Markaziy Osiyo va Rossiya tashqi ishlar vazirliklari rahbarlarining uchrashuvi to'g'risida
2021-yil 16-iyul kuni Toshkent shahrida “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya doirasida tashqi siyosat mahkamalari rahbarlarining "Markaziy Osiyo – Rossiya" shaklidagi to'rtinchi uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Tashqi ishlar vaziri Muxtor Tleuberdi, Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin, Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari – Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov, shuningdek, Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Nuran Niyazaliyev ishtirok etdi.
Uchrashuvda tomonlar Afg'onistondagi bugungi vaziyatni muhokama qildilar, shuningdek xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.

О встрече глав МИД стран Центральной Азии и России
16 июля 2021 года в г.Ташкенте в рамках Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» состоялась четвертая встреча глав внешнеполитических ведомств в формате «Центральная Азия – Россия».
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра - Министр иностранных дел Республики Казахстан Мухтар Тлеуберди, Министр иностранных дел Республики Таджикистан Сирожиддин Мухриддин, Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, заместитель Председателя Кабинета Министров - Министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов, Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, а также первый заместитель Министра иностранных дел Кыргызской Республики Нуран Ниязалиев.
В ходе встречи участники обсудили текущую ситуацию в Афганистане, а также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики.