarning Vatanimizga qaytarilishida  Davlat bojxona qo‘mitasi hamda Madaniy meros agentligi mutaxassislari hissasi beqiyos.
Barchamizning pirovard maqsadimiz, ezgu maqsad yo‘lida xalqimizning maʼnaviy xazinasini o‘z egasiga yetkazishdan iborat”, - deya qayd etdi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu madaniy boyliklar 2016-yil O‘zbekiston Respublikasidan noqonuniy olib chiqib ketilgan bo‘lib, Rossiya Federal Bojxona xizmati tomonidan to‘xtatib qolingan. Rossiya Federal bojxona xizmati, Markaziy ekspert-kriminalistik bojxona boshqarmasi, Bojxona ekspertining 2016-yil 15-noyabrdagi xulosasiga ko‘ra:
29 (yigirma to‘qqiz) dona qo‘lyozma kitoblar XIX asr oxiri –XX asr boshlarida bitilgan bo‘lib, fors tili arab yozuvida yozilgan.
16 (o‘n olti) dona turli xil sopol buyumlarning (ko‘zalar, vazalar, shokosalar v.x.) 7 (yetti) donasi XIX asr oxiri – XX asr boshlarida,
9 (to‘qqiz) donasi XX asrning o‘rtalarida yasalgan.
Mazkur madaniy merosni qaytarishga oid tadbir O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Hukumat rahbarlari darajasidagi Qo‘shma komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi doirasida rejalashtirilgan.

Азиз Абдухакимов: «Основная цель каждого из нас - донести культурно-духовные богатства нашего народа до их владельцев»
2021-08-27 | Туризм
В Международной исламской академии Узбекистана состоялась церемония передачи в Фонд развития Центра исламской цивилизации объектов культурных ценностей XIII-XIX веков, возвращенных Российской Федерацией в Узбекистан.
Участниками мероприятия стали Советник Президента Республики Узбекистан по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями - директор Центра исламской цивилизации Ш. Миноваров, заместитель Премьер-министра - министр туризма и спорта А. Абдухакимов, первый заместитель председателя Государственного таможенного комитета У. Кодиров.
Особо подчеркивалась значимость разработки механизмов сохранения культурного наследия и его передачи будущим поколениям, возвращения незаконно вывезенных культурных ценностей (произведений искусства и книг и других редких предметов) из Узбекистана, повышения ответственности должностных лиц в данном направлении.
Заместитель премьер-министра - министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов: «Вышеуказанные рукописи и керамика являются культурными сокровищами истории Узбекистана, имеющими историческую, художественную и музейную ценность.
До сегодняшнего дня эти уникальные культурные ценности хранились в установленном порядке в Государственном музее искусств Узбекистана в специальных ящиках.
Вклад специалистов Государственного таможенного комитета и Агентства культурного наследия в возвращении культурных ценностей в нашу страну несомненно велик.
Азиз Абдухакимов: «Основная цель каждого из нас - донести культурно-духовные богатства нашего народа до их владельцев».
Следует отметить, что эти культурные ценности были незаконно вывезены из Республики Узбекистан в 2016 году и задержаны Федеральной таможенной службой России. Согласно заключению таможенного эксперта Центрального экспертно-криминалистического управления Российской Федеральной таможенной службы от 15 ноября 2016 года:
29 (двадцать девять) рукописей были написаны в конце XIX - начале XX веков на арабо-персидском языках.
16 (шестнадцать) единиц различной керамики (кувшины, вазы, шокосы и др.) 7 (семь) штук в конце XIX - начале XX веков,
9 (девять) единиц были изготовлены в середине ХХ века.
Мероприятие, касательно передачи данного культурного наследия было запланировано в рамках очередного заседания Совместной комиссии глав правительств Республики Узбекистан и России.