O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari ikki tomonlama kun tartibining dolzarb masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-iyul kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Qozog‘iston Prezidenti mamlakatimiz yetakchisini tavallud kuni bilan muborakbod etib, birodar O‘zbekiston xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, eng avvalo, ularni yangi loyiha va dasturlar bilan boyitish muhim ekanini ta’kidladilar.
Shuningdek, bo‘lajak oliy darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarga, shu jumladan avgust oyining boshida Turkmanistonda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi.
Markaziy va Janubiy Osiyo bog‘liqligini rivojlantirish bo‘yicha Toshkent xalqaro konferensiyasining samarali natijalari yuksak baholandi, Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.

On July 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with Kassym-Jomart Tokayev, President of the Republic of Kazakhstan.
The President of Kazakhstan warmly congratulated the President of Uzbekistan on his birthday and sincerely wished wellbeing and prosperity to the brotherly Uzbek people.
The Heads of State noted the importance of further building up multifaceted cooperation and strengthening the strategic partnership between Uzbekistan and Kazakhstan, first of all, filling them with new projects and programs.
The Presidents considered the schedule for the preparation of the upcoming bilateral and multilateral events at the highest level, including the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia in early August in Turkmenistan.
The fruitful results of Tashkent International Conference on the Development of Connectivity of Central and South Asia were highly appreciated. Views were exchanged on the situation in Afghanistan.