Nogironligi bo‘lgan shaxslarga ko‘rsatilayotgan tibbiy-ijtimoiy xizmatlar sifatini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida
2021-08-12 | Hujjatlar
Nogironligi bo‘lgan shaxslar, ayniqsa, bolalarni reabilitatsiya qilish, to‘laqonli hayot tarzini yuritishiga ko‘maklashish hamda imkoniyatlarini oshirish uchun ularni zamonaviy protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalari bilan ta’minlash, sohada axborot-kommunikatsion texnologiyalarini joriy etish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida 2021-yil 28-iyul kuni o‘tkazilgan nogironligi bo‘lgan, ota-ona qaramog‘idan mahrum va yetim bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishida belgilangan vazifalarni samarali bajarish maqsadida:
1. Quyidagilar nogironligi bo‘lgan shaxslarga, ayniqsa, bolalarga ko‘rsatilayotgan tibbiy-ijtimoiy xizmatlar sifatini bugungi bosqichda yaxshilashning eng muhim yo‘nalishlari deb hisoblansin:
maktabgacha va ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarida ta’lim olayotgan eshitish qobiliyati zaif bolalarni zamonaviy eshitish moslamalari bilan ta’minlash orqali moslashtirilgan (adaptiv) o‘quv tizimini joriy qilish;
koxlear implantatlarini o‘rnatish bo‘yicha jarrohlik amaliyotini o‘tkazishdan oldin va undan keyingi reabilitatsiya jarayonini Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan to‘liq bepul amalga oshirish;
bolalarni tug‘ma, patologik va orttirilgan suyak-mushak tizimidagi o‘zgarishlar va deformatsiyalarni davolash uchun zarur bo‘lgan tibbiyot buyumlari va endoprotezlar bilan uzluksiz ta’minlash, jumladan, ekzoskelet uskunasini olib kirish orqali nogironligi bo‘lgan shaxslarning odatiy hayotga moslashuvini tezlashtirish;
bosh miyadagi patologik o‘zgarishlar (jumladan, gidrotsefaliya) bilan tug‘ilgan bolalarning, shuningdek, yangi tug‘ilgan chaqaloqlar, bolalar va o‘smirlardagi tug‘ma yurak nuqsonlarining jarrohlik amaliyotini o‘tkazishni davlat ta’minotiga olish;
nogironligi bo‘lgan shaxslarni zamonaviy elektr yuritmali nogironlar aravachalari bilan bosqichma-bosqich ta’minlash;
ko‘zi ojiz bolalar va kattalarni hayoti uchun zarur bo‘lgan texnik vositalar, jumladan, ovozli termometr, ovozli tonometr va yig‘ma Brayl alifbosi bilan bosqichma-bosqich ta’minlash.
2. Eshitish qobiliyati zaif bolalarni davolashni sifat jihatdan yangi darajaga olib chiqish hamda nogironligi bo‘lgan shaxslarning odatiy hayotga moslashuvini osonlashtirish borasida 2021-yil va kelgusi yillarda quyidagi chora-tadbirlar amalga oshirilsin:
2021 yil yakuniga qadar 2 ming dona zamonaviy eshitish moslamalarini xarid qilish va ularni ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarida ta’lim olayotgan eshitish qobiliyati zaif bolalarga yetkazish;
2021 yilda xarid qilinishi rejalashtirilgan 260 ta koxlear implantatlariga qo‘shimcha ravishda 355 ta koxlear implantatlarini xarid qilib, ularni 5 yoshgacha bolalarga jarrohlik amaliyoti orqali o‘rnatish;
2021 yilda qo‘shimcha 2 ming nafargacha, 2022-yildan boshlab esa har yili 3 ming nafargacha bolaga tug‘ma yurak nuqsoni hamda bosh miyadagi patologik o‘zgarishlar (jumladan, gidrotsefaliya) bo‘yicha jarrohlik amaliyotlarini o‘tkazish;
har yili kamida 110 nafar bemor bola uchun transpedikulyar tizim (fiksatorlar) to‘plamlarini xarid qilgan holda, ularda skolioz va umurtqa pog‘onasining boshqa patologiyasi bo‘yicha jarrohlik amaliyotlarini amalga oshirish;
yiliga o‘rtacha 1 000 nafar bolaga tug‘ma va patologik son chiqishini jarrohlik amaliyotlari orqali davolash uchun zarur metall konstruksiyalarini sotib olish;
har yili kamida 140 nafar bemor bolada ko‘krak qafasi deformatsiyasini davolash uchun 150 ta maxsus plastinalarni xarid qilish va o‘rnatish;
bemor bolalarga tug‘ma oyoq-qo‘l patologiyalarini davolash uchun 350 ta Ilizarov apparatlarini xarid qilish;
har yili kamida 100 nafar bemor bolaga jarrohlik amaliyotlari davomida suyak defektlarini to‘g‘rilash uchun kollopan granulalarini xarid qilish;
bolalar serebral falaji, umurtqa pog‘onasining patologik sinishi bilan kasallangan bolalar va kattalarda mustaqil yurish funksiyalarini qayta tiklash uchun Nogironligi bo‘lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish va protezlash milliy markazi va uning hududiy markazlarini 2021-2023 yillarda 54 ta, shundan 2021-yilda 14 ta zamonaviy ekzoskelet uskunasi bilan ta’minlash;
2021-2025 yillarda 11,6 ming dona, shu jumladan, 2021 yilda 1 100 dona elektr yuritmali kreslo-aravachalarini nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun xarid qilish;
ko‘zi ojiz bolalar va kattalarni 9 ming dona ovozli termometr, 10 ming dona ovozli tonometr, 20 ming dona yig‘ma Brayl alifbosi bilan ta’minlash;
o‘zgalar parvarishiga muhtoj yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar og‘ir va favqulodda vaziyatlarga tushganda ularga tezkor yordam ko‘rsatish haqida xabar berishning innovatsion loyihasini amaliyotga joriy etish. Bunda, 2021-yilda 5 mingtagacha va 2022-2023-yillarda 12 mingta maxsus funksiyaga ega soatning (“Aqlli soat”) Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan tegishli toifadagi shaxslarga yetkazib berilishini yo‘lga qo‘yish.
3. 2022-yil 1-mayga qadar“Ijtimoiy xizmat” elektron platformasi ishlab chiqilsin va ishga tushirilsin.
Belgilansinki, platforma:
tibbiy-ijtimoiy xizmatlar sohasida xizmatlarni axborot-kommunikatsion texnologiyalari asosida ko‘rsatish bo‘yicha maxsus elektron dasturiy ta’minot hisoblanadi;
protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilish texnik vositalariga muhtoj bo‘lgan shaxslarning shaffof elektron navbat tizimini ta’minlaydi;
nogironligi bo‘lgan shaxslarga ijtimoiy xizmatlarni ko‘rsatish, ularni protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalari bilan ta’minlashga xizmat qiladi;
protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalarining yaroqlilik muddatini nazorat qilish, ularga kutilayotgan ehtiyojni aniqlash, mazkur moslamalar va vositalar bilan o‘z vaqtida ta’minlashni amalga oshirish uchun barvaqt zarur zaxira yaratish imkoni beradi;
nogironligi bo‘lgan shaxs yoki uning vakili tomonidan tibbiy-ijtimoiy xizmatlar bo‘yicha tezkor murojaat qilish kabi masalalarni o‘z ichiga oladi.
4. Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) mazkur qarorning 1–3 bandlarida nazarda tutilgan chora-tadbirlarni moliyalashtirish uchun 2021-yilda Davlat byudjetidan qo‘shimcha mablag‘ ajratsin, 2022- yildan boshlab esa Davlat byudjeti parametrlarini shakllantirishda zarur mablag‘larni inobatga olsin.
5. Nogironligi bo‘lgan shaxslar ishlari bo‘yicha idoralararo kengash (B.A.Musayev):
bir oy muddatda mazkur qarorning 1 va 2-bandlarida belgilangan vazifalarni 2021-yil va kelgusi yillarda amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini, shuningdek, 3-bandida belgilangan platformani yaratish, uning buyurtmachisini aniqlash hamda kelgusida texnik qo‘llab-quvvatlash va modernizatsiya qilib borishga qaratilgan chora-tadbirlar dasturini tasdiqlasin;
ikki oy muddatda tegishli jamoat tashkilotlari va malakali mutaxassislar bilan birgalikda 2022-yildan boshlab yangi tug‘ilgan chaqaloqlarning eshitish qobiliyatini neonatal skriningdan o‘tkazishni to‘liq joriy etish bo‘yicha taklif kiritsin;
zarur hollarda mamlakatdagi epidemiologik vaziyat, tibbiyot muassasalarining pandemiya davridagi yuklamasi hamda amaldagi ehtiyojlardan kelib chiqib, mazkur qarorning 2-bandida belgilangan ko‘rsatkichlarga o‘zgartirish kiritsin.
6. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi bilan birgalikda:
joylardagi infratuzilmalarning nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulayligini bosqichma-bosqich ta’minlashga yo‘naltirilgan choralarni, shu jumladan, yangi qurilayotgan ob’ektlar, yo‘l infratuzilmasi, faoliyat yuritayotgan jamoat transporti va ijtimoiy infratuzilma ob’ektlarida nogironligi bo‘lgan shaxslarga nisbatan bo‘lgan talablarga rioya etilishini ta’minlasin;
nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat tashkilotlari faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlasin, ular bilan ijtimoiy sheriklik to‘g‘risidagi bitimlarini tuzsin;
nogironligi bo‘lgan shaxslarga har tomonlama ko‘mak ko‘rsatish, ijtimoiy hayotda faolligini oshirish, ular uchun ma’rifiy va madaniy-ommaviy tadbirlarni tashkil etish kabi masalalar yuzasidan loyihalarni amalga oshirsin.
7. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi direktori A.K.Inakov, sog‘liqni saqlash vaziri A.M.Xadjibayev va moliya vaziri T.A.Ishmetov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari B.A.Musayev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining o‘rinbosari D.M.Kenjayev zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему улучшению качества медико-социальных услуг, оказываемых лицам с инвалидностью
2021-08-12 | Документы
В целях обеспечения лиц с инвалидностью, особенно детей данной категории, современными протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации для оказания содействия и увеличения возможностей ведения полноценного образа жизни, реабилитации, внедрения информационно-коммуникационных технологий в сферу, а также эффективного исполнения задач, определенных на видеоселекторном совещании по вопросам расширения государственной поддержки детей с инвалидностью, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей-сирот, проведенном под председательством Президента Республики Узбекистан 28 июля 2021 года:
1. Определить наиболее важными направлениями улучшения качества медико-социальных услуг, оказываемых лицам с инвалидностью, особенно детям данной категории, на сегодняшнем этапе:
внедрение адаптивной системы обучения путем обеспечения современными слуховыми аппаратами слабослышащих детей, обучающихся в дошкольных и специализированных образовательных учреждениях;
проведение процессов реабилитации до и после хирургической операции по установке кохлеарных имплантов полностью на безвозмездной основе за счет средств государственного бюджета;
бесперебойное обеспечение детей изделиями медицинского назначения и эндопротезами, необходимыми для лечения врожденных, патологических и приобретенных изменений и деформаций костно-мышечной системы, в том числе ускорение процесса адаптации к обычному образу жизни лиц с инвалидностью путем ввоза экзоскелетов;
принятие на государственное обеспечение хирургического лечения детей, родившихся с патологическими изменениями головного мозга (в том числе гидроцефалией), а также новорожденных, детей и подростков с врожденным пороком сердца;
поэтапное обеспечение лиц с инвалидностью современными инвалидными колясками с электроприводом;
поэтапное обеспечение техническими средствами, в том числе голосовым термометром, голосовым тонометром и разборной азбукой Брайля, необходимыми для слепых детей и взрослых.
2. В целях поднятия на качественно новый уровень лечения слабослышащих детей иупрощения адаптации лиц с инвалидностью к обычному образу жизни осуществить в 2021 году и последующие годы меры по:
закупке и доставке слабослышащим детям, обучающимся в специализированных образовательных учреждениях, 2 тысяч единиц современных слуховых аппаратов до конца 2021 года;
закупке и установке дополнительно к 260 кохлеарным имплантам, приобретение которых запланировано на 2021 год, 355 кохлеарных имплантов детям в возрасте до 5 лет, путем проведения операций;
лечению путем хирургического вмешательства врожденного порока сердца и патологических изменений головного мозга (в том числе гидроцефалии) в 2021 году – дополнительно в количестве до двух тысяч детей, с 2022 года – ежегодно в количестве до трех тысяч детей;
лечению путем хирургического вмешательства сколиоза и иных патологий позвоночника с закупкой комплектов системы транспедикулярной фиксации позвоночника для не менее 110 больных детей ежегодно;
закупке металлических конструкций, необходимых для лечения врожденного и патологического вывиха бедра в среднем у 1 000 детей в год путем хирургического вмешательства;
закупке и установке 150 специальных пластин для лечения деформации грудной клетки у не менее 140 больных детей ежегодно;
закупке 350 аппаратов Илизарова для лечения больных детей с врожденной патологией конечностей;
закупке коллопан гранул для исправления в процессе хирургических вмешательств дефектов кости у не менее 100 больных детей ежегодно;
обеспечению Национального центра реабилитации и протезирования лиц с инвалидностью и его территориальных центров 54 единицами современного экзоскелета в 2021–2023 годах, в том числе 14 единицами в 2021 году, в целях восстановления функции самостоятельного передвижения у детей с церебральным параличом, а также детей и взрослых с патологическим переломом позвоночника;
закупке 11,6 тысячи единиц кресел-колясок с электроприводом для лиц с инвалидностью в 2021–2025 годах, в том числе 1 100 единиц в 2021 году;
обеспечению слепых детей и взрослых 9 тысячами единиц голосовых термометров, 10 тысячами единиц голосовых тонометров и 20 тысячами единиц разборной азбуки Брайля;
внедрению на практике инновационного проекта, предусматривающего отправку сообщения о необходимости оказания оперативной помощи одиноким престарелым и лицам с инвалидностью, нуждающимся в постороннем уходе, попавшим в трудную и чрезвычайную ситуацию, при этом организацию доставки данной категории лиц до 5 тысяч единиц часов со специальной функцией («умных часов») в 2021 году, 12 тысяч единиц – в 2022–2023 годах за счет средств государственного бюджета.
3. Разработать и запустить до 1 мая 2022 года электронную платформу «Социальная услуга».
Установить, что платформа:
является специальным электронным программным обеспечением по оказанию медико-социальных услуг на основе информационно-коммуникационных технологий;
обеспечивает прозрачную систему электронной очереди лиц, нуждающихся в протезно-ортопедических изделиях и технических средствах реабилитации;
способствует оказанию социальных услуг и обеспечению протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации лиц с инвалидностью;
предоставляет возможность осуществления контроля за сроками эксплуатации протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации, определения прогнозируемой потребности и заблаговременного создания резерва, необходимого для своевременного обеспечения данными изделиями и средствами;
предоставляет возможность оперативного обращения лиц с инвалидностью или их  представителей по вопросам оказания медико-социальных услуг.
4. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) выделить в 2021 году дополнительные средства из государственного бюджета на финансирование мер, предусмотренных в пунктах 1–3 настоящего постановления, с 2022 года – предусматривать необходимые средства при формировании параметров государственного бюджета.
5. Межведомственному совету по делам лиц с инвалидностью (Мусаев Б.А.):
в месячный срок утвердить программу мер по реализации в 2021 году и последующие годы задач, определенных в пунктах 1 и 2 настоящего постановления, и программу мер, направленную на разработку определенной в пункте 3 настоящего постановления платформы, определение ее заказчика, а также ее техническую поддержку и модернизацию в будущем;
в двухмесячный срок совместно с соответствующими общественными организациями и квалифицированными специалистами внести предложение о полном внедрении с 2022 года практики проведения неонатального скрининга слуха новорожденных;
при необходимости вносить изменения в показатели, определенные в пункте 2 настоящего постановления, исходя из эпидемиологической обстановки в стране, нагрузки медицинских учреждений в период пандемии и фактической потребности.
6. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента совместно с Агентством по развитию медико-социальных услуг:
поэтапно обеспечить удобство инфраструктуры на местах для лиц с инвалидностью, в том числе организовать соблюдение потребностей лиц с инвалидностью в строящихся новых объектах, объектах дорожной и социальной инфраструктуры, в общественном транспорте;
оказывать всестороннюю поддержку деятельности общественных организаций лиц с инвалидностью, заключить с ними соглашение о социальном партнерстве;
реализовывать проекты по оказанию всестороннего содействия и повышению активности в общественной жизни лиц с инвалидностью, организации просветительских и культурно-массовых мероприятий с их участием.
7. Возложить на директора Агентства по развитию медико-социальных услуг Инакова А.К., министра здравоохранения Хаджибаева А.М. и министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Кенжаева Д.М.