Paralimpiyachilarimiz Tokioga tantanali kuzatildi
Xabaringiz bor, joriy yilning 24-avgustidan 5-sentyabriga qadar Yaponiya poytaxti Tokio shahrida XVI yozgi Paralimpiya oʻyinlari boʻlib oʻtadi. Bugun Oʻzbekiston Milliy paralimpiya qoʻmitasida delegatsiyamiz aʼzolarini Tokio shahriga tantanali kuzatish marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Norboyeva, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, sportchilar va ularning ota-onalari, murabbiylar hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etishdi.
Tantanali marosimni Tanzila Norboyeva ochib berdi. Tanzila Kamalovna soʻz oʻrnida Tokioda boʻlib oʻtadigan XVI yozgi Paralimpiya oʻyinlarida ularga omad va zafarlar tilagan holda, yurtimizga yorugʻ yuz bilan qaytishlarini, xalqimiz, Prezidentimiz ishonchlarini oqlashlari uchun bor mahoratlarini ishga solishga chaqirib, oʻzining samimiy tilaklarini izhor etdi.
Soʻngra Abdulla Aripov sportchilarimizga yozgi Paralimpiya oʻyinlarida kuch-quvvat tilab, muhtaram Prezidentimiz hamda millionlab muxlislarimiz ulardan gʻalabalar kutishlarini aytib oʻtdi.
Shundan soʻng, Tanzila Norboyeva va Aziz Abduhakimov davlat bayrogʻini Milliy paralimpiya qoʻmitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayevga tantanali ravishda topshirishdi. Soʻngra Oʻzbekiston Respublikasi davlat madhiyasi yangradi.
Marosimda soʻz olgan sportchilar – Muhammad Rexsimov va Shahnoza Mirzayeva Paralimpiya harakatiga qaratayotgan yuksak eʼtibori uchun barcha paralimpiya sportchilari nomidan yurtboshimizga oʻz minnatdorchiliklarini izhor qilishdi va nasib qilsa, Mustaqilligimizning 30 yillik shodiyonasiga yuqori natijalar bilan qaytishlarini aytishdi.
Tadbir yakunida Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov duoga qoʻl ochib, Tokioga yoʻl olayotgan delegatsiyamiz vakillariga oq yoʻl tiladi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston sport delegatsiyasi Tokio-2020 yozgi Paralimpiya oʻyinlariga sportning 8 turida 55 ta yoʻllanma qoʻlga kiritgan.

Паралимпийцы Узбекистана отправились в Токио
Как вам известно, с 24 августа по 5 сентября нынешнего года в Токио пройдут XVI летние Паралимпийские игры. Сегодня в Национальном паралимпийском комитете прошла торжественная церемония перед отбытием наших Паралимпийцев в столицу Японии.
В мероприятии приняли участие председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувахидов, заместитель Премьер-министра, Министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель Национального Олимпийского комитета Рустам Шаабдурахманов, спортсмены и их родители, тренеры и СМИ.
Церемонию открыла председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева. Танзила Камаловна пожелала удачи нашим пара-атлетам на XVI летних Паралимпийских играх, призвала их вернуться в нашу страну с яркими победами, использовать все свои возможности, чтобы оправдать доверие нашего народа и нашего Президента и выразила свои искренние пожелания.
Затем Абдулла Арипов пожелал нашим спортсменам сил на летних Паралимпийских играх и сказал, что наш уважаемый Президент и миллионы болельщиков ждут от них только побед.
После этого Танзила Нарбаева и Азиз Абдухакимов торжественно передали государственный флаг председателю Национального Паралимпийского комитета Мухторхону Ташходжаеву. Далее прозвучал гимн Республики Узбекистан.
На церемонии выступили пара-спортсмены Мухаммад Рехсимов и Шахноза Мирзаева, от имени всех Паралимпийцев выразили благодарность нашему Президенту за высокое внимание, которое уделяется развитию Паралимпийского движения, и отметили, что к 30-летию Независимости страны вернутся с высокими результатами.
В завершение мероприятия председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов искренне пожелал удачи и ярких побед членам нашей делегации.