Dushanbe. Qirg‘iziston Respublikasi ekologiya va iqlim bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi bilan uchrashuv
2021-07-27 | Ekologiya
27-iyul kuni Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Markaziy Osiyo konferentsiyasi doirasida Davlat ekologiya qo‘mitasi raisining o‘rinbosari I. Boqijonov hamda Qirg‘iziston Respublikasi Ekologiya va iqlim bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi Dinara Qutmanova o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida bir qator masalalar, xususan, transchegaraviy suv oqimlari sohasidagi hamkorlik, biologik xilma-xillikni saqlash, qattiq maishiy chiqindilarning umumiy hajmini kamaytirish va mintaqadagi ikkilamchi xomashyo bozorini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlat ekologiya qo‘mitasi raisining o‘rinbosari I. Bokijhonov Sirdaryo suvlari sifati bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh ishida rasmiy ishtirok etish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildi.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasi qirg‘iz tomoniga Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi doirasida o‘z ishtirokini qayti tiklashini taklif qildi.
Mamlakatlar o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston atrof-muhitni muhofaza qilish idoralari o‘rtasida Pomir-Oloy va Tyan-Shyanda qor qoploni, uning ozuqa manbalari, ekotizimlari va landshaftlarini saqlab qolish to‘g‘risida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolanishni jadallashtirish taklifi ilgari surildi.

Душанбе. Двусторонняя встреча с председателем Государственного комитета по экологии и климату Кыргызской Республики
2021-07-27 | Экология
В рамках Центрально-Азиатской Конференции по вопросам изменения климата, которая состоялась 26-27 июля текущего года в городе Душанбе, проведена двусторонняя встреча с председателем Государственного комитета по экологии и климату Кыргызской Республики г-жой Динарой Кутмановой.
В ходе двусторонней встречи рассмотрены ряд вопросов, в частности, сотрудничество в сфере трансграничных водотоков, сохранения биологического разнообразия, снижение общего объёма отходов и развитие рынка вторичного сырья в регионе.
Заместителем председателя Госкомэкологии И. Бокижоновым было предложено рассмотреть возможность официального участия в работе совместной рабочей группы по качеству вод реки Сырдарья.
Также, узбекской делегацией предложено возобновление участия киргизской стороны на площадке Международного фонда спасения Арала.
В целях развития регионального сотрудничества между странами, глава узбекской делегации попросил ускорить подписание Меморандума о взаимопонимании между природоохранными ведомствами Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан по вопросам сохранения снежного барса объектов его добычи, экосистем и ландшафтов в Памиро-Алае и Тянь-Шане, в пределах Средней Азии