Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya O‘zbekiston Respublikasi uchun kuchga kirdi
2021-yil 28-iyulda BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi O‘zbekiston Respublikasi uchun kuchga kirdi.
Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2006-yil 13-dekabrdagi 61/106-sonli Rezolyutsiya bilan qabul qilingan va 2008-yil 3-may kuni kuchga kirgan.
Konvensiya O‘zbekiston Respublikasi tomonidan 2009-yil 27-fevral kuni imzolangan va 2021-yil 7-iyunda O‘RQ-695-sonli Qonun bilan ratifikatsiya qilingan edi.
Ushbu xalqaro shartnomada bugungi kunda 184 ta davlat ishtirok etadi.
Konvensiya 50 moddadan iborat bo‘lib, unda nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari va asosiy erkinliklari, jumladan ularning yashash, fuqarolik, huquqiy himoyalanish, ta’lim olish, salomatliklarini saqlash, boshqalar bilan teng ravishda mehnat qilish, bo‘sh vaqtni o‘tkazish, dam olish va sport bilan shug‘ullanish, yetarlicha turmush sharoitiga ega bo‘lish va ijtimoiy yordam huquqlari e’tirof etilgan va ularni amalga oshirishning huquqiy kafolatlari belgilangan.
Konvensiyada qoidalariga rioya etilishi va ishtirok etuvchi davlatlarning majburiyatlarining bajarilishini muvofiqlashtirish va buning monitoringini amalga oshirish maqsadida BMTning Nogironlar huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi tashkil etilgan.
O‘zbekistonda 2017-yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining F-5006-son Farmoyishi bilan Nogironligi bo‘lgan shaxslarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini tubdan takomillashtirishga qaratilgan takliflarni tayyorlash bo‘yicha komissiya tashkil etilgan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Nogironligi bo‘lgan shaxslarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5270-sonli Farmoni, shuningdek, 2020-yil O‘zbekiston Respublikasining “Nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari to‘g‘risida”gi O‘RQ-641-sonli Qonuni qabul qilingan.
Konvensiyada ishtirok etish milliy qonunchilikni va nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy himoya qilish tizimini yanada takomillashtirishga hamda ularni xalqaro norma va standartlarga muvofiqlashtirishga xizmat qiladi.

Конвенция о правах инвалидов вступила в силу для Республики Узбекистан
Документ был принят резолюцией № 61/106 Генеральной Ассамблеи ООН от 13 декабря 2006 года и вступил в силу 3 мая 2008 года.
Конвенция подписана Республикой Узбекистан 27 февраля 2009 года и ратифицирована 7 июня 2021 года Законом № ЗРУ-695.
В настоящее время участниками данного международного договора являются 184 государства.
Конвенция состоит из 50 статей, которые включают основные права и свободы лиц с инвалидностью, в том числе их право на жизнь, гражданство, правовую защиту, образование, здравоохранение, осуществление трудовой деятельности, досуг и занятие спортом наравне с другими, право на достойные жилищные условия и социальную помощь, а также определяет правовые гарантии для их реализации.
В целях координации и мониторинга соблюдения положений Конвенции и выполнения обязательств государствами-участниками был создан Комитет ООН по правам инвалидов.
В Узбекистане в 2017 году распоряжением Президента Республики Узбекистан №Р-5006 образована Комиссия по подготовке предложений, направленных на кардинальное совершенствование системы государственной поддержки лиц с инвалидностью, принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы государственной поддержки лиц с инвалидностью» №УП-5270, а также в 2020 году принят Закон Республики Узбекистан № ЗРУ-641 «О правах лиц с инвалидностью».
Присоединение к Конвенции послужит дальнейшему совершенствованию национального законодательства и системы социальной защиты лиц с инавлидностью и приведению их в соответствие с международными нормами и стандартами.