Ichki turizm rivojiga xizmat qiluvchi yangi vertolyotlarning taqdimoti o‘tkazildi
“Uzbekistan Helicopters” MChJ "Uzbekistan Airways Technics" samolyot-ta’mirlash majmuasida AIRBUS H-125 va MI-8MTV vertolyotlari taqdimotini o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari turizm infratuzilmasini rivojlantirish loyihalari taqdimotlari bilan tanishar ekan, mamlakatimiz hududlarining transport logistikasini rivojlantirish muhim ahamiyatga ega ekanini, bu yurtimizning sayyohlik salohiyatini oshirishga imkon berishini bir necha bor ta’kidladi. Shu munosabat bilan sotib olingan yangi vertolyotlar Prezident tomonidan belgilangan ichki turizmni rivojlantirish vazifalarini samarali hal etish imkonini beradi.
“Uzbekistan Helicopters” aerovizual parvozlar bo‘yicha xizmatlarni taqdim etadi, shuningdek, eng murakkab qurilish loyihalarining montaj ishlarini bajarish, yirik hajmli yuklarni tashish, tog‘larga turistik ekskursiya parvozlarni va O‘zbekistonning tarixiy shaharlari bo‘ylab yo‘lovchilarni tashishni ham amalga oshiradi.
Ta’kidlash joizki, “Uzbekistan Helicopters” jamoasi uchun parvozlar xavfsizligi ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. Buning uchun tashkilotda professional uchuvchilar va muhandis-texnik tarkib shakllantirilgan, moddiy-texnik baza muntazam ravishda modernizatsiya qilib borilmoqda.
Masalan, AIRBUS H-125 vertolyoti yuqori baland tog‘ va issiq iqlim sharoitlarida foydalanishga moslashtirilgan va tashqi ilgakka osgan holda 1400 kilogrammgacha yukni olib keta oladi. Shuningdek, aviatransport kuzatuv-qutqaruv operatsiyalarini amalga oshirish, yirik yong‘in maydonlarini o‘chirish, yuklarni ko‘tarish, hosilni changlatish, elektr uzatish tarmoqlarini yuqoridan kuzatish, aerovideo tasvirga olish, parashyutda sakrash, geologik qidiruv kabi keng ko‘lamli vazifalarda samarali qo‘llaniladi.
Bugungi kunda “Uzbekistan Helicopters” MChJ uchuvchilari muhandislar va texniklar bilan hamkorlikda yangi AIRBUS H-125 va MI-8MTV vertolyotlarini ekspluatatsiya qilish bo‘yicha tajriba va malakalarini mustahkalashmoqda.
Taqdimotda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov bugungi kunda mamlakatimizda turizm sohasiga qaratilayotgan e’tibor haqida gapirib, turizm infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan bunday loyihalarning amalga oshirilishi yaqin istiqbolda mamlakatda ichki turizni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Tadbir doirasida turizm sohasi vakillari, OAV xodimlari va blogerlar to‘rtta yangi vertolyot bilan yaqindan tanishishdi va Toshkent-Beldersoy-Amirsoy-Chimyon yo‘nalishi bo‘ylab maxsus tanishuv parvozini amalga oshirishdi.

В помощь развитию отечественного туризма приходит малая авиация
Презентация вертолетов AIRBUS H-125 и МИ-8МТВ, приобретенных для нужд малой авиации страны ООО «Uzbekistan Helicopters», прошла в самолетно-ремонтном комплексе Uzbekistan Airways Technics.
Во время ознакомления с презентациями проектов по развитию туристической инфраструктуры страны глава нашего государства неоднократно отмечал важность развития транспортной логистики регионов страны, что должно позволить во многом увеличить туристический потенциал страны.
Вертолеты эксплуатируются в Узбекистане с 50-х годов ХХ века. Сегодня основным парком вертолетной техники располагает ООО «Uzbekistan Helicopters», тесно сотрудничая с Министерством внутренних дел, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Центром гидрометеорологической службы, предоставляя услуги по аэровизуальным полетам (аэрофото- и видеосъемка), монтажным работам, перевозкам крупногабаритных грузов, туристическим полетам и перевозке пассажиров, однако новая техника, приобретенная в парк компании, предоставят возможность эффективно решать поставленные Президентом задачи по развитию внутреннего туризма.
Так, например, французский вертолет AIRBUS H-125 приспособлен для эксплуатации в условиях высокогорья и жаркого климата и используется для решения самого широкого спектра задач, включая пожаротушение, мониторинг ЛЭП, подъем грузов, опыление полей, аэровидеосъемку, парашютирование, геологоразведку и других.
В презентации винтокрылых машин принял участие заместитель Премьер-министра, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, министр транспорта Илхом Махкамов.
- Новая авиационная техника предоставит огромные возможности для развития отечественной туристической отрасли, - отметил А. Абдухакимов. – Вертолетная техника давно уже не в диковинку в стране, однако именно новые винтокрылые машины могут решать задачи по доставке туристов в самые отдаленные уголки страны с максимальным комфортом и по приемлемым ценам.
Отметим, что поставка AIRBUS H-125 в авиапарк компании Uzbekistan Helicopters будет продолжена, так в октябре ожидается прибытие еще двух машин, а значит появятся больше возможностей для их применения в отечественных программах развития.