Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2021-yil 18-maydagi “Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida”gi maxsus rezolyutsiyasini amalga oshirish choralari to‘g‘risida
2021-07-30 | Hujjatlar
BMT Bosh Assambleyasining 2021-yil 18-maydagi “Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida”gi maxsus rezolyutsiyasida belgilangan ustuvor vazifalarning amaliy ijrosini ta’minlash, Orolbo‘yi mintaqasini ekologik va gumanitar inqiroz yuz berayotgan hududdan ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish maqsadida:
1. Ma’lumot uchun qabul qilinsinki, O‘zbekiston Respublikasi tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 2021-yil 18-maydagi 75-sessiyasida “Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida”gi maxsus rezolyutsiyasi (keyingi o‘rinlarda – maxsus rezolyutsiya) qabul qilingan.
2. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining maxsus rezolyutsiyada belgilangan vazifalarni amalga oshirish, shuningdek, Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish maqsadida quyidagi takliflari ma’qullansin:
a) Orolbo‘yi mintaqasida siyosiy-huquqiy innovatsiyalar orqali tarkibiy va transformasion o‘zgarishlar uchun qulay muhit yaratish hamda institutsional bazani rivojlantirish (mas’ul – Innovatsion rivojlanish vazirligi).
Innovatsion rivojlanish vaziri I.Abduraxmonov:
Nukus shahrida “Yosh olimlar akademiyasi”ni hamda yosh olimlar, startap loyihalar egalari, tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Yoshlar texnoparkini tashkil etsin;
Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi huzurida o‘simliklar urug‘lari genbanki bilan ta’minlangan laboratoriya, biznes-akselerator o‘quv markazi ochilishini ta’minlasin;
b) Orolbo‘yi mintaqasida ekologik barqarorlikni ta’minlash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanishni raqamlashtirish va innovatsion yondashuvlarni amalga oshirish (mas’ul – Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi).
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi A.Maksudov:
yo‘qolib ketish xavfi ostida bo‘lgan o‘simlik va hayvonot dunyosi ob’ektlarining elektron xaritalash va ma’lumotlar bazasi yaratilishini;
chiqindilarni qayta ishlash, poligonlarni rekultivatsiya qilish va ekologik toza energiya ishlab chiqarilishini ta’minlasin;
v) Orolbo‘yi mintaqasida ijtimoiy sohani rivojlantirish va aholini qo‘llab-quvvatlashning innovatsion texnologiyalari hamda mexanizmlarini joriy qilish (mas’ul – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi).
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari I.Norqulov:
shaxslarning yuzi bo‘yicha aniqlash texnologiyasini joriy etishni;
qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanib avtonom ichimlik sho‘r suvni tuzsizlantirish texnologiyasini ishlab chiqishni ta’minlasin;
g) Orolbo‘yi mintaqasida iqtisodiy va moliyaviy innovasion mexanizmlardan keng foydalanish, iqtisodiyot tarmoqlarida resurslarni tejovchi, “yashil” va sirkulyar (chiqindisiz, regenerativ va samarali) zamonaviy innovatsion texnologiyalarni keng tatbiq qilish (mas’ul – Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi).
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov:
Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2,5 ming gektar maydonda paxta, g‘alla, kunjut, makkajo‘xori va chorva ozuqasi ekinlarini sug‘orishda yomg‘irlatib sug‘orish tizimini joriy etsin;
sinov laboratoriyalarini modernizatsiya qilsin (oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi, elektrotexnika, yengil sanoat) hamda namunalarni laboratoriyaga yetkazish bo‘yicha logistika xizmatini yo‘lga qo‘ysin;
d) Orolbo‘yi mintaqasida ilm-fanni rivojlantirish, ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish, intellektual mulk ob’ektlarining yaratilishi huquqiy himoyasini ta’minlash hamda ilmiy-innovatsion ishlanmalarni joriy qilishda mahalliy va xalqaro hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash (mas’ul – Innovatsion rivojlanish vazirligi);
Qoraqalpog‘iston ekologik xaritasini yaratish va shu asosida ekoturizmni samarali tashkil etish mexanizmini ishlab chiqsin;
sho‘rlangan tuproqlar ball bonitetini aniqlash maqsadida oliy ta’lim muassasalararo kompleks biokimyoviy tahlil markazini tashkil etsin;
ye) maxsus rezolyutsiya va mazkur qarorda belgilangan vazifalarni amalga oshirish uchun xalqaro hamkorlikni rivojlantirish hamda xorijiy investitsiyalarni jalb etish (mas’ul – Tashqi ishlar vazirligi).
Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari G‘.Fozilov:
tashqi ko‘mak mablag‘larini ajratuvchi donor mamlakatlar, xalqaro tashkilotlar, moliya institutlari, jamg‘armalar va kompaniyalar bilan BMTning Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik trast jamg‘armasiga resurslarni mobilizatsiya qilish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashsin;
Orolbo‘yi mintaqasidagi ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik masalalar to‘g‘risida videoroliklar ishlab chiqsin hamda chet el ommaviy axborot vositalarida va ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirsin;
j) Orolbo‘yi mintaqasida innovatsion loyihalarni moliyalashtirishning ichki manbalarini shakllantirish va muvofiqlashtirish (mas’ul – Moliya vazirligi).
Moliya vaziri T.Ishmetov:
Davlat byudjetining 2022-yil va undan keyingi yillar uchun tasdiqlanadigan xarajatlar parametrlarida mazkur qaror bilan tasdiqlanayotgan “Yo‘l xaritasi” va innovatsion loyihalar ro‘yxatida belgilangan tadbirlarni moliyalashtirish uchun zarur mablag‘lar ajratilishini ta’minlasin;
Toshkent shahridagi yirik tadbirkorlik sub’ektlariga Qoraqalpog‘iston Respublikasida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalarni tatbiq qilishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishga amaliy yordam ko‘rsatsin.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2021-yil 18-maydagi 75-sessiyasida “Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida”gi maxsus rezolyutsiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish “Yo‘l xaritasi” (keyingi o‘rinlarda – “Yo‘l xaritasi”) 1-ilovaga muvofiq;
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2021-yil 18-maydagi 75-sessiyasida “Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida”gi maxsus rezolyutsiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha ustuvor innovatsion loyihalar ro‘yxati (keyingi o‘rinlarda – innovatsion loyihalar) 2-ilovaga muvofiq;
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2021-yil 18-maydagi 75-sessiyasida “Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida”gi maxsus rezolyutsiyasini amalga oshirish bo‘yicha Idoralararo komissiya tarkibi (keyingi o‘rinlarda – Idoralararo komissiya) 3-ilovaga muvofiq;
“Yo‘l xaritasi” va innovatsion loyihalarda belgilangan tadbirlarning o‘z vaqtida va sifatli ijrosini ta’minlash, monitoringi hamda nazoratini amalga oshirish uchun idoralararo ishchi guruhlari (keyingi o‘rinlarda – ishchi guruhlari) tarkiblari 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Quyidagilar Idoralararo komissiyaning asosiy vazifalari etib belgilansin:
mazkur qaror hamda maxsus rezolyutsiyada belgilangan vazifalar va chora-tadbirlar ijrosining amalga oshirilishini tashkil qilish, mas’ul ijrochilarning hisobotlarini eshitish va muhokama qilish;
tashqi ko‘mak mablag‘larini ajratuvchi donor mamlakatlar, xalqaro tashkilotlar, moliya institutlari, jamg‘armalar va kompaniyalar mablag‘larini mazkur qaror hamda maxsus rezolyutsiyada belgilangan vazifalar va chora-tadbirlarning ijrosini amalga oshirish uchun jalb qilishda ko‘maklashish;
mazkur qaror hamda maxsus rezolyutsiyada belgilangan vazifalarning ijrosi hamda natijalari to‘g‘risida jahon hamjamiyati va jamoatchilik xabardorligini oshirish ishlarini tashkillashtirish;
ishchi guruhlari faoliyatini samarali muvofiqlashtirish, ularning amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi hisobotlarini har chorakda eshitib borish va ular oldidagi aniq vazifalarni belgilash.
5. Viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi bilan birgalikda viloyatlar va Toshkent shahridagi tashabbuskor tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalarni tatbiq qilishga qaratilgan loyihalarning amalga oshirilishida amaliy ko‘mak bersin.
6. Innovatsion rivojlanish vazirligi (I.Abduraxmonov), Tashqi ishlar vazirligi (G‘.Fozilov), Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (A.Voitov, B.Abidov), Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi (N.Mirzamuratov) 2021-yil noyabr oyida Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish masalalariga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyani tashkil qilish va o‘tkazish choralarini ko‘rsin.
7. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (A.Voitov) Tashqi ishlar vazirligi (G‘.Fozilov) va Innovatsion rivojlanish vazirligi (I.Abduraxmonov) bilan birgalikda:
vazirlik, idora va tashkilotlar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga tashqi ko‘mak mablag‘larini ajratuvchi donor mamlakatlar, xalqaro tashkilotlar, moliya institutlari, jamg‘armalar va kompaniyalar mablag‘larini jalb qilish hamda innovatsion loyihalarni moliyalashtirishga yo‘naltirishda ko‘maklashsin;
ikki oy muddatda “Orolbo‘yi mintaqasi – ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi” konsepsiyasi hamda “Orolbo‘yi mintaqasini barqaror rivojlantirish bo‘yicha ko‘p tomonlama “Yo‘l xaritasi”ni tasdiqlashni nazarda tutuvchi hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
8. Oliy Majlis palatalariga mazkur qaror hamda maxsus rezolyutsiya doirasida amalga oshirilayotgan ishlarning natijadorligi to‘g‘risida ta’sirchan va muntazam parlament nazoratini o‘rnatish tavsiya etilsin.
9. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasiga vazirlik, idora va tashkilotlar bilan birgalikda ushbu qarorning mazmun-mohiyati, maqsad va vazifalari hamda uning doirasida erishilgan natijalarning doimiy ravishda ommaviy axborot vositalarida keng yoritib borilishini ta’minlasin.
10. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib innovatsion rivojlanish vaziri I.Abduraxmonov, moliya vaziri T.Ishmetov, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi A.Maksudov, investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov, iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari I.Norqulov, tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari G‘.Fozilov hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi Q.Sariyev belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.U.Umurzakov zimmasiga yuklansin.

О мерах по реализации специальной резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий»
2021-07-30 | Документы
Президента Республики Узбекистан постановление
В целях обеспечения практического исполнения приоритетных задач, определенных в специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий», преобразования региона Приаралья из зоны экологического и гуманитарного кризиса в зону экологических инноваций и технологий:
1. Принять к сведению, что по инициативе Республики Узбекистан на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН от 18 мая 2021 года принята специальная резолюция «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (далее – специальная резолюция).
2. В целях реализации задач, определенных в специальной резолюции, а также преобразования региона Приаралья в зону экологических инноваций и технологий одобрить предложения Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства инновационного развития и Совета Министров Республики Каракалпакстан, предусматривающие:
а) создание благоприятной атмосферы и развитие институциональной базы для структурных и трансформационных преобразований в регионе Приаралья путем политико-правовых инноваций (ответственный – Министерство инновационного развития).
Министру инновационного развития Абдурахманову И.:
создать в городе Нукусе «Академию молодых ученых» и «Технопарк молодежи» по поддержке молодых ученых, обладателей стартап-проектов и исследователей;
обеспечить открытие лаборатории с генетическим банком семян растений, бизнес-акселератора и учебного центра при Международном инновационном центре Приаралья;
б) обеспечение экологической устойчивости, цифровизацию и реализацию инновационных подходов к рациональному использованию природных ресурсов в регионе Приаралья (ответственный – Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды).
Председателю Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Максудову А. обеспечить:
электронное картирование и создание базы данных объектов растительного и животного мира, находящихся под угрозой исчезновения;
переработку отходов, рекультивацию полигонов и выработку экологически чистой энергии;
в) внедрение инновационных технологий и механизмов развития социальной сферы и поддержки населения в регионе Приаралья (ответственный – Министерство экономического развития и сокращения бедности).
Первому заместителю министра экономического развития и сокращения бедности Норкулову И. обеспечить:
внедрение технологий распознавания по лицу;
разработку автономной технологии опреснения питьевой рассольной воды с использованием возобновляемых источников энергии;
г) широкое использование в регионе Приаралья экономических
и финансовых инновационных механизмов, масштабное внедрение ресурсосберегающих, «зеленых» и циркулярных (безотходных, регенеративных и эффективных) современных инновационных технологий в отраслях экономики (ответственный – Министерство инвестиций и внешней торговли).
Первому заместителю министра инвестиций и внешней торговли Воитову А.:
внедрить в Республике Каракалпакстан на площади 2,5 тысячи гектаров систему дождевального орошения для выращивания хлопка, зерна, кунжута, кукурузы и кормовых культур;
модернизировать испытательные лаборатории (продовольствие, сельское хозяйство, электротехника, легкая промышленность) и наладить услуги логистики по доставлению образцов в лабораторию;
д) развитие науки, проведение научных исследований, обеспечение правовой защиты создания объектов интеллектуальной собственности, а также поддержку местного и международного сотрудничества во внедрении научно-инновационных разработок в регионе Приаралья (ответственный – Министерство инновационного развития).
создать экологическую карту Каракалпакстана и разработать на этой основе механизма эффективной организации экотуризма;
образовать комплексный центр биохимического анализа высших образовательных учреждений в целях определения балла бонитета засоленных почв;
е) развитие международного сотрудничества и привлечение иностранных инвестиций для реализации задач, определенных в специальной резолюции и настоящем постановлении (ответственный – Министерство иностранных дел).
Заместителю министра иностранных дел Фозилову Г.:
содействовать развитию сотрудничества со странами-донорами, международными организациями, финансовыми институтами, фондами
и компаниями, выделяющими средства внешней помощи, по мобилизации ресурсов в Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой ООН;
создать видеоролики о социально-экономических и экологических вопросах в регионе Приаралья и разместить их в зарубежных средствах массовой информации и социальных сетях;
ж) формирование и координацию внутренних источников финансирования инновационных проектов в регионе Приаралья (ответственный – Министерство финансов);
Министру финансов Ишметову Т.:
обеспечить выделение необходимых средств в параметрах государственного бюджета на 2022 год и на последующие годы на финансирование мероприятий, определенных в «Дорожной карте» и перечне инновационных проектов, утверждаемых настоящим постановлением;
оказать практическое содействие крупным субъектам предпринимательства города Ташкента в реализации проектов, направленных на внедрение экологических инноваций и технологий в Республике Каракалпакстан.
«Дорожную карту» по реализации задач, определенных в специальной резолюции 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (далее – «Дорожная карта»), согласно приложению № 1;
Перечень приоритетных инновационных проектов по реализации задач, определенных в специальной резолюции 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (далее – инновационные проекты), согласно приложению № 2;
состав Межведомственной комиссии по реализации специальной резолюции 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (далее – Межведомственная комиссия) согласно приложению № 3;
составы межведомственных рабочих групп по обеспечению своевременного и качественного исполнения, мониторинга и контроля мероприятий, определенных в «Дорожной карте» и инновационных проектах (далее – рабочие группы), согласно приложению № 4.
4. Определить основными задачами Межведомственной комиссии:
организацию исполнения задач и мероприятий, определенных в настоящем постановлении и специальной резолюции, заслушивание и обсуждение отчетов ответственных исполнителей;
содействие в привлечении средств стран-доноров, международных организаций, финансовых институтов, фондов и компаний на реализацию задач и мероприятий, определенных в настоящем постановлении и специальной резолюции;
организацию работ по повышению осведомленности мирового сообщества и общественности о результатах реализации задач, определенных в настоящем постановлении и специальной резолюции;
эффективную координацию деятельности рабочих групп, ежеквартальное заслушивание их отчетов о результатах реализованных работ и определение перед ними конкретных задач.
5. Хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан оказать практическое содействие в реализации проектов, направленных на внедрение экологических инноваций и технологий в Республике Каракалпакстан инициативными субъектами предпринимательства областей и города Ташкента.
6. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.), Министерству иностранных дел (Фозилов Г.), Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов А., Абидов Б.), Международному инновационному центру Приаралья (Мирзамуратов Н.) принять меры по организации и проведению в ноябре 2021 года международной конференции, посвященной вопросам преобразования региона Приаралья в зону экологических инноваций и технологий.
7. Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов А.) совместно с Министерством иностранных дел (Фозилов Г.) и Министерством инновационного развития (Абдурахмонов И.):
оказать содействие министерствам, ведомствам и организациям, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в привлечении и направлении средств стран-доноров, международных организаций, финансовых институтов, фондов и компаний, выделяющих средства внешней помощи, на финансирование инновационных проектов;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект постановления правительства, предусматривающий утверждение концепции «Регион Приаралья – зона экологических инноваций и технологий» и многосторонней «Дорожной карты» по устойчивому развитию региона Приаралья.
8. Рекомендовать палатам Олий Мажлиса установить постоянный и действенный парламентский контроль за результативностью реализуемых мер в рамках настоящего постановления и специальной резолюции.
9. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с министерствами, ведомствами и организациями обеспечить постоянное широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания, целей и задач настоящего постановления, а также достигнутых результатов в рамках его реализации.
10. Возложить на министра инновационного развития Абдурахмонова И., министра финансов Ишметова Т., председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Максудова А., первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Воитова А., первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Норкулова И., заместителя министра иностранных дел Фозилова Г., а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан Сариева К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Умурзакова С.У.