Prezidentlar sanoat ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirdi
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi doirasida Turkmanboshi shahrida ushbu mamlakatlarning milliy sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi tashkil etilgan.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon mazkur ko‘rgazmani borib ko‘rdilar.
“Made in Uzbekistan” ekspozitsiyasida mamlakatimizning oziq-ovqat, to‘qimachilik, avtomobilsozlik, charm-poyabzal, elektr texnikasi, kimyo, farmatsevtika, zargarlik va qurilish materiallari kabi sanoat tarmoqlari salohiyati namoyish etilgan.
Ko‘rgazmadan Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston hamda Turkmaniston mahsulotlari ham o‘rin olgan. Ekspozitsiyalar 8 ming kvadrat metrdan ziyod maydonni egallagan.
Prezidentlar mahsulotlar sifatini ko‘zdan kechirib, o‘zaro tovarlar yetkazib berish, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdilar.

Президенты ознакомились с промышленной выставкой
В рамках Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в городе Туркменбаши организована выставка национальных промышленных товаров стран региона.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров и Президент Таджикистана Эмомали Рахмон ознакомились с ее экспозицией.
На площадке «Made in Uzbekistan» представлен потенциал пищевой, текстильной, кожевенно-обувной, электротехнической, химической, фармацевтической и ювелирной промышленности, индустрии строительных материалов и автомобилестроения Узбекистана.
На выставке также экспонированы товары Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. Её общая площадь – более 8 тысяч квадратных метров.
Президенты поинтересовались качеством представленной здесь продукции, дали поручения ответственным руководителям по расширению взаимного товарооборота и промышленной кооперации.