O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investityaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
2021-08-26 | Iqtisodiyot
Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Birlashgan Arab Amirliklari iqtisodiyot vaziri Abdulloh bin Tuk al-Marri bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy sohalardagi hamkorlikni kengaytirishning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
O‘tgan ikki yil mobaynida qo‘shma investitsiya loyihalari portfelini kengaytirishda salmoqli natijalarga erishilgani ta'kidlandi – ayni paytda BAAlik hamkorlar bilan umumiy qiymati 5 milliard dollarga yaqin 15 loyiha amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, qishloq xo‘jaligi, foydali qazilmalarni qazib olish, to‘qimachilik va zargarlik sanoati kabi qator tarmoqlarda va boshqa sohalarda ishga solinmagan ulkan investitsiyaviy salohiyat mavjudligi alohida ta'kidlandi. Shuningdek, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan davlat xususiylashtirish dasturida ishtirok etish uchun BAA investorlarini jalb etish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
BAA Oziq-ovqat va suv xavfsizligi vazirligi hamda O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi o‘rtasida qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoatida qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini o‘rganish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Abu-Dabi rivojlanish jamg‘armasi ko‘magida tashkil etilgan O‘zbekiston – BAA investitsiya kompaniyasining muvaffaqiyatli faoliyati qayd etildi. O‘z faoliyatini boshlaganidan buyon kompaniya O‘zbekistonda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirishga 100 million dollarga yaqin mablag‘ni jalb etdi. Birlashgan Arab Amirliklari tomoni O‘zbekiston – BAA investitsiya kompaniyasi resurslari hisobiga birgalikda moliyalashtiriladigan istiqbolli loyihalarni hayotga tatbiq etish maqsadida BAA salohiyatli investorlari orasidan yangi hamkorlarni jalb etishda ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi savdo aylanmasini oshirish mexanizmlari alohida muhokama qilindi. Fors ko‘rfazi mamlakatlari bozorlariga O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni yetkazib berish geografiyasini kengaytirish shart-sharoitlari ham qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni davom ettirish va mavjud masalalarni tezkor muhokama qilish va hal etish uchun yaqin munosabatlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Обсуждены перспективы расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и ОАЭ
2021-08-26 | Экономика
Ташкенте состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан с министром экономики Объединенных Арабских Эмиратов Абдуллой бин Туком аль-Марри.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы расширения сотрудничества в инвестиционной и торгово-экономической сферах.
Отмечено, что за последние два года достигнуты значительные результаты в наращивании портфеля совместных инвестиционных проектов – в настоящий момент с эмиратскими партнерами реализуются 15 проектов на общую сумму порядка 5 млрд долларов.
При этом был подчеркнут значительный незадействованный инвестиционный потенциал в ряде отраслей, таких как сельское хозяйство, добыча полезных ископаемых, текстильная и ювелирная промышленность и других сферах. Также были рассмотрены возможности для привлечения эмиратских инвесторов к участию в государственной программе приватизации, реализуемой в Узбекистане.
Достигнута договоренность о налаживании прямого взаимодействия между Министерством продовольственной и водной безопасности ОАЭ и Министерством сельского хозяйства Узбекистана для изучения возможностей реализации совместных программ и проектов в сельском хозяйстве и пищевой промышленности.
Отмечена успешная деятельность Узбекско-Эмиратской инвестиционной компании, созданной при поддержке Абу-Дабийского фонда развития – с момента начала своей деятельности компания привлекла порядка 100 млн долларов для реализации совместных инвестиционных проектов в Узбекистане. Эмиратская сторона выразила готовность оказать содействие в привлечении новых потенциальных партнеров из числа эмиратских инвесторов в целях имплементации перспективных проектов при их софинансировании за счет ресурсов Узбекско-Эмиратской инвестиционной компании.
В отдельном порядке были обговорены механизмы наращивания товарооборота между Узбекистаном и ОАЭ. Также были отмечены предпосылки для расширения географии поставок продукции узбекского производства на рынки стран Персидского залива.
По итогам встречи стороны договорились продолжить практическое сотрудничество и поддерживать тесные контакты для оперативного обсуждения и решения имеющихся вопросов.