Aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy yordam sifatini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturiga muvofiq ixtisoslashtirilgan tibbiy xizmatni aholiga yaqinlashtirish, shoshilinch tibbiy yordamni o‘z vaqtida ko‘rsatish hisobiga fuqarolar hayotini saqlab qolish va ularning faol mehnat qobiliyatini tiklashga imkoniyat yaratish, bolalar, tug‘ish yoshidagi, homilador va bola emizuvchi ayollarni profilaktik maxsus preparatlar bilan bepul ta’minlash hamda nefrologiya va gemodializ yordamini ko‘rsatish tizimini yanada yaxshilash maqsadida:
1. 2021-2022-yillar davomida tuman (shahar) tibbiyot birlashmalari tarkibida 35 ta Tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlari (keyingi o‘rinlarda – Markazlar) 1-ilovaga muvofiq bosqichma-bosqich tashkil etilsin.
2. Quyidagilar Markazlarning asosiy vazifalari etib belgilansin:
“oltin soat” tamoyili asosida qo‘shma shikastlanishlar hamda o‘tkir qon-tomir kasalliklari bilan tibbiy yordamga muhtoj bemorlarga shoshilinch va ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatishni tashkil etish;
o‘tkir va surunkali buyrak yetishmovchiligi mavjud bemorlarga gemodializ xizmatini ko‘rsatish;
Markazlarga biriktirilgan tuman (shahar)lar aholisiga Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan tartibda tibbiy xizmat ko‘rsatish.
3. Belgilansinki, Markazlarga:
hududlardagi aholi sonidan kelib chiqqan holda, shoshilinch tibbiy yordam va umumiy jarrohlik bo‘limlarining umumiy o‘rinlari soni doirasida 50 tadan 60 tagacha o‘rinlar ajratiladi;
hududiy sog‘liqni saqlash muassasalari shtat birliklari doirasida qo‘shimcha neyroxirurg, nevrolog, kardiolog, anesteziolog-reanimatolog va boshqa shtatlar kiritiladi;
tuman (shahar) tibbiyot birlashmalari faoliyatini moliyalashtirish bo‘yicha qonunchilik hujjatlarida belgilangan qoidalar tatbiq etiladi.
Markazlarni moliyalashtirish O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti, Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar mahalliy byudjetlari hisobidan amalga oshiriladi.
4. Tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlarini tashkil etish chora-tadbirlari rejasi
2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. Sog‘liqni saqlash vazirligi (U.Sobirov) Moliya vazirligi (J.Abruyev) bilan birgalikda Markazlarning tashkil etilishi munosabati bilan talab etiladigan qo‘shimcha shtat birliklari hamda ularga zarur bo‘lgan mablag‘lar ajratilishini ta’minlasin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda Markazlarni malakali kadrlar bilan ta’minlash, ularning faoliyatini yo‘lga qo‘yish bilan bog‘liq moliyaviy, moddiy-texnik va boshqa tashkiliy masalalarni o‘z vaqtida hal qilish choralarini ko‘rsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 10-noyabrdagi “Aholining sog‘lom ovqatlanishini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–4887-son qaroriga muvofiq:
6-23 oylik bolalar uchun uy sharoitida tayyorlangan ovqatlarni boyitish maqsadida mikronutriyent kukuni bilan;
6 oylikdan 5 yoshgacha bo‘lgan bolalarni “A” vitamini bilan;
2-10 yoshdagi bolalarni gelmintoz profilaktikasi bo‘yicha maxsus preparatlar bilan;
homilador va bola emizuvchi ayollar hamda 3-15 yoshdagi bolalarni yod preparati bilan;
35 yoshgacha tug‘ish yoshidagi ayollarni temir va foliy kislotasi preparati bilan bepul ta’minlash nazarda tutilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2021-2023-yillarda bolalar, tug‘ish yoshidagi, homilador va bola emizuvchi ayollarni profilaktik maxsus preparatlar bilan bepul ta’minlash chora-tadbirlari dasturi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
7. Quyidagilarni nazarda tutuvchi Aholiga ko‘rsatilayotgan nefrologiya va gemodializ yordamini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari rejasi 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
hududlarning umumiy o‘rinlar fondi hisobidan nefrologiya va gemodializ bo‘limlarini 50 o‘ringacha yetkazish;
dializ apparatlari va sarflash vositalarini xarid qilish;
2021/2022 o‘quv yilidan boshlab oliy tibbiyot ta’lim muassasalarida nefrologiya va gemodializ kafedralari faoliyatini yo‘lga qo‘yish;
Respublika ixtisoslashtirilgan nefrologiya va buyrak transplantatsiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi binolarini qurish va rekonstruksiya qilish.
8. Sog‘liqni saqlash vazirligi:
o‘n kun muddatda bolalar, tug‘ish yoshidagi, homilador va bola emizuvchi ayollarning profilaktik maxsus preparatlarga bo‘lgan ehtiyojini aniqlash va ushbu preparatlarni taqsimlash hamda yetkazish tartibini tasdiqlasin;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
9. Ushbu qarorda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan:
sog‘liqni saqlash vaziri A.M.Xadjibayev zimmasiga – ushbu qarorning ijrosini samarali tashkil etish uchun;
sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosarlari A.Sh.Inoyatovga gemodializ xizmatini yuqori darajada ko‘rsatish, U.Yu.Sobirovga Markazlar faoliyatini samarali tashkil etish, E.I.Basitxanovaga bolalar, tug‘ish yoshidagi, homilador va bola emizuvchi ayollarni profilaktik maxsus preparatlar bilan ta’minlash uchun;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar
va Toshkent shahar hokimlari zimmasiga mazkur qarorda belgilangan chora-tadbirlarning hududlarda sifatli ijro etilishi uchun shaxsiy mas’uliyat yuklansin.
Qarorning o‘z vaqtida va natijali ijro etilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari B.A. Musayev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari L.N. To‘ychiyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему повышению качества медицинской помощи, оказываемой населению
В целях приближения специализированной медицинской помощи к населению, сохранения жизни граждан и предоставления возможности для восстановления их активной трудоспособности за счет своевременного оказания экстренной медицинской помощи, обеспечения профилактическими специальными препаратами детей, беременных, женщин фертильного возраста и кормящих матерей на бесплатной основе, а также дальнейшего совершенствования системы оказания нефрологической и гемодиализной помощи в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения»:
1. Создать поэтапно в течение 2021-2022 годов 35 Межрайонных центров сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний (далее – Центры) в составе районных (городских) медицинских объединений согласно приложению № 1.
2. Определить основными задачами Центров:
организацию оказания экстренной и специализированной медицинской помощи лицам с сочетанными травмами и больным, страдающим острыми сосудистыми заболеваниями, нуждающимся в медицинской помощи, на основе принципа «золотой час»;
оказание гемодиализной помощи больным, страдающим острой и хронической почечной недостаточностью;
оказание медицинских услуг, утвержденных Министерством здравоохранения, населению районов (городов), прикрепленному к Центрам.
Центрам выделяется от пятидесяти до шестидесяти койко-мест в рамках общих койко-мест отделений экстренной медицинской помощи и общей хирургии, исходя из численности населения соответствующей территории;
в Центрах вводятся дополнительные штатные единицы нейрохирургов, неврологов, кардиологов, анестезиологов-реаниматологов и других специалистов в рамках штатных единиц территориальных учреждений здравоохранения;
на Центры распространяются нормы о финансировании деятельности районных (городских) медицинских объединений, установленные в актах законодательства.
Финансирование Центров производится за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан, республиканского бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей.
4. Утвердить План мер по созданию межрайонных центров сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний согласно приложению № 2.
5. Министерству здравоохранения (Собиров У.) совместно с Министерством финансов (Абруев Ж.) в связи с созданием Центров обеспечить выделение требуемых дополнительных штатных единиц и необходимых средств.
Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Министерством здравоохранения принять меры по укомплектованию Центров квалифицированными кадрами, своевременному решению финансовых, материально-технических и иных организационных вопросов, связанных с организацией их деятельности.
6. Принять к сведению, что постановлением Президента Республики Узбекистан от 10 ноября 2020 года № ПП-4887 «О дополнительных мерах по обеспечению здорового питания населения» предусмотрено бесплатное обеспечение:
микронутриентными порошками – детей в возрасте 6-23 месяцев в целях обогащения пищи, приготовленной для них в домашних условиях;
витамином А – детей в возрасте от 6 месяцев до 5 лет;
специальными препаратами профилактики гельминтоза – детей в возрасте 2-10 лет;
препаратами йода – беременных женщин и кормящих матерей, а также детей в возрасте 3-15 лет;
препаратами железа и фолиевой кислоты – женщин фертильного возраста до 35 лет.
Утвердить Программу мер по обеспечению профилактическими специальными препаратами детей, беременных, женщин фертильного возраста и кормящих матерей на бесплатной основе в 2021-2023 годах согласно приложению № 3.
7. Утвердить План мер по дальнейшему совершенствованию нефрологической и гемодиализной помощи, оказываемой населению, согласно приложению № 4, предусматривающий:
доведение до 50 койко-мест коечного фонда отделений нефрологии и гемодиализа за счет общего коечного фонда регионов;
приобретение аппаратов гемодиализа и расходных материалов;
организацию с 2021/2022 учебного года деятельности кафедр нефрологии и гемодиализа в высших медицинских образовательных организациях;
строительство и реконструкцию зданий Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки.
8. Министерству здравоохранения:
в десятидневный срок утвердить порядок определения потребности детей, беременных, женщин фертильного возраста и кормящих матерей в профилактических специальных препаратах, их распределения и доставки;
в месячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
9. В целях действенной реализации мер, определенных настоящим постановлением, возложить персональную ответственность на:
министра здравоохранения Хаджибаева А.М. – за эффективную организацию исполнения настоящего постановления;
заместителя министра здравоохранения Иноятова А.Ш. – за оказание гемодиализной помощи на высоком уровне;
заместителя министра здравоохранения Собирова У.Ю. – за эффективную организацию деятельности Центров;
заместителя министра здравоохранения Баситханову Э.И. – за обеспечение профилактическими специальными препаратами детей, беременных, женщин фертильного возраста и кормящих матерей;
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за качественную реализацию мер, определенных настоящим постановлением, в соответствующих регионах.
Осуществление контроля за своевременным и результативным исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 1 января 2022 года.