Yangi 2021-2022 oʻquv yilida maktablarda darslar gibrid shaklda davom etishiga tayyorgarlik koʻrilmoqda
2021-08-11 | Ta’lim
Yangi 2021-2022 oʻquv yili yaqinlashgani sari ota-onalardan uning qanday shaklda boʻlishi borasida koʻplab savollar kelib tushmoqda.
Barchangizga maʼlumki, bugungi kunda butun dunyodagi kabi yurtimizda ham koronavirusga chalinish holatlari davom etmoqda. Eng achinarlisi, oʻtgan yildagiga nisbatan maktab yoshidagi bolalar orasida ham kasallik tarqalishi holatlari koʻpaygani kuzatilmoqda.
Shu bois Xalq taʼlimi vazirligi yangi 2021-2022 oʻquv yilida maktablarda dars jarayoni gibrid shaklda davom ettirilishiga tayyorgarlik koʻrayotganini maʼlum qiladi. Bunda maktabda yuzaga keladigan vaziyatga qarab maktab Sanitariya-epidemiologiya nazorati Markazlari taklifiga asosan mahalliy kengashlar qarorlariga koʻra ayrim maktablar karantinga yopilib masofaviy tizimga oʻtkazilishi mumkin.
Bunday holatlarda oʻquvchilar taʼlimni vaqtincha masofaviy shaklda uydan davom ettiradi. Oʻquvchining masofadan taʼlim olishiga imkoniyat yaratish maqsadida Milliy teleradiokompaniyaning telekanallari orqali “Onlayn maktab” loyihasi doirasida efirga uzatilayotgan darslar davom ettiriladi.
Shu oʻrinda Xalq taʼlimi vazirligi anʼanaviy taʼlimni toʻliq tiklanishi uchun barcha tizim xodimlarini tezroq vaksina olishlarini soʻrab qoladi. Hech qanday eng zamonaviy masofaviy taʼlim tizimi ham bevosita maktabdagi taʼlim oʻrnini bosa olmaydi.
Hurmatli ota-onalar!
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda farzandlaringizni imkoniyatingiz doirasida maktabga tayyorlashingiz mumkinligini va bunda karantin talablariga rioya qilishingizni soʻrab qolamiz.
Shu oʻrinda bugungi murakkab vaziyatdan chiqib ketishning yagona yoʻli bu vaksinatsiya, shu bois sizlardan oʻzingiz va yaqinlaringiz salomatligini himoya qilish uchun vaksinatsiya jarayonlarida faol qatnashishingizni soʻrab qolamiz.

Идет подготовка к продолжению гибридого обучения в школах в новом 2021-2022 учебном году
По мере приближения нового 2021-2022 учебного года родители задаются вопросом в какой форме он будет проходить.
Как вам известно, продолжается количество выявления случаев коронавируса в нашей стране, как и во всем мире. К сожалению, по сравнению с прошлым годом распространенность этого заболевания среди детей школьного возраста также увеличилось.
В связи с этим Министерство народного образования сообщает, что в новом 2021-2022 учебном году школы готовятся к продолжению учебного процесса в гибридной форме. В зависимости от карантинной ситуации в школе по предложению Центров санитарно-эпидемиологического надзора по решению местных Кенгашей некоторые школы могут быть закрыты и переведены на удаленную форму обучения.
В таких случаях учащиеся временно продолжат обучение из дома. В целях создания возможностей для дистанционного обучения трансляция видеоуроков по телеканалам Национальной телерадиокомпании по проекту «Онлайн-школа» будет продолжена и в новом учебном году.
Учитывая ситуацию в стране Министерство народного образования просит всех сотрудников системы как можно скорее пройти вакцинацию, чтобы полностью восстановить традиционное образование. Никакая современная система дистанционного образования не может заменить традиционное образование в школе.
Уважаемые родители!
Учитывая это вы можете по мере своих возможностей начать подготовку своих детей к школе и соблюдать при этом карантинные требования.
На данный момент единственный выход из сложившейся сложной ситуации - вакцинация, поэтому мы просим вас принять активное участие в процессе вакцинации, чтобы защитить себя и своих близких.