Toshkent shahridagi bunyodkorlik ishlari bo‘yicha ma’lumot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-avgust kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan qurilish va obodonlashtirish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Ta’lim, sog‘liqni saqlash, xizmat ko‘rsatish, savdo, sanoat kabi ko‘plab sohalarda amalga oshirilayotgan ushbu bunyodkorlik ishlari zamon talabidan kelib chiqib boshlangan, davlatimiz rahbari ularning aksariyatini borib ko‘rgan.
Xususan, Prezidentimiz o‘tgan yili 16-oktyabr kuni Davlat xavfsizlik xizmati akademiyasi va Temurbeklar maktabining qurilishini ko‘zdan kechirgan edi. Bugunga kelib, u qurib bitkazilgan. Akademiyaning mavjud binolari rekonstruksiya qilingan. Maktab uchun o‘quv korpusi, jismoniy-harbiy mashg‘ulotlar maydoni, stadion, avtodrom, yotoqxona, oshxona barpo etilgan.
Davlatimiz rahbari 2020-yil 31-yanvar kuni Geologiya fanlari universiteti qurilishiga tamal toshi qo‘ygan edi. Shundan buyon bu yerda juda katta hajmdagi ishlar bajarildi. 6 ta ko‘p qavatli imorat barpo etilib, 4 tasi rekonstruksiya qilindi. Ayni paytda bunyodkorlik ishlari yakunlanish arafasida. Bu yerda universitet bilan birga sohaga taalluqli ilmiy institutlar joylashtiriladi, Geologiya muzeyi, kutubxona, yotoqxona va boshqa binolar bo‘ladi.
Yunusobod tumanida Toshkent Arxitektura-qurilish instituti uchun yangi bino qurilmoqda. 5 qavatli ikkita o‘quv majmuasi, 8 qavatli ma’muriy bino va 4 qavatli yotoqxona qad ko‘tarmoqda. Ularni shu yil oktyabrda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Shuningdek, loyihaning ikkinchi bosqichida institut o‘qituvchilari, ilmiy-tadqiqot markazi mutaxassislari va ularning oilalari uchun ijtimoiy ob’ektlar barpo etiladi.
Ta’lim sohasidagi ulkan loyihalardan biri bu “Yangi O‘zbekiston” universiteti. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 23-iyundagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan mazkur ta’lim maskani joriy o‘quv yilining o‘zidayoq ilk talabalarni qabul qildi. Shu bois, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining ayrim binolari ajratilib, zamonaviy ta’mirlandi.
Kelgusida “Yangi O‘zbekiston” universiteti uchun zamonaviy o‘quv kampusi bunyod etiladi. Bu borada xalqaro standartlar asosida loyiha ishlab chiqilib, dastlabki ishlar boshlab yuborilgan.
Prezidentimiz 2019-yilda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabga tashrifi chog‘ida ushbu maktab yonida IT-park filialini tashkil etish, unga yoshlarni jalb qilib, tajriba oshirishi uchun keng sharoitlar yaratish bo‘yicha ko‘rsatma bergan edi.
Hozirda ushbu bino qurib bitkazilib, zamonaviy jihozlanmoqda.
Sog‘liqni saqlash sohasida ham ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda. Xususan, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazida kardiojarrohlik, transplantologiya va neyro-qon-tomir jarrohligi bo‘limlari uchun yangi bino qurilmoqda. Buning natijasida mazkur murakkab amaliyotlar uchun zamonaviy sharoit yaratiladi, yiliga qo‘shimcha 3 ming bemorga yuqori texnologik tibbiy yordam ko‘rsatiladi. Ushbu yangi majmua qurilishi shu yil sentyabrda yakunlanadi.
Mudofaa vazirligining avvalgi klinik gospitali o‘tgan asrning qirqinchi yillarida qurilgan, eskicha tartibda ishlab kelayotgan edi. Davlatimiz rahbari 2018-yilda u yerga borib, shifoxonani rekonstruksiya qilish va zamonaviy uskunalar bilan jihozlash, boshqaruvda zamonaviy menejmentni joriy etish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Shu asosida katta hajmdagi qurilish va ta’mirlash ishlari bajarilmoqda. Markaziy harbiy klinik gospital shu yil dekabrdan yangilangan binoda faoliyat boshlaydi.
“Xavfsiz shahar” boshqaruv situatsion markazi, savdo va xizmat ko‘rsatish majmualari, sanoat korxonalari, yo‘l va ko‘priklar qurilishining borishi bo‘yicha ham ma’lumot berildi.

Представлена информация о созидательной работе в городе Ташкенте
Президент Шавкат Мирзиёев 23 августа ознакомился с презентацией реализуемых в Ташкенте проектов в области строительства и благоустройства.
Со многими этими проектами, нацеленными на строительство объектов образования, здравоохранения, торговли и обслуживания, промышленных мощностей, знакомился лично глава государства. На сегодняшней презентации представлена информация о ходе работ.
В частности, 16 октября прошлого года Президент ознакомился со строительством Академии Службы государственной безопасности и школы "Темурбеклар мактаби". Сегодня эти объекты завершены, а существующие здания академии были реконструированы. Для школы построены учебный корпус, площадка для физических и военных упражнений, стадион, автодром, общежитие, кухня.
31 января 2020 года глава государства заложил первый камень в фундамент Университета геологических наук. С тех пор здесь был проделан большой объем работы: построено 6 многоэтажных сооружений, 4 здания были реконструированы. В настоящее время работы близятся к завершению. Наряду с университетом здесь разместятся отраслевые научные институты, музей геологии, библиотека, общежитие и другие здания.
В Юнусабадском районе строится новый комплекс зданий Ташкентского архитектурно-строительного института. Возводятся два 5-этажных учебных корпуса, 8-этажное административное здание и 4-этажное общежитие. Их намечено сдать в эксплуатацию в октябре этого года. На втором этапе проекта будут построены социальные объекты для преподавателей института, специалистов научно-исследовательского центра и их семей.
Один из крупнейших проектов в сфере образования - Университет "Новый Узбекистан", организованный в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 июня, начнет обучение первых студентов в предстоящем учебном году. Для университета выделены отдельные здания Университета мировой экономики и дипломатии, выполнен их современный ремонт.
В дальнейшем для Университета «Новый Узбекистан» построят современный кампус. Работы по проекту, разработанному в соответствии с международными стандартам, находятся в начальной фазе.
Во время посещения специализированной школы Мухаммада аль-Хорезми в 2019 году Президент поручил создать рядом с ней филиал IT-парка, привлечь туда молодежь и создать широкие условия для повышения ее опыта.
В настоящее время строительство здания завершается, продолжается оснащение современным оборудованием.
Многие проекты реализуются и в сфере здравоохранения. В частности, в Республиканском научном центре экстренной помощи строится новый корпус для отделений кардиохирургии, трансплантологии и нейро-сосудистой хирургии. В результате будут созданы современные условия для проведения этих сложных операций, а высокотехнологичная медицинская помощь будет оказываться дополнительно 3 тысячам пациентов в год. Строительство нового комплекса завершится в сентябре текущего года.
Бывший клинический госпиталь Министерства обороны был построен в сороковых годах прошлого века. Глава нашего государства побывал в нем в 2018 году и дал поручение реконструировать и оснастить больницу современным оборудованием, внедрить современный менеджмент. На этой основе ведутся масштабные строительно-ремонтные работы. Центральный военный клинический госпиталь начнет работу в отреставрированном здании в декабре этого года.
Также была представлена информация о ходе строительства ситуационного центра «Безопасный город», центров торговли и обслуживания, промышленных предприятий, дорог и мостов.