Ommaviy axborot vositalari diqqatiga: Markaziy saylov komissiyasi tomonidan ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditasiyadan o‘tkazish davom etmoqda
2021-08-17 | Saylov
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi kampaniyasi davrida saylovni yorituvchi ommaviy axborot vositalari vakillari – Markaziy saylov komissiyasi tomonidan akkreditasiyadan o‘tkaziladi.
Akkreditasiyadan o‘tgan OAV vakillari saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarni yoritish, saylov kuni ovoz berish binolarida hozir bo‘lish, shu jumladan ovozlarni sanab chiqish chog‘ida hozir bo‘lish va kuzatish huquqiga ega.
Akkreditasiyadan o‘tkazish to‘g‘isidagi murojaatlar 2021-yil 14-oktyabr soat 18:00 gacha Markaziy saylov komissiyasi tomonidan qabul qilinadi.
Akkreditasiyadan o‘tish istagidagi O‘zbekiston Respublikasi ommaviy axborot vositalari Markaziy saylov komissiyasiga quyidagi hujjatlarni topshirishlari kerak:
- akkreditasiyadan o‘tkazish to‘g‘risidagi Markaziy saylov komissiyasiga yozilgan murojaat (ariza). Murojaat OAV (tashkilot) rasmiy blankasida taqdim etiladi va rahbarining imzosi bilan tasdiqlangan bo‘lishi kerak. Murojaatda akkreditasiyadan o‘tkaziladigan OAV vakilining (xodimining) famiyaliyasi, ismi, otasining ismi va lavozimi ko‘rsatiladi. Vakillar soni ko‘p bo‘lsa ularning ro‘yxati murojaatga ilova qilinishi mumkin;
- akkreditasiyadan o‘tkaziladigan vakilning (vakillarning) shaxsini tasdiqlovchi hujjat nusxasi (pasport, ID karta);
- 3x4 sm hajmdagi 2 dona fotosurat yoki jpg formatda bo‘lgan elektron shakldagi fotosurat.
Ommaviy axborot vositasining ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasini taqdim etilishi maqsadga muvofiq.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida akkreditasiyadan o‘tgan xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari Markaziy saylov komissiyasi tomonidan akkreditasiyadan o‘tkaziladi.
Xorijiy OAV vakillarini akkreditasiyadan o‘tkazish uchun  Markaziy saylov komissiyasiga quyidagi hujjatlarni topshiriladi:
- akkreditasiyadan o‘tkazish to‘g‘risidagi Markaziy saylov komissiyasiga yozilgan murojaat (ariza). Murojaat Tashqi ishlar vazirligida akkerditasiyadan o‘tgan xorijiy OAV muxbirlik punkti (byurosi, ofisi) rahbarining imzosi bilan tasdiqlangan bo‘lishi kerak. Murojaatda akkreditasiyadan o‘tkaziladigan OAV vakilining (xodimining) familiyasi, ismi, otasining ismi va lavozimi ko‘rsatiladi. Vakillar soni ko‘p bo‘lsa ularning ro‘yxati murojaatga ilova qilinishi mumkin;
- akkreditasiyadan o‘tkaziladigan vakilning (vakillarning) shaxsini tasdiqlovchi hujjat nusxasi (pasport);
- 3x4 sm hajmdagi 1 dona fotosurat yoki jpg formatda bo‘lgan elektron shakldagi fotosurat.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan akkreditasiyadan o‘tkazilganligini tasdiqlovchi guvohnoma nusxasini taqdim etish maqsadga muvofiq.

Продолжается процесс аккредитации представителей СМИ Центральной избирательной комиссии
В период избирательной кампании по выборам Президента Республики Узбекистан представители средств массовой информации, освещающих избирательный процесс, проходят аккредитацию Центральной избирательной комиссией.
Аккредитованные представители СМИ имеют право освещать все события, связанные с подготовкой и проведением выборов, присутствовать и наблюдать на избирательных участках в день выборов, в том числе во время подсчета голосов.
Заявки на аккредитацию принимаются Центральной избирательной комиссией до 18:00 14 октября 2021 года.
Представители СМИ Республики Узбекистан, желающие пройти аккредитацию, должны представить в Центральную избирательную комиссию следующие документы:
- Заявление в Центральную избирательную комиссию о прохождении аккредитации. Заявление подается на официальном бланке СМИ (организации) и должно быть подписано руководителем организации. В заявлении должны быть указаны ФИО и занимаемая должность аккредитованного представителя СМИ (сотрудника). Если количество представителей СМИ большое, список с данными может быть приложен к заявке;
- Копия документа, удостоверяющего личность аккредитованного представителя (представителей) (паспорт, ID-карта);
- 1 шт. Фотографии 3х4 см. или электронное фото в формате jpg.
После необходимо предоставить копию свидетельства о регистрации СМИ.
Представители иностранных средств массовой информации, аккредитованные при Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан, также проходят аккредитацию Центральной избирательной комиссией.
Для аккредитации представителей иностранных СМИ в Центральную избирательную комиссию необходимо подать следующие документы:
- Заявление в Центральную избирательную комиссию об аккредитации. Заявление должно быть подтверждено подписью руководителя аккредитованного Министерством иностранных дел корреспондента (бюро, офиса) иностранных СМИ. В заявлении должны быть указаны ФИО и занимаемая должность аккредитованного представителя СМИ (сотрудника). Если количество представителей СМИ большое, список с данными может быть приложен к заявке;
- Копия документа, удостоверяющего личность (паспорт) аккредитованного представителя (представителей);
- 1 шт. Фотографии 3х4 см./или электронное фото в формате jpg.
Необходимо предоставить копию свидетельства об аккредитации Министерством иностранных дел Республики Узбекистан.