Davlatimiz rahbari farmatsevtika korxonasi faoliyati bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmaliq shahridagi «Jurabek laboratories» qo‘shma korxonasi faoliyatini ko‘zdan kechirdi.
Korxona 48 million flakon infuzion eritmalar, 480 million dona ampula, 60 million dona quruq antibiotiklar, 20 million dona liofilizatsiya qilingan dori shakllarini ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bu yerda GLP laboratoriyasi mavjud, xalqaro GMP standarti joriy etilgan. Korxona tomonidan 300 turdan ortiq dori vositalari davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan. 15 dan ortiq xorijiy davlatlarga eksport qilinmoqda.  bugungi pandemiya davrida juda muhim bo‘lgan remdesivir, favipiravir, geparin, enoksaparin kabi dorilar ham ishlab chiqarilmoqda. Biotexnologiyalar sohasida monoklonial antitanachalar turidagi dori vositalarini ishlab chiqarish bo‘yicha 30 million dollarlik yangi loyihaga kirishilgan. Korxonada koronavirusga qarshi vaksina ishlab chiqarish mo‘ljallanmoqda.  Davlatimiz rahbari shu boradagi texnik imkoniyatlar bilan tanishdi.

Глава государства ознакомился с деятельностью фармацевтического предприятия
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Jurabek laboratories» в городе Алмалыке.
Предприятие способно выпускать 48 миллионов флаконов инфузионных растворов, 480 миллионов ампул, 60 миллионов сухих антибиотиков, 20 миллионов лиофилизированных лекарственных препаратов.
Здесь действует лаборатория GLP, внедрен международный стандарт GMP.
Предприятие зарегистрировала продукцию более 300 наименований. Осуществляется экспорт в более чем 15 стран.
Также производятся такие востребованные в нынешних условиях пандемии препараты, как ремдесивир, фавипиравир, гепарин, эноксапарин.
Начата реализация нового биотехнологического проекта стоимостью 30 миллионов долларов, направленный на организацию производства лекарств в форме моноклониальных антител.
Планируется также наладить производство вакцины против коронавируса. Глава государства ознакомился с необходимыми для этого техническими возможностями предприятия.