O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-iyul kuni Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Prezident Sadir Japarov davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan dildan tabriklab, birodar O‘zbekiston xalqiga farovonlik va ravnaq tilaklarini izhor etdi.
Ikki tomonlama kun tartibi va mintaqaviy hamkorlikka doir dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Joriy yilning 11-12-mart kunlari Toshkent shahrida o‘tgan oliy darajadagi O‘zbekiston-Qirg‘iziston sammiti davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish muhim ekani qayd etildi. Energetika, trasnport, mashinasozlik, farmatsevtika va boshqa tarmoqlardagi qo‘shma loyihalarni jadal ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Yaqinda o‘tkazilgan Markaziy va Janubiy Osiyoning bog‘liqligini kuchaytirish masalalari bo‘yicha xalqaro konferensiyaning mintaqamizda xavfsizlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashdagi muhim o‘rni qayd etildi.
Shuningdek, bo‘lajak tadbirlar rejasi, shu jumladan 6 avgust kuni Turkmanistonda Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilarining Maslahat uchrashuvini o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqildi.

Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan hold a phone call
On July 24, a telephone conversation was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
President Sadyr Zhaparov cordially congratulated President Shavkat Mirziyoyev on his birthday, expressing sincere wishes for wellbeing and prosperity to the brotherly people of Uzbekistan.
The current issues of the bilateral agenda and regional cooperation were discussed.
The importance of practical implementation of the agreements reached during Uzbekistan – Kyrgyzstan summit at the highest level on March 11-12 this year in the city of Tashkent was emphasized. The main attention was paid to the promotion of joint projects in energy, transport, mechanical engineering, pharmaceuticals and other industries.
The important role of the International Conference on Strengthening the Connectivity of Central and South Asia in ensuring security, stability and sustainable development in the region were noted.
The schedule of the upcoming events was also considered, including the holding of the Consultative Meeting of the Leaders of the Central Asian countries on 6 August in Turkmenistan.