Davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlarini korreksion, pedagogik va reabilitasiya uskunalari bilan jihozlash dasturini amalga oshirish jarayoni
2021-08-18 | Ta’lim
Tadbirning asosiy maqsadi dasturning 1- bosqichini amalga oshirishdir, ya'ni Maktabgacha ta'lim vazirligi tomonidan Toshkent shahrining 17 ta KTIMTT uchun sotib olingan maxsus uskunalar bilan jixozlash.
Maktabgacha ta'lim uzluksiz ta'lim tizimining boshlang‘ich bo‘g‘ini bo‘lib, uning maqsadi boladan sog‘lom va har tomonlama rivojlangan shaxsni shakllantirish, bolalarning qobiliyatlarini ochib berish, o‘rganishga intilishni kuchaytirishdan iborat. Imkoniyati cheklangan bolalarni o‘qitish, tarbiyalash, korreksiyalash va ijtimoiy moslashtirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlari tashkil etilib, ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlarining yangi turlari joriy etildi (Birlashgan maktabgacha ta'lim tashkilotlari va ko‘p tarmoqli ixtisoslashgan maktabgacha ta'lim tashkilotlari reabilitasiya markazlari bilan).
2017-yildan boshlab O‘zbekiston Respublikasi hukumati zamonaviy hamjamiyatga o‘z salohiyati va ijtimoiy integratsiyasini qulfini ochish maqsadida maxsus ta'lim ehtiyojiga ega bolalarga alohida e'tibor qaratib kelmoqda va inklyuziv ta'lim tamoyillari bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
«Imkoniyati cheklangan bolalar bilan ishlashda nafaqat bilim, ko‘nikma va tajribaga ega bo‘lish, balki ularni «his qila olish»muhim ahamiyatga ega. Men o‘z ishimda «har bir bolaining o‘ziga xosligi va rivojlanishining o‘ziga xos shakllarini  yuragim bilan his qilaman» va jamiyatning har bir a'zosini shunday bolalarga mehr berishga  da'vat etaman » – deydi Toshkent shahridagi 560-sonli davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkiloti direktori D. M. Sultonova
Yillar davomida Ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlari faoliyatini o‘rganish shuni ko‘rsatdiki, ko‘p hollarda korreksion, pedagogik va reabilitasion yordam to‘liq amalga oshirilmagan va zamonaviy talablarga javob bermagan. Asosiy sabablardan biri moddiy-texnik bazaning eskirganligi va zarur asbob-uskunalarning yo‘qligi bo‘ldi.
Sog‘liqni saqlash, sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish va ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i U. T. Muxiddinovaning so‘zlariga ko‘ra: «ma'lumki, maktabgacha tarbiya yoshidagi bolada muayyan rivojlanish kasalliklari mavjud bo‘lsa, ota-onalar tibbiy muassasalarda yoki reabilitasiya markazlarida reabilitasiya muolajalarini olishi kerak. Biroq, agar bolaga kompleksda korreksion, pedagogik va reabilitasiya yordami ko‘rsatiladigan bir muassasada mujassam yordam berilsa, eng samarali hisoblanadi.»
Har tomonlama yordam ko‘rsatadigan ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlari faoliyati sifatini ta'minlash maqsadida Maktabgacha ta'lim vazirligi tashabbusi bilan tashkil etilgan va maktabgacha ta'limni rivojlantirish Fondi orqali moliyalashtiriladigan KTITMTTni yaratish Dasturi ijrosi yo‘lga qo‘yilmoqda. 1-bosqichi doirasida Toshkent shahridagi 17 ta ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim muassasasi zamonaviy asbob-uskunalar, didaktik material, maxsus o‘yinchoqlar va boshqa aksessuarlarni imkoniyati cheklangan bolajonlarga yetkazish dasturidir.
2021-yil 18-mart kuni Maktabgacha ta'lim vazirligi tomonidan maxsus jihozlar, shu jumladan:
– bosh miya falaji, boshqa nevrologik patologiyalar, tayanch-harakat sistemasining shikastlanishi kabi sharoitlarga yega bo‘lgan bolalarda yurish malakalarini rivojlantirish uchun ortopedik yurish trenajyorlari. Yurish ko‘nikmalarini o‘rganish va rivojlantirish, zamonaviy jihozlar va ushbu uskunalardan maksimal foydalanish imkoniyati ushbu bolalar hayotida yangi istiqbollarni ochib beradi;
– bolalarda yordam beruvchi  rangli to‘p bilan to‘ldirilgan quruq hovuzlar, bir vaqtning o‘zida to‘p taktil sezuvchanlik rivojlanishiga hissa qo‘shadi massaj ta'sir, amalga, va keyinchalik umumiy motorik ko‘nikmalarini, psixoemotional stress darajasini kamaytiradi;
– bolada gipertoniklik va giperkinez uchun ishlatiladigan massaj bo‘yralari, gimnastika bo‘yralari uning mushaklarini bo‘shashtirishga yordam beradi, o‘zboshimchalik bilan harakatlar qilishni o‘rganadi;
– bizibordov turli rivojlanish kasalliklari (motorik, ruhiy va nutq) bo‘lgan bolalarda nozik vosita ko‘nikmalarini rivojlantirish uchun mo‘ljallangan.
Keyingi bosqichlarda Toshkent shahridagi davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlarini qayta ta'mirlash va qurish, shu bilan birga,  respublikamizning barcha hududlaridagi davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlarini zarur maxsus uskunalar bilan jihozlash uchun qo‘shimcha mablag‘lar jalb etish rejalashtirilgan. Butun mamlakat bo‘ylab 70 ta ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta'lim tashkilotlari yil oxirigacha zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlanishi  kutilmoqda.

Запуск Программы оснащения государственных многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций коррекционно-педагогическим и реабилитационным оборудованием
2021-08-18 | Образование
Цель мероприятия: проведение 1 этапа Программы — передача закупленного Министерством дошкольного образования специального оборудования для 17 ГМСДОО города Ташкента.
Дошкольное образование является отправной точкой системы непрерывного образования, цель которой — сформировать из ребенка здорового и всесторонне развитого человека, раскрыть способности детей, воспитать желание учиться.
C целью обеспечения благоприятных условий для обучения, воспитания, коррекции и социальной адаптации детей с ограниченными возможностями здоровья созданы государственные многопрофильные специализированные дошкольные образовательные организации, внедрены новые типы специализированных дошкольных образовательных организаций (дошкольные образовательные организации комбинированного типа и многопрофильные специализированные дошкольные образовательные организации с реабилитационными центрами).
С 2017 года Правительство Республики Узбекистан уделяет особое внимание детям с особыми образовательными потребностями для раскрытия их потенциала и социальной интеграции в современное сообщество, поэтапно реализуются принципы инклюзивного образования.
“При работе с детьми с ограниченными возможностями здоровья важно обладать не только знаниями, навыками и опытом, но и уметь их “чувствовать”. В своей работе я “сердцем чувствую особенность и уникальность развития каждого из них” и призываю каждого члена общества делать то же самое” сказала директор государственной многопрофильной специализированной дошкольной образовательной организации №560 города Ташкента Д.М.Султанова
Изучение деятельности специализированных дошкольных образовательных организаций показало, что во многих случаях коррекционно-педагогическая и реабилитационная помощь проводилась не в полном объёме и не соответствовала современным требованиям. Одной из основных причин служили устаревшая материально-техническая база и отсутствие необходимого оснащения.
По словам начальника управления по обеспечению здоровья, организации здорового питания и координации деятельности специализированных дошкольных образовательных организаций, Министерства дошкольного образования У.Т.Мухиддиновой: “Как известно, если у ребенка дошкольного возраста имеются определенные нарушения в развитии, родителям приходится дополнительно организовать посещение реабилитационных мероприятий в лечебных учреждениях или реабилитационных центрах. Однако наиболее эффективно, если ребенок получает помощь в одном учреждении, где в комплексе оказывается и коррекционно-педагогическая и реабилитационная помощь”.
Для обеспечения качества деятельности специализированных дошкольных образовательных организаций, оказания всесторонней помощи  начинается реализация Программы оснащения ГМСДОО, инициированной Министерством дошкольного образования и финансируемой из Фонда развития дошкольного образования. В рамках нее на 1 этапе 17 многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций города Ташкента получат современное оборудование, дидактические материалы, специальные игрушки и прочие принадлежности, которые сделают коррекционно-педагогические и реабилитационные процедуры максимально эффективными.
18 марта 2021 г. в Министерстве дошкольного образования проведена   передача специального оборудования, в том числе:
• ортопедических тренажеров ходьбы для развития навыков ходьбы у детей с такими состояниями, как:  ДЦП, прочие неврологические патологии, повреждения опорно-двигательного аппарата. Возможность обучения и развития навыков ходьбы, максимальное использование современных возможностей и данного оборудования откроет новые перспективы в жизни этих детей;
• сухих бассейнов, заполненые цветными шариками, которыепомогают детям расслабиться, шарики при этом выполняют массирующее воздействие, что способствует развитию тактильной чувствительности, а в дальнейшем общей моторики, снижается уровень психоэмоционального напряжения;
• массажных ковриков, гимнастических матов, которые применяются при гипертонусе и гиперкинезе у ребенка, помогают ему расслабить мышцы, он обучается делать произвольные движения;
• бизибордов, предназначеных для развития мелкой моторики у детей, имеющих различные нарушения в развитии (двигательные, психические и речевые).
На последующих этапах планируется привлечение дополнительных средств для дооснащения государственных многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций города Ташкента и оснащения необходимым оборудованием государственных многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций всех регионов республики. Итого ожидается что 70 специализированных дошкольных образовательных организаций по всей стране получат поддержку в виде современного оснащения до конца года.