Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-iyul kuni nogironligi bo‘lgan, ota-ona qaramog‘idan mahrum va yetim bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish hamda ijtimoiy nafaqalarni takomillashtirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalarni tarbiyalash va qo‘llab-quvvatlashning bir necha tuzilmalari yo‘lga qo‘yilgan. 13 ta Bolalar uyida 560 nafar, 16 ta Mehribonlik uyi va 4 ta Bolalar shaharchasida 1 ming 823 nafar, 86 ta maxsus maktab-internatda 21 ming nafar o‘g‘il-qizlar tarbiyalanmoqda. Bundan tashqari, 79 ming nafar bolalar homiylik, vasiylik va oila patronati qaramog‘iga olingan.
Yig‘ilishda mazkur muassasalardagi yoshlarning ta’lim-tarbiyasi, uy va ish bilan ta’minlanish darajasi tahlil qilindi.
So‘nggi o‘n yilda Mehribonlik uylari va Bolalar shaharchalari bitiruvchilarining 51 foiziga uy-joy ajratilgan. Mehribonlik uylaridan chiqqan yigit-qizlarning 64 foizi ish bilan ta’minlangan. Ta’lim-tarbiya sifati ham yuqori emas.
Davlatimiz rahbari Mehribonlik uylaridagi bolalarni oilaga yaqin muhitda tarbiyalash, bilim va ma’naviyatli, vatanparvar insonlar etib voyaga yetkazish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda bu borada yangi tizim joriy qilinishi belgilandi. Unga ko‘ra, 16 ta Mehribonlik uyi va 4 ta Bolalar shaharchalaridagi yoshlarning ta’lim-tarbiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi mas’ul bo‘ladi. Buning uchun qo‘mondon o‘rinbosari lavozimi joriy etilib, alohida boshqarma tashkil etiladi.
Mehribonlik uylaridagi bolalarga saboq berish, ularni axborot texnologiyalari, xorijiy tillar, kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish, sport bilan shug‘ullanishlarini tashkil etish bo‘yicha yangi metodikalar ishlab chiqiladi. 14 yoshdan yuqori o‘g‘il-qizlarni eng talab yuqori kasblarga o‘rgatish yo‘lga qo‘yiladi.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Turizm va sport vazirligiga har bir Mehribonlik uyi va Bolalar shaharchasiga oliy o‘quv yurti hamda sport maktablarini biriktirish vazifasi qo‘yildi. Ular tomonidan fan va sport to‘garaklari tashkil etiladi, bunga jalb etilgan ustozlarga ustama to‘lanadi.
Bundan tashqari, sharoiti og‘ir bo‘lgan Mehribonlik uylari Prezident Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi va viloyat hokimliklari tomonidan otaliqqa olinadi.
Bugungi kunda Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilarining 17 foizi chin yetimlar, qolgan 83 foizi esa ota-onasi yoki yaqin qarindoshlari voz kechgan bolalar hisoblanadi. Bunday oilalarga moddiy yordam berish orqali aksariyat bolalarni o‘z oilasi bag‘riga qaytarish mumkinligi aytildi.
Vasiylik va homiylik organlarida 79 ming bola ro‘yxatda turadi, shundan 35 ming nafari farzandlikka olingan. Lekin, ular bilan shug‘ullanish uchun tuman va shahar xalq ta’limi bo‘limlarida bitta xodim biriktirilgan.
Bu yetarli emasligi ta’kidlanib, har bir tuman va shahar hokimligida Vasiylik, homiylik va patronat ishlari bo‘limi tashkil etilishi hamda ularga 4 nafardan shtat ajratilishi belgilandi.
Shuningdek, Milliy gvardiya, maktabgacha ta’lim, xalq ta’limi, mahalla va sektor vakillaridan iborat ishchi guruh tuziladi. Ularga vasiylik, homiylik va patronatga olingan bolalarning ahvoli, oilaviy sharoitidan har hafta xabar olish yuklatiladi.
Vasiylik, homiylik va patronatga olingan bolalar 18 yoshga to‘lguniga qadar ular uchun mahalliy byudjetdan 1 million 200 ming so‘m, nogironligi bo‘lganlarga esa respublika byudjetidan 2 million 500 ming so‘m to‘lanadi. Nogironligi bo‘lgan bolalarni o‘z qaramog‘iga olgan oilalarga ularning parvarishi davrini mehnat stajiga qo‘shib hisoblash tartibi joriy etiladi.
Shu yil 1 sentyabrdan boshlab nafaqa miqdori oiladagi bolalar sonidan kelib chiqib belgilanadi. Bunda bolalar yoshi 14 yoshdan 18 yoshgacha, to‘lov muddati 6 oydan 12 oygacha uzaytiriladi.
Bundan tashqari, “temir daftar”ga kirgan oilalar farzandlari, shuningdek, boquvchisini yo‘qotgan va nogironligi bo‘lgan bolalarga maktabga chiqishi uchun 500 ming so‘mdan beriladi.
Vasiylik, homiylik va patronatga olinganlar ham oliy o‘quv yurtlariga kirishda Mehribonlik uylari bitiruvchilari uchun ajratilgan qo‘shimcha kvotadan foydalanadilar.
Prezidentimiz Mehribonlik uylari bitiruvchilarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Jumladan, 18 yoshga to‘lgan, uy-joyga muhtoj yetim bolalarga yangi qurilgan uy-joylar bepul ajratiladi. Buning uchun joriy yilda byudjetdan 120 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Yana bir yangilik – yetim yoki ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan iqtidorli talabalar stipendiyasi 50 foizga oshiriladi. Shuningdek, bunday talabalarga pensiya to‘lash muddati amaldagi 18 yoshdan 23 yoshgacha uzaytiriladi. Ularga zarur adabiyotlar sotib olishi uchun har yili bir marta 1 million 200 ming so‘m subsidiya beriladi.
Yig‘ilishda nogironligi bo‘lgan bolalarni qo‘llab-quvvatlash va davolash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Davlatimiz rahbari bunday bolalarni zarur tibbiy vosita va aravachalar bilan ta’minlash, jarrohlik operatsiyalari o‘tkazish, implantant va protez o‘rnatish uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratishga ko‘rsatma berdi.
Shuningdek, ixtisoslashgan maktablarga yirik korxonalar va klasterlarni biriktirib, sharoitlarni yaxshilash mumkinligi qayd etildi.
Voyaga yetmaganlar bilan ishlash komissiyalari o‘rniga Bolalar masalalari bo‘yicha milliy komissiya tashkil etilishi, hududiy komissiyalarga esa viloyat hokimlari rahbarlik qilishi belgilandi.
– Ota-ona mehridan mahrum va nogironligi bor bolalarni qo‘llab-quvvatlash, ularni jamiyatning faol a’zolari sifatida tarbiyalash barchamizdan jiddiy e’tibor va amaliy harakatlarni talab qiladi. Birorta bola “men yetim yoki nogironman” deb o‘ksinmasligi, davlatimiz va jamiyatimizning mehridan chetda qolmasligi kerak. Ularni zamonaviy kasb-hunarlarga o‘qitish, barcha sharoitlarni yaratib berish nafaqat vazifa, balki muqaddas burchdir. Masalaga shu jihatdan yondashsak, ishimizda albatta natija bo‘ladi. Farzandlarimizga qilgan har bir yaxshiligimiz o‘n yaxshilik bo‘lib qaytadi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda mutasaddilar, pedagog va yoshlar muhokama qilingan masalalar yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi.

A new system to be introduced to upbring and educate children in need of social protection
On July 28, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on expanding the state support for children with disabilities, orphans and children left without parental care, as well as improving the system of social benefits.
In Uzbekistan, there are several types of institutions for the upbringing and supporting children in need of social protection. 560 children are brought up in 13 children’s homes, 1,823 children in 16 mercy houses and 4 children’s towns, 21 thousand boys and girls in 86 special boarding schools. 79 thousand children are being brought up under guardianship and family patronage.
The state of affairs in upbringing and education, providing housing and work for graduates of these institutions was analyzed at the meeting.
It was noted that over the past ten years, 51 percent were provided with housing. 64 percent of graduates of mercy houses and children’s towns were employed. Poor quality of education in these institutions was indicated.
The Head of the state emphasized the need for upbringing children in mercy houses in conditions close to family conditions, as educated, highly spiritual and patriotic individuals.
For this purpose, it is planned to introduce a new system. Thus, the National Guard of the Republic of Uzbekistan will be responsible for raising children in 16 mercy houses and 4 children’s towns. For this, the position of the corresponding deputy commander will be introduced and a separate department will be created.
New methods will be developed for raising children in mercy houses, teaching them information technologies, foreign languages, professions and entrepreneurship, organizing sports. Boys and girls over 14 years old will be trained in the most demanded professions.
The Ministry of Higher and Secondary Special Education and the Ministry of Tourism and Sports were instructed to assign universities and sports schools to each mercy house and children’s town. They organize scientific and sports trainings, the teachers attracted to them will receive salary increments.
The Presidential Administration, the Cabinet of Ministers and regional hokimiyats will be responsible for mercy houses, which are in serious condition.
17 percent of children of mercy houses are orphans, 83 percent are children abandoned by their parents or close relatives. It was noted that most of the children could be returned to their families if financial assistance was provided to them.
79 thousand children are registered with the guardianship authorities, 35 thousand of them are adopted. However, only one employee is assigned to work with them in each district and city department of public education.
It was noted that this is not enough, and it was decided to create in each district and city hokimiyats departments for guardianship and patronage with 4 staff units in each.
Working groups will be formed from representatives of the National Guard, preschool education authorities, public education, mahallas and other sectors. They will be entrusted with the task of visiting and studying the living conditions of children under guardianship and patronage weekly.
1.2 million UZS will be paid from the local budget for children under guardianship and patronage until they reach the age of 18 and 2.5 million UZS from the republican budget for children with disabilities. For families raising adopted children with disabilities, the period of caring for them will be included in the work experience.
Starting September 1, the amount of the allowance for such families will be determined based on the number of children in the family. At the same time, the age of children subject to the allocation of benefits will be increased from 14 to 18 years and the payment period – from 6 to 12 months.
In addition, children from families included in the “iron notebook”, as well as children who have lost their breadwinner, and children with disabilities will receive 500 thousand UZS each to prepare for school.
Children under guardianship and patronage will also receive the right to use the additional quota for admission to universities established for graduates of mercy houses.
The President gave instructions to further expand state support for graduates of mercy houses.
New housing will be allocated free of charge to orphans over 18 years of age in need of housing. For these purposes, 120 billion UZS will be allocated from the budget this year.
Another innovation is a 50 percent increase in the size of scholarships for talented students who are orphans or have lost parental care. The term of payment of pensions to such students will be increased from the current 18 to 23 years. They will receive a one-time subsidy of 1.2 million UZS annually for the purchase of the necessary literature.
Issues of supporting and treating children with disabilities were also discussed at the meeting. The Head of the state instructed to allocate additional funds to provide such children with necessary medical equipment and wheelchairs, perform surgical operations, install implants and prostheses.
The possibility of improving conditions in special schools by assigning large enterprises and clusters to them was also indicated.
It was determined that the National Commission for Children will be formed instead of commissions for working with minors, the territorial commissions will be headed by the hokims of the regions.
“Supporting children deprived of parental care, children with disabilities, raising them as active members of society require serious attention and practical action from all of us. No child should regret that he is an orphan or has a disability, should not be left without the attention of the state and society. To train them in modern professions, to create all the conditions is not only a task, but also a sacred duty. If we approach the issue from this point of view, then our work will certainly have results. Every good deed done to our children will be rewarded tenfold”, Shavkat Mirziyoyev said.
Responsible persons, teachers and youth expressed their views on the issues that were discussed at the meeting.